Taniej, z korzyścią dla środowiska

W wielu miejscach infrastruktura oświetleniowa oparta jest na przestarzałej technologii wysokoprężnych lamp sodowych i rtęciowych, pobierających znaczne ilości energii elektrycznej, dających nieefektywne światło.
Wymiana oświetlenia pozwala na oszczędności zużycia energii sięgające nawet 70%, przynosi też poprawę bezpieczeństwa, ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery i eliminację niepożądanych zjawisk np. zanieczyszczenia światłem.
W nadchodzącym roku w Grajewie oświetlenie uliczne zostanie zmodernizowane. Projekt polega na wymianie nie mniej niż 1 766 szt. rtęciowych i sodowych opraw drogowych na oprawy LED. W przypadku złego stanu technicznego, zadanie obejmuje także wymianę awaryjnych przewodów zasilających biegnących w wysięgnikach i słupach oraz zabezpieczeń opraw na nowe izolowane wraz z wkładkami topikowymi. W ramach prac zostanie zamontowany inteligentny system zarządzania i sterowania oświetleniem ulicznym, umożliwiający redukcję mocy w godzinach nocnych. Elektrycy powinni również dobudować nowe lub doposażyć istniejące szafki oświetleniowe w niezbędne zaprojektowane układy oraz wykonać rozwiązania dot. kompensacji mocy biernej gwarantujące kompensację mocy biernej do poziomu, który gwarantuje brak opłat za moc bierną.
Inwestycja w kwocie 2,8 mln zł jest dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Już wkrótce zobaczymy okolicę w zupełnie nowym świetle - będzie taniej i z korzyścią dla środowiska.
e-Grajewo.pl
Korzyść dla środowiska ? Co się stanie z dobrymi jeszcze lampami sodowo rtęciowymi?
Napisał: mia
dodano: 2019-10-26 22:03:41
Proponuję zamontować dodatkowe oświetlenie bliżej przejść dla pieszych.Czs przestawiono widoczność słaba.
Napisał: Lech
dodano: 2019-10-28 08:29:51
tak, mniej energii zużywanej to jest korzyść dla środowiska :/
Napisał: ala
dodano: 2019-10-31 10:47:09