sobota, 27 kwietnia 2024

Warto przeczytać

Tornistry wracają do łask! Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Lekkość i konstrukcja dopasowana do potrzeb młodszych dzieci - to zaledwie dwie z wielu zalet tornistrów. Pamiętasz je jeszcze z dzieciństwa? Dziś wyglądają zupełnie inaczej! Mają wiele ciekawych rozwiązań, a przede wszystkim różnią się estetyką, dzięki czemu każdy maluch może wybrać spośród nich ten, który będzie mu towarzyszył przez następnych kilka lat. Zastanawiasz się, czy kupić dziecku tornister zamiast plecaka? Opowiemy ci nieco o różnicach między nimi, a także doradzimy, jak znaleźć ten dopasowany do potrzeb twojej pociechy!


Tornistry - czym różnią się od plecaków? W czym są lepsze?

Podczas gdy plecaki to bardziej uniwersalny dodatek - przydający się na szlaku, podczas urlopu, a nawet zakupów - typowe tornistry są stworzone tylko dla uczniów szkolnych. Choć te dwa przedmioty pełnią taką samą funkcję, więcej je dzieli niż łączy, szczególnie gdy chodzi o wygląd. O ile plecak ma wiele postaci (od klasycznej, z przegródkami i kieszeniami, po te przypominające worki oraz eleganckie stworzone z licowej skóry), o tyle tornistry zazwyczaj mają podobną formę.

Często mają one usztywniane ścianki i szerokie, wzmacniane szelki, dzięki którym ciężar noszonych przedmiotów równomiernie rozkłada się na dziecięcych plecach. Takie ramiączka nie wbijają się też w skórę i nie powodują podrażnień, co czasem ma miejsce przy noszeniu plecaka.

W sklepach możesz natknąć się także na tornistry z tylnymi panelami, wspomagającymi utrzymanie prawidłowej postawy. Nie od dziś wiadomo, jak ciężkie potrafią być podręczniki - gdy dołożymy do nich liczne zeszyty i ćwiczenia, a potem spojrzymy na dzienny plan lekcji dziecka, możemy być nieprzyjemnie zaskoczeni! Warto więc postawić na model, który jak najbardziej odciąży plecy twojej pociechy.


Wybieramy najlepsze tornistry. Od czego zacząć?

Tornister powinien być lekki, aby nie dokładać zbędnego ciężaru do podręczników i zeszytów. Jeśli chcesz kupić jeden z nich i zdecydowałeś się na zakupy w sklepie stacjonarnym, koniecznie przetestuj go, podnieś i porównaj z innymi modelami. Jeżeli zaś wolisz zamówić tornister online, kieruj się wagą, którą sklep powinien podać w opisie produktu.

Czym jeszcze powinien się wyróżniać dobry tornister? Odpowiedź na to pytanie będzie zależała od potrzeb i wymagań dziecka. Chociaż nie ma więc przepisu na ten idealny, możesz zwrócić uwagę na uniwersalne kwestie, takie jak:

  • szerokie szelki i ustabilizowane plecy,
  • proste i szybkie zamykanie tornistra,
  • dobra jakość wykonania szwów, zamków błyskawicznych i aplikacji naszytych na tornister,
  • oddzielną kieszeń, w której da się schować klucze, czy pojemnik na kanapkę.


Na koniec zostaw kwestię estetyki – na tym etapie poszukiwań nie zapomnij zaangażować w nie dziecko! Niezwykle ważne są tu ważne jego gusta. W sklepach znajdziesz tornistry o najróżniejszym wyglądzie:

  • uniwersalne, jak i te wskazujące kolorystyką, że są przeznaczone dla chłopca lub dziewczynki,
  • w zwierzęce lub geometryczne wzory,
  • ukazujące ulubionych dziecięcych bohaterów lub nawiązujące do popularnych gier, np. Minecrafta.


Ta decyzja powinna już należeć wyłącznie do dziecka. Na koniec możecie wspólnie udekorować tornister odblaskowymi elementami, jeśli potrzebujecie zwiększenia widoczności na drodze, a sam tornister nie ma ich w zestawie.


Po pierwszy tornister - tylko do SMYKA!

Zanim dziecko wyruszy z nim pierwszy raz do szkoły, pora na ostatnie szlify - dopasuj szelki tak, aby tornister dobrze przylegał do pleców i… wygląda na to, że twoja pociecha jest gotowa na nowe szkolne wyzwania! A może jesteś jeszcze w trakcie poszukiwań tego idealnego modelu? Obejrzyj tornistry w sklepie internetowym smyk.com razem z dzieckiem - wybierzcie wspólnie ten, który spodoba się mu najbardziej!

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.