Pustoszeją półki w sklepach

aktualizacja: 2020-03-13 10:04:41     nr wiadomości: 41790     przeczytano: 4483     Ilość komentarzy komentarze: 0

Niepokojące komunikaty o kolejnych przypadkach zachorowania na koronawirusa w Polsce, decyzja o zamknięciu szkół i instytucji kultury, ograniczenia pracy urzędów – powodują, że mieszkańcy zaczynają gromadzić zapasy. Z półek sklepowych już dawno zniknęły żele antybakteryjne, teraz wykupywane są produkty spożywcze i higieniczne.

- Najczęściej kupowane są kasze, ryż, makarony, przetwory w puszkach i słoikach, papier toaletowy, środki do czyszczenia i mycia – wymienia nam pani Basia, ekspedientka w jednym z grajewskich marketów.

Poczucie zagrożenia epidemią zaczęło się przekładać na nasze zachowania zakupowe. I choć rząd zaleca, by klienci nie decydowali się na masowe zakupy żywności to perspektywa kwarantanny i obawa przed jej brakiem powodują paniczne zakupy.

- Nie miałam zamiaru robić jakichś większych zakupów na zapas, ale jak zobaczyłam, co się dzieje, zaczęłam się zastanawiać czy czasem nie powinnam... - mówi Kasia, klientka jednego z dyskontów.

Sklepy apelują o spokój. - Na bieżąco realizujemy dostawy – zapewniają rzecznicy marketów.

 

Z kraju

• Polska produkuje żywność ponad swoje potrzeby, podstawowych produktów, takich jak mąka, mięso, mleko, jaja, warzywa nie zabraknie" – mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

• Nie ma potrzeby tłoczyć się przy kasach w sklepach - jedzenia nie zabraknie, producenci produkują na ok. 80 proc. swoich mocy. Nie ma na razie potrzeb zamykania sklepów wielkopowierzchniowych - uspokajała Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. 

• Premier na Allegro i OLX nałożył postanowienia: zablokowanie aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych; zakaz umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów oraz wpisanie do regulaminu serwisów punktów, z którego wynika, że wymienione towary są zabronionymi do wystawiania na platformach. Na platformach nie można sprzedawać 53 punktów w tym m.in. żeli, płynów i spray antybakteryjny do dezynfekcji rąk, rękawiczek zabiegowych, preparatów do dezynfekcji, maseczek ochronnych na twarz, produktów aseptycznych, jałowych lub sterylnych.

e-Grajewo.pl
     - Dostawy w Biedronce będą na czas i na miejsce. Dzięki wypracowanym przez lata procedurom jesteśmy przygotowani na wiele scenariuszy - zapewnia sieć.
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.