Taniej, z korzyścią dla środowiska

aktualizacja: 2019-10-25 12:14:49     nr wiadomości: 40557     przeczytano: 4774     Ilość komentarzy komentarze: 3

W wielu miejscach infrastruktura oświetleniowa oparta jest na przestarzałej technologii wysokoprężnych lamp sodowych i rtęciowych, pobierających znaczne ilości energii elektrycznej, dających nieefektywne światło. 

Wymiana oświetlenia pozwala na oszczędności zużycia energii sięgające nawet 70%, przynosi też poprawę bezpieczeństwa, ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery i eliminację niepożądanych zjawisk np. zanieczyszczenia światłem. 

W nadchodzącym roku w Grajewie oświetlenie uliczne zostanie zmodernizowane. Projekt polega na wymianie nie mniej niż 1 766 szt. rtęciowych i sodowych opraw drogowych na oprawy LED. W przypadku złego stanu technicznego, zadanie obejmuje także wymianę awaryjnych przewodów zasilających biegnących w wysięgnikach i słupach oraz zabezpieczeń opraw na nowe izolowane wraz z wkładkami topikowymi. W ramach prac zostanie zamontowany inteligentny system zarządzania i sterowania oświetleniem ulicznym, umożliwiający redukcję mocy w godzinach nocnych. Elektrycy powinni również dobudować nowe lub doposażyć istniejące szafki oświetleniowe w niezbędne zaprojektowane układy oraz wykonać rozwiązania dot. kompensacji mocy biernej gwarantujące kompensację mocy biernej do poziomu, który gwarantuje brak opłat za moc bierną.

Inwestycja w kwocie 2,8 mln zł jest dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Już wkrótce zobaczymy okolicę w zupełnie nowym świetle - będzie taniej i z korzyścią dla środowiska.


e-Grajewo.pl

Korzyść dla środowiska ? Co się stanie z dobrymi jeszcze lampami sodowo rtęciowymi?
Napisał: mia dodano: 2019-10-26 22:03:41

Proponuję zamontować dodatkowe oświetlenie bliżej przejść dla pieszych.Czs przestawiono widoczność słaba.
Napisał: Lech dodano: 2019-10-28 08:29:51

tak, mniej energii zużywanej to jest korzyść dla środowiska :/
Napisał: ala dodano: 2019-10-31 10:47:09

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.