Odzyskają dawny blask

aktualizacja: 2019-03-22 12:06:54     nr wiadomości: 38782     przeczytano: 6168     Ilość komentarzy komentarze: 30

Kolejne przedsięwzięcie wpisane w działania związane z rewitalizacją centrum Grajewa nabiera tempa. Samorząd prowadzi przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania inwestycyjnego pn. „Modernizacja energetyczna budynków komunalnych w Grajewie – edycja II". Budynki przy ul. Piłsudskiego 1, 3, 5, 7-9 oraz Traugutta 6A i 10 przejdą remont.

Szczegóły zamówienia nie są jednakowe dla wskazanych budynków wielorodzinnych i obejmują m.in.:

- ul. Piłsudskiego 1, 3, 5: wykonanie audytu energetycznego budynków; projektów budowlano-wykonawczych w tym: termomodernizacji budynków zgodnego z audytem; projektu wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania wraz z instalacją ciepłej wody użytkowej oraz projektem przyłączenia budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej; wymiany instalacji elektrycznej na zgodną z obowiązującymi warunkami technicznymi i normami, w całości budynku wraz z lokalami mieszkalnymi, instalacji odgromowej.

Dodatkowo wykonawca powinien zrobić opracowanie zawierające rozwiązania oraz wyceny robót budowlanych wskazanych w ekspertyzie technicznej budynków: - ukształtowania terenu wokół budynku tak, by powstrzymać napływ wód opadowych na ściany i fundamenty, wykonania zewnętrznych powłokowych izolacji wodoszczelnych fundamentów, hydrofobizacji bądź hydroizolacji ścian zewn. parteru w strefie cokołowej i podziemnej, przeprowadzenia prac remontowych więźby dachowej wraz ze wzmocnieniem, - przeprowadzenia prac naprawczych ścian fundamentowych dla budynku przy ul. Piłsudskiego 5 oraz wyposażenia budynku w skuteczne hydroizolacje: poziome (np. przepony) konstrukcyjnych ścian zewn. oraz pionowe, zewn. fundamentów, ukształtowania terenu wokół budynku tak, by powstrzymać napływ wód opadowych na ściany i fundamenty, doprowadzenia instalacje wodno – kanalizacyjnej do mieszkań ich pozbawionych, przeprowadzenia remontu klatek schodowych z wymianą posadzek oraz naprawy wypraw tynkowych i malarskich w budynku, przeprowadzenia prac naprawczych fundamentów i ścian fundamentowych w kamienicach przy nr 1 i 3 a dodatkowo w budynku przy ul. Piłsudskiego 1 wzmocnienia lub wymiany stropów w mieszkaniach.

- ul. Piłsudskiego 7-9: audytu energetycznego budynku, projektów budowlano-wykonawczych w tym: termomodernizacji budynku zgodnego z audytem; projektu wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania wraz z instalacją ciepłej wody użytkowej i projektem przyłączenia budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej; wymiany instalacji elektrycznej na zgodną z obowiązującymi warunkami technicznymi i normami w całości budynku wraz z lokalami mieszkalnymi oraz instalacji odgromowej.

Dodatkowo wykonawca powinien zrobić opracowanie zawierające rozwiązania oraz wyceny dla robót budowlanych wskazanych w ekspertyzie technicznej budynku: ukształtowania terenu wokół budynku tak, by powstrzymać napływ wód opadowych na ściany i fundamenty, wykonania zewn. powłokowe izolacje wodoszczelne fundamentów, wykonania hydrofobizacji bądź hydroizolacji ścian zewnętrznych parteru w strefie cokołowej i podziemnej, przeprowadzenia prac remontowych lub wymiany stropów pomiędzy kondygnacją piwnicy i parteru oraz nadproży kondygnacji piwnicy, przeprowadzenia prac remontowych więźby dachowej.

- ul. Traugutta 6A: audytu energetycznego budynku, projektów budowlano-wykonawczych w tym: termomodernizacji budynku zgodnego z audytem; projektu wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania wraz z instalacją ciepłej wody użytkowej oraz projektem przyłączenia budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej; projektu wymiany instalacji elektrycznej na zgodną z obowiązującymi warunkami technicznymi i normami w całości budynku wraz z lokalami mieszkalnymi, instalacji odgromowej.

Dodatkowo wykonawca powinien zrobić opracowanie zawierające rozwiązania oraz wyceny dla następujących robót budowlanych wskazanych w ekspertyzie technicznej budynku w tym: wyposażenia budynku w skuteczne hydroizolacje poziome (np. przepony) konstrukcyjnych ścian zewn. i pionowe, zewn. fundamentów, wykonania hydroizolacji ścian zewn. parteru w strefie cokołowej, wykonania skutecznych hydroizolacji żelbetowych płyt balkonowych w elewacji wschodniej, ukształtowania terenu wokół budynku tak, by powstrzymać napływ wód opadowych na ściany i fundamenty.

- ul. Traugutta 10: audytu energetycznego budynku, projektów budowlano-wykonawczych w tym: termomodernizacji budynku zgodnego z audytem; projektu wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania wraz z instalacją ciepłej wody użytkowej oraz projektem przyłączenia budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej; projektu wymiany instalacji elektrycznej na zgodną z obowiązującymi warunkami technicznymi i normami w całości budynku wraz z lokalami mieszkalnymi i projektu instalacji odgromowej.

Wykonawca powinien zrobić również opracowanie zawierające rozwiązania oraz wyceny dla robót budowlanych wskazanych w ekspertyzie technicznej budynku w tym: wyposażenia budynku w skuteczne hydroizolacje poziome (np. przepony) konstrukcyjnych ścian zewn. i pionowe, zewn. fundamentów, wykonania hydroizolacji ścian zewnętrznych parteru w strefie cokołowej, skutecznych hydroizolacji żelbetowych płyt balkonowych w elewacji północnej, wymiany drewnianych podestów balkonowych w elewacji wschodniej, - ukształtowania terenu wokół budynku tak, by powstrzymać napływ wód opadowych na ściany i fundamenty oraz wykonania prac remontowych więźby dachowej.

Komunalne budynki mieszkalne zlokalizowane zarówno przy ul. Piłsudskiego, Kopernika, Ełckiej od lat wymagają remontu. Popękana, szara elewacja, przestarzała stolarka drzwiowa i okienna nie wyglądają estetycznie, nie zachwycają mieszkańców i podróżujących drogą krajową nr 61 i 65. Przywrócenie blasku centrum miasta jest priorytetem zarządzających.

 
e-Grajewo.pl
 
zobacz:
Mienie komunalne do remontu
 

Przecież lepiej to by było wyburzyć :v
Napisał: Tak było dodano: 2019-03-22 19:59:20

A może by tak mieszkańcy sami zrobili remont .Czemu to mojego domu nikt nie remontuje
Napisał: Grajewianka dodano: 2019-03-22 21:23:19

Do Grajewianka To jest własność ADM to czemu mieszkańcy sami mają przeprowadzać remont?
Napisał: Grajewianin dodano: 2019-03-23 09:26:23

To jakiś żart tym darmozjadom niszczycielom remonty robić by było ładnie? Przecież oni to zaraz znowu zniszczą. Dlaczego z naszych podatków mamy im remonty robić dostają 500+ niech odkładają jak inni coś w życiu zrobią a nie Państwo uczy tych śmieci że wszystko im wolno. Wywalić gdzieś na obrzeże miasta do baraku to zaczną oszczędzać by mieć własny kąt. Normalnie zgroza.
Napisał: Aśka dodano: 2019-03-23 09:34:30

jakim darmozjadom !? tak samo mieszkaja ludzie normalni ! remont jest potrzebny a nie tylko zrobili od strony ulicy bo prezydent przejezdzal.... "Aśka" jak dupe grzejesz w mieszkaniu bo pod miejskie jestes podlaczona to nie wiesz co to noszenie opału i rozpalanie w piecu codziennie wiec zamknij swoja niewyparzoną !
Napisał: ania dodano: 2019-03-23 10:51:46

Do Aśka. Nazywasz ludzi śmieciami tylko dlatego,że mieszkają w takiej okolicy a nie innej. Nie znasz ich ,nie wiesz w jakies sytuacji materialnej lub loskwej są Ci ludzie także twoje komentarze są nie na miejscu. Jak w twoim miejscu zamieszkania bedzie odpadal tynk, bedzie widoczna brudna elewacja bądź ktoś namaluje grafitti ma ciebie nazwać śmieciem ?
Napisał: Emilia dodano: 2019-03-23 13:58:03

DO Grajewianin a czemu ludzie maja spółdzielnie mieszkaniowe ludzi kasa idzie na elewacje budynku i malowanie powinna to spółdzielnia robić na własny koszt tak jak ADM robi na własny koszt za kasę ludzi co pracują i odprowadzają podatki a spółdzielnia od miasta nie dostaje kasy
Napisał: ........... dodano: 2019-03-23 15:26:40

Aniu Aśka "dupę grzeje w mieszkaniu" bo się o nie postarała a Ty nos opał i pal w piecu jak czekasz tylko na daniny. I jak się już udzielasz to nie używaj wyrażeń typu "zamknij swoją niewyparzona" bo to właśnie te niewyparzone muszą pracować na wiele inwestycji związanych z bezrobotnymi. Należy Ci się remont? Plac pieniądze jak inni którzy " grzeją dupę w mieszkaniu". Ty wogole orientowalas się ile ta wygoda kosztuje? Może się zorientuj to zaczniesz szanować ludzi żyjących na własny a nie państwa koszt. Wdzięczności trochę kobieto a nie jeszcze krytykujesz że jedna ścianę zrobili. Gdyby ode mnie to zależało nie miałabyś nawet tej ściany jak byś jej sobie sama nie wymalowala.
Napisał: Tugdrtv dodano: 2019-03-23 15:59:34

ania a czy Pani uważa, że tylko Wy musicie palić w piecu i nosić opał, niestety w większości domów trzeba to samemu robić. Nie wszyscy grajewianie mieszkają w blokach, podłączonych do PEC. Nam też nikt nic nie remontuje, sami musimy uzbierać kasę na remont i go przeprowadzić. Ale cóż lepiej ciągnąć od Państwa czy Miasta.
Napisał: Kate dodano: 2019-03-23 16:38:48

Skoro miasto dopłaca do tych mieszkań za czynsz to bez sensu jest aby miasto płaciło same sobie fundusz remontowy. To tak jak by brało pieniądze z lewej kieszeni i wkładało do prawej. Mnie jako mieszkańca Grajewa, płacącego podatki i nie korzystającego z pomocy socjalnej, zastanawia dlaczego najdroższe parcele w centrum miasta nie przynoszą dochodu temu miastu tylko trzeba do nich dopłacać z budżetu miejskiego. Mieszkania socjalne powinny znajdować się na peryferiach miasta gdzie są najtańsze w utrzymaniu.
Napisał: figa dodano: 2019-03-23 20:19:44

Figa może Ciebie wynieźć na peryferie i ty tam możesz się znaleźć nie osądzać ludzi bo ty nie jesteś od tego ludzie jeśli piszecie takie komentarze i ukrywanie swoje imię i nazwisko to jesteście tchurzami nie stawiajcie ludzi pod jedną kreską w takich domach komunalnych mieszkają też ludzie którzy pracują i emeryci którzy też płacą podatki
Napisał: Uczciwy lokator dodano: 2019-03-24 06:24:16

Tym wszystkim z tych okolic patrzę wszystko się należy... Ja pracuję jak głupia za najniższą krajową i nawet nie mam czasu wyjść na spacer w piękną pogodę bo non stop jestem w robocie, a nawet jeśli mam wolny dzień to jedyne o czym myślę to o odpoczynku psychicznym i fizycznym... A te wszystkie ''MOPS-iaki'' włóczą się tylko po galerii i sklepach w mieście z 3 dzieci a kolejne w drodze i gwiazda ma czas na wszystko no i oczywiście trwoni pieniądze, które dostaje za darmo z MOPSu... Nie znacie wartości pieniądza bo nawet godziny nie przepracowaliście. Boicie się podjąć pracę bo pozabierają wam wszystkie zasiłki dodatkowe.... Najlepiej siedzieć w domu i mieć wszystko na tacy podane... Co za czasy !!!!
Napisał: pracująca dodano: 2019-03-24 09:36:14

Ludzie, ile jadu jest wśród Was... Opamiętajcie się.
Napisał: Swoja dodano: 2019-03-24 11:19:01

To jak my mieszkamy w bloku spółdzielczym to chyba też nam spółdzielnia by mogła coś wyremontować, płacimy przecież remontowe u mnie np. Łazienka i kuchnia do remontu. Jeśli place za czynsz( woda, ścieki, śmieci, ogrzewanie, i FUNDUSZ REMONTOWY) ponad 400 zł miesięcznie. A w tamtych lokalach w adm ile płacą lokatorzy? 200 zł!! To czemu nam się nie nalezy
Napisał: Kamil z bloku spoldzielczego dodano: 2019-03-24 11:32:39

Grajewianin ma racje tylko ciekawe czy płaci czynsz .
Napisał: ekonom dodano: 2019-03-24 11:47:12

W tych mieszkaniach/domach mieszkają normalni ludzi, którzy pracują i opłacają rachunki,płacą tak samo podatki jak inni tylko to nie ich wina, że mieszkają w takim miejscu jakim się znajdują, nie ukrywamy,że mieszkają w pośród ludzi, którzy czerpią korzyści z państwa. Poznajcie tych ludzi i dopiero potem wypowiadajcie się na temat. Sądzę, że wasze komentarze opierają się na plotkach innych ludzi i zapamiętajcie, że szata nie zdobi człowiek.
Napisał: Kazimierz dodano: 2019-03-24 12:20:26

A kiedy osoby kierująće i decyzyjne podeją konkretne decyzję odnośnie hali przy czwórce i boiska ?
Napisał: Rodzic dodano: 2019-03-24 14:42:18

Dorosły zdrowy człowiek powinien płacić za wszystko - tak jak inni, w przeciwnym razie wszyscy inni utrzymują jego. To jest przecież normalnie nieuczciwe. To jest żerowanie na innych. Zatem jeśli ktoś dorosły i zdrowy mieszka w mieszkaniu komunalnym to powinien płacić normalnie wszystkie koszty utrzymania mieszkania - łącznie z dodatkiem na remont. Nikt nie będzie miał wtedy do nikogo pretensji.
Napisał: Kaśka dodano: 2019-03-24 15:20:11

Najlepszy jest z tego wszystkiego tytuł: Odzyskają dawny blask.
Napisał: Porażony blaskiem dodano: 2019-03-24 15:24:41

Ludzie czytajcie że zrozumieniem artykuł w artykule jest napisane że remont na zewnątrz a nie w mieszkaniu w każdej spółdzielni remontują klatki ocieplają ściany A co chodzi o czynsze to w spółdzielni są tańsze niż w starych kamienicach ADM
Napisał: Lokator dodano: 2019-03-24 15:37:24

Panie Burmistrzu i Pani dyrektor ZADM na kolejowej też mieszkają ludzie tam też budynek wymaga remontu ściany pękają
Napisał: Uczciwy lokator dodano: 2019-03-24 17:51:03

Do pracująca.Powiedz do kogo masz pretensje że mało zarabiasz i nie masz czasu dla siebie,z mień prace na bardziej płatną, było się uczyc to byś miała lżej a jak zazdrościsz ludziom co korzystają z zasiłków to rzuc robotę i idź do mopsu,Dodam że nie korzystam z takowych zapomóg
Napisał: nie znosze jadowitych ludzi dodano: 2019-03-24 21:11:57

To za pieniądze pozyskame z Unii Europejskiej, a nie z budżetu miasta, więc nie rozumiem waszego hejtu. Pozdrawiam
Napisał: Krysia dodano: 2019-03-24 22:57:37

do "nie znosze jadowitych ludzi " człowieku, w tym mieście znaleźć prace dobrze płatną? jak nawet płyty upadają, do mlekpola nie każdego chcą już zatrudniać. pomyśl trochę co piszesz. Ja pracuje w Jednej z NAJWIĘKSZYCH firm w Grajewie i co? i mam tak damo jak "pracująca" czas dla dziecka... marzenie.. a dodam ze też nie biorę zasiłku mimo ze moje dziecko ma tylko mnie. nie ma renty ni nic :) bo dochód przekroczył mi kilka zł hahah
Napisał: matka dodano: 2019-03-25 07:53:06

jeszcze pracującym miejsca w przedszkolach i żłobkach zabierają. najpierw dzieci nierobów a dzieci pracujących na listę rezerwową. A wielka pani z brzuchem wskazującym na 8miesiac spaceruje z papieroskiem w zębach po pasach.
Napisał: podatnik dodano: 2019-03-25 08:39:08

Wszystko za darmo sie nalezy w Grajewie dla tych którzy nie pracują! Zajęci bardzo a jaki brud przed tymi domami !tylko siedzą i kawka pestki i cała ulica zasyfiona przed domem !Posprzontac nie ma komu ! Wstyt darmoziady i patologia Grajewa!!!!!!!!
Napisał: Barbara dodano: 2019-03-25 11:14:05

mieszkanie za 200 zł i remonty szybciej u nich niż w spółdzielni
Napisał: Maruszek od puszek dodano: 2019-03-25 12:54:38

to nie jad to ludzie którzy pracują a sa gnojeni coraz wyższymi podatkami maja dość patrzenia na patologie która dostaje wszystko za darmo. Natrzaskaja dzieci gromada i te dzieci tez od małego nauczone nieróbstwa. A ta jedna co niby taka pracowita won w z komunalnego na swoje lub wynajęte skoro taka ambitna
Napisał: on dodano: 2019-03-26 08:25:21

W koncu te centrum bedzie jakos wygladalo
Napisał: Stanislaw dodano: 2019-03-27 15:56:50

Ciekawe czy byście tak wszyscy pisali, gdyby każdy z Was podpisał się prawdziwym imieniem i nazwiskiem.... Znam kilka rodzin z tych okolic i nie są to patologiczne rodziny... Pracują normalnie, wychowują dzieci, a że mieszkają w takim miejscu tak się po prostu ułożyło... W życiu różnie bywa sami doskonale wiecie, dziś masz pracę a jutro jej możesz nie mieć. Jeżeli chodzi o to że zaraz będzie wszystko pomazane, bo ktoś wcześniejszych komentarzach wspomniał, proszę przejść się po Centrum lub Południe i zobaczcie jak zniszczone są klatki schodowe.... W każdym miejscu żyją różni ludzie ale to od nas zależy w jakich warunkach będziemy żyć, do 2020 roku muszą zrobić remont bo kasa jest z UE inaczej będzie nałożona kara, teraz się spieszą. Dobrze, że robią remont, przynajmniej będzie jakoś wyglądać z zewnątrz i będzie porządek ( w mieszkaniach tylko poprowadzą ogrzewanie centralne, reszta prac będzie należeć do mieszkańca danego lokalu). Przynajmniej nie będą palić niewiadomo czym. Ja pracuje od zawsze, tak samo jak mój mąż, też wpieniam się na tych darmozjadów bo narobią dzieci i żyją jak pączek w maśle, ale nie możemy wrzucić wszystkich do jednego worka, pozdrawiam
Napisał: Marta dodano: 2019-03-29 11:22:41

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.