niedziela, 28 kwietnia 2024

Warto przeczytać

Tampony drukarskie

Tampony drukarskie są bardzo istotnym elementem stosowanym w technologii tampondruku, cieszącej się obecnie bardzo dużą popularnością i umożliwiającej nadruk na bardzo różnorodnych powierzchniach. Tampony drukarskie dostępne są w wielu wariantach, dlatego powinny być precyzyjnie dobierane do właściwości zadrukowywanych materiałów. Jakie są rodzaje tamponów wykorzystywanych do druku i czym się charakteryzują?


Co to są tampony drukarskie?

Tampony drukarskie są elementami stosowanymi w technologii tampondrukowej. Są precyzyjnie wykonanymi, elastycznymi elementami służącymi do przenoszenia farby z drukowanej formy na docelowe produkty. Charakteryzują się bardzo dużą różnorodnością – zarówno kształtów, jak też twardości i rozmiarów. Powinny być precyzyjnie dobierane do produktu, jaki ma być zadrukowany, co gwarantuje osiągnięcie zamierzonych efektów.

Za pomocą tamponów drukarskich możliwy jest zadruk wklęsłych i wypukłych powierzchni, jak długopisy, breloki, elementy wyposażenia samochodów, płyty panelowe oraz sprzęt RTV i AGD. Nanoszone w technice tampondruku logotypy i inne elementy są czytelne, wyraźne i bardzo dobrze odwzorowane.

Za pomocą odpowiednich farb drukarskich i właściwie dobranych tamponów do tampondruku, można zadrukowywać elementy wykonane ze szkła, gumy, plastiku, drewna czy metalu. Jakość druku w dużej mierze uzależniona jest od wyboru tamponu do detalu, na którym będzie wykonywany nadruk.


Jakie są rodzaje tamponów drukarskich?

Wybierając tampony drukarskie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry takie jak kształt i rozmiar oraz twardość.


Kształt i rozmiar tamponów drukarskich

Tampony stosowane w technice tampondruku dostępne są w bardzo dużej liczbie wariantów kształtów i rozmiarów. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne dopasowanie ich do specyfiki zadrukowywanych produktów, ich określonych wymiarów i kształtów. Jest to jeden z głównych powodów tak dużej popularności tej techniki i jej szerokiego zastosowania w branży reklamowej, ale też automotive czy medycznej.

Tampony drukarskie produkowane są także na specjalne zamówienia, pod kątem określonych potrzeb. Są wtedy dostosowywane do konkretnego wzoru i projektu, co pozwala na uzyskanie oczekiwanych efektów druku, nawet jeśli stosowany jest on w przypadku nietypowych, nieregularnych powierzchni.


Twardość tamponów drukarskich

Tampony drukarskie mogą mieć różną twardość, która mierzona jest w skali SHORE A.. Najbardziej miękkie tampony można stosować w przypadku powierzchni lub detali bardzo kruchych i delikatnych, a także znacznie zakrzywionych. Najbardziej twarde warianty znajdują zastosowanie w przypadku powierzchni chropowatych oraz przy ekstremalnie wysokich prędkościach drukowania. Trzeba również pamiętać, że właściwy dobór twardości tamponu gwarantuje uzyskanie oczekiwanych efektów.


Jak wybór tamponów drukarskich wpływa na jakość druku?

Odpowiedni dobór tamponu drukarskiego wpływa bezpośrednio na finalny efekt druku. Dlatego właściwe zastosowanie wariantu tamponu jest tak ważne. Przekłada się to na precyzję nanoszenia farby, pokrycie powierzchni, intensywność kolorów oraz jakość nadrukowanego wzoru.

Tampony powinny być dostosowane do danego procesu tampondruku, a także dobrane do maszyny drukującej jak również wielkości wzoru na wielkości matrycy oraz rodzaju farby używanej w procesie druku. Trzeba również pamiętać o ich wymianie i czyszczeniu z resztek farby, aby zapobiec powstawaniu złogów. . Tylko wtedy możliwa jest doskonała jakość druku i uzyskanie oczekiwanych efektów.

Różnorodność wariantów tamponów drukarskich, a także możliwość ich zamówienia do konkretnego projektu sprawiają, że tampondruk jest bardzo popularną techniką drukarską pozwalającą na druk praktycznie na każdym kształcie – wklęsłym, wypukłym, zakrzywionym, nierównym, szorstkim czy gładkim. Za pomocą tej techniki można drukować na plastiku, metalu, szkle, ceramice, tkaninach, a nawet żywności.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.