piątek, 26 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 14695 wyświetleń

Wywiad z Wójtem

Wywiad z Wójtem Gminy Grajewo Panem Stanisławem Szleterem został przeprowadzony w dniu 11 stycznia 2010 roku  przez uczennicę Zespołu Szkół w Wojewodzinie – Martynę Szczesną( w ramach programu, do którego przystąpiła szkoła : „Usuwamy azbest – AZBEŚCIK”).

Każdy z nas wie, że azbest jest bardzo szkodliwy. Oddychanie powietrzem skażonym włóknami azbestowymi prowadzi do szeregu chorób układu oddechowego m.in.: pylicy azbestowej, łagodnych zmian opłucnowych, raka płuc, międzybłoniaka opłucnej i otrzewnej (nowotwory o wysokiej złośliwości). O tym jak radzić sobie z problemem azbestu rozmawiałam z wójtem gminy Grajewo - Stanisławem Szleterem.

Martyna: Dzień dobry, chciałabym zadać Panu kilka pytań związanych z problemem, jakim jest azbest. Zacznijmy od tego, w jaki sposób gmina zachęca ludzi do usuwania azbestu?
Wójt: Dzień dobry, otóż gmina zachęca ludzi do usuwania azbestu poprzez różne formy informacyjne. Podczas trwania obrad sesji Rady Gminy Grajewo przekazywane są informacje dotyczące zagrożeń spowodowanych wyrobami azbestowymi sołtysom wsi położonych na obszarze gminy Grajewo, a także na terenie Urzędu Gminy Grajewo dostępne są ulotki zawierające informacje dotyczące wyrobów azbestowych. Ponad to problem dotyczący szkodliwości azbestu ilustrowany jest na bieżąco za pomocą środków masowego przekazu.
Martyna: Ile ton azbestu znajduje się na obszarze naszej gminy?
Wójt: Z ostatnich badań inwentaryzacji wyrobów wynika, iż na terenie naszej gminy znajduje się 4181.045 ton azbestu.
Martyna: Gdzie znajduje się na terenie naszej gminy główne składowisko wyrobów azbestowych?
Wójt: Na terenie gminy Grajewo nie funkcjonują instytucje zajmujące się demontażem azbestu, zaś w 2009 roku firmą odpowiedzialną za zbiórkę azbestu z terenu naszej Gminy było Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Usługowo- Handlowe „CZYŚCIOCH”
Martyna: Czy gmina podejmuje jakieś działania, aby pomóc w usuwaniu azbestu?
Wójt: Urząd Gminy Grajewo Otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Białymstoku w wysokości 80% kosztów całego zadania. 10% kosztów pokryła Gmina Grajewo, zatem właścicielom nieruchomości przypadła 1/10 wartości przedsięwzięcia.
Martyna: W jakich miejscowościach usunięto najwięcej wyrobów zawierających azbest?
Wójt: W ubiegłym roku w miejscowości Ciemnoszyje, Modzele oraz Białaszewo-Kolonia usunięto najwięcej wyrobów zawierających azbest.
Martyna: Do kogo należy się zwrócić w razie znalezienia nielegalnego składowiska azbestu np. w lesie?
Wójt: Tę rolę pełnią przede wszystkim służby porządkowe oraz gmina, która odpowiedzialna jest za ochronę środowiska.
Martyna: To już będzie ostatnie pytanie. Jakie fundusze ze środków własnych przeznaczyła gmina Grajewo na zbiórkę azbestu?
Wójt: Gmina Grajewo przeznaczyła 13.457,41 zł ze środków własnych na zbiórkę azbestu z terenu gminy Grajewo w 2009 r.
Martyna: Dziękuję Panu za rozmowę i życzę sukcesów w dalszej karierze zawodowej.   Do widzenia.     
Wójt: Ja również dziękuję i polecam się na przyszłość.


Na temat azbestu znajdującego się na terenie gminy Grajewo z Wójtem S. Szleterem rozmawiała Martyna Szczesna 

Komentarze (7)

a czy rolnicy ktorzy mają i tak sporo wydatków jak i budynków z eternitem mogą liczyc na pomoc i kiedy

no właśnie? jak to będzie we wsiach? np w gminie Wąsosz? też można liczyć na 90% dofinansowanie?

"Gmina Grajewo przeznaczyła 13.457,41 zł ze środków własnych na zbiórkę azbestu z terenu gminy Grajewo w 2009 r." - jako jedyna w powiecie chyba ... reszta śpi :)

czy ktos z was ma pojecie jak to sie utylizuje lub jakie sa zasady bezpiecznego demontażu ?brałem udziałw kursie to wszystko to lipa aby tylko kase wyrwać od ludzi którzy wczesniej płacili sporąkase za materiały z zawartośćią azbestu

Eternit jak leży na dachu nie jest szkodliwy. Szkodliwy będzie jak go sie będzie zdejmować. Po co ta panika producenci blachy mają w tym interes.

może i mają ale prędzej czy póżnij i tak każdy nie tylko rolnik będzie musiał się tego pozbyć

Dziś dofinansowanie w utylizację azbestu, a później do kolektorów słonecznych. Czyste działanie na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego. Tak trzymać. Pozdrowienia dla Wójta i pracownikó Urzędu Gminy Grajewo. Robicie dużo dobrej roboty. Szkoda, że moja miejscowość położona jest w innej gminie.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.