Narodowy Dzień Pamięci

aktualizacja: 2020-02-29 12:13:56     nr wiadomości: 41600     przeczytano: 3104     Ilość komentarzy komentarze: 18

1 marca br. o godz. 12.00 w Parku Wolności przy ul. Strażackiej w Grajewie odbyła się kolejna edycja Biegu Tropem Wilczym. 


Wiele osób pobiegło by docenić wysiłek Żołnierzy Wyklętych w walce o wolną Polskę, pokazać że historia działaczy podziemia niepodległościowego nie jest im obojętna, a także uczcić i oddać hołd bohaterom. Czas biegu nie był mierzony, nikt też nie odnotowywał nazwisk na symbolicznej mecie. Liczył się udział i pamięć o walce podziemia z komunistyczną władzą powojennej Polski.
Bieg "Tropem Wilczym" jest jednym z wydarzeń towarzyszących przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowił go w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” stanowi potwierdzenie przez wolną, demokratyczną Rzeczpospolitą roli, jaką odegrali oni na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydobywanie na światło dzienne dotąd bezimiennych, przemilczanych, wyklętych bohaterów to zdaniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy wielkie i ważne dokonanie. Pamięć i szacunek dla przodków są bowiem fundamentem wspólnoty narodowej.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez: Miasto Grajewo, Grajewskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Grajewie oraz Klub Sportowy „Maratonka”.

 

 

 

  • Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, który skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu grajewskiego. Konkurs odbędzie się w Zespole Szkół nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych, ul. Wojska Polskiego 84, 19-200 Grajewo w dniu 12.03.2020 r., o godz. 9:00 i organizowany jest z inicjatywy Starosty  Grajewskiego Waldemara Remfelda.

Regulamin Konkursu

    - W Parku Wolności w Grajewie rozpoczął się Bieg Pamięci Żołnierzom Wyklętym TROPEM WILCZYM   - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - symboliczna uroczystość złożenia wiązanek kwiatów i bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Grajewie

Gloryfikacja żołnierzy wyklętych odsuwa w cień żołnierzy LWP, którzy wraz z armią radziecką wyzwolili Polskę z pod okupacji niemieckiej. Młodemu pokoleniu niezbyt interesującemu się historią i genezą II WŚ wprowadza się zamęt w głowach kto w zasadzie wyzwolił Polskę. Nie byli to na pewno żołnierze wyklęci. Zdecydowanie nie można stawiać za wzór żołnierzy wyklętych, którzy dokonali zbrodni wojennej (eksterminacji Polaków wyznania prawosławnego) strzelając do bezbronnych kobiet, dzieci i starców. Przypomnę tylko jak jesteśmy oburzeni za zbrodnie na Wołyniu dokonywane na Polakach przez bojówki UPA. Przypomnę również, że w 1941 r doszło do eksterminacji Polaków wyznania mojżeszowego z wydatnym udziałem "jakiś leśnych" czy aby nie wyklętych? Na koniec przypomnę, że żołnierze LWP, którzy wyzwalali Polskę wraz z armią czerwoną z pod okupacji niemieckiej zostali w 1940r wywiezieni na Syberię. Na podstawie umowy Sikorski-Majski zostali zwolnieni z łagrów i większość z nich wstąpiła do LWP. Tylko nielicznym udało się wyjść do Persji z Armią gen. Andersa. To Sybiracy wyzwolili Polskę! Im przede wszystkim należy się pamięć!
Napisał: Lena dodano: 2020-02-25 23:27:56

Lena, takich jak Ty mamy w Polsce jeszcze dużo, są to pozostałości po komunizmie, a przecież Polacy nie wywiozą ich na Sybir, bo Polacy nie są mordercami. Tzw. ZSRR a normalnie to Rosja i rzekomo Stalin a w rzeczywistości to zdrajcy z mniejszości wywieźli Polaków na śmierć a nie na wycieczkę. Ratujący się przed śmiercią musieli wstąpić do tzw. LWP i wysłani na Berlin na dalszą śmierć niby walcząc o wolność Polski. Kierowali tym wojskiem wymuszonym oficerowie mówiący po polsku, ale Polakami nie byli. Ich zadaniem było wygnać Niemca, który chciał za dużo i wziąć w niewolę Polskę i Europę, bo to niby „bohater” i miał sztuki swoje. Żeby ten cel osiągnąć wcześniej wymordował oficerów, tych prawdziwych Polaków, a jeszcze wcześniej razem z Niemcami rozwalili Polską Armię. Z niej, z tej rozwalonej powstało m.in. AK, które zamiast chodzić w swoim kraju po powierzchni musiało się kryć głodne w lasach, bunkrach, itd. Na ich ziemi wróg kradł, gwałcił i żarł polskie tuczniki no i zabawiał się nawet zabijaniem jemu nieposłusznych. Wyklęci są wyklętymi, bo zabijali wroga w różnej postaci broniąc Ojczyzny, którą Ty zapamiętaj ona nazywa się POLSKA. Czy Polska potrzebowała oswobodzenia od Ruskiego, któremu wciąż za mało terytorium, bo jeszcze dziś kradnie? Polska potrzebowała błagać wroga, który napadł nas z Zachodu jako znany Niemiec a nie tylko ich wódz Hitler. Wróg cywilny i wojskowy podczas wojny i wpływem narkotyków zmieszanych w koniaku robił, co chciał nie tylko z Polakami, ale jak morderca Stalin się wykończył to mieszkające kobiety innej narodowości płakały! Czy to znaczy, że nas trzeba było pożreć, bo nas nie było komu bronić? Ratowali Polskę w wojnę i długo po niej Żołnierze Wyklęci, ci wyklęci co przeszkadzali dla Starszego Brata nas mordować. Leno, mimo że masz takie imię jak masz, to proszę Cię nie bądź zakłamaną i nie wciskaj nam ciemnoty dla młodych, bo tworzysz dalszy ciąg obłudy KGB i NKWD. Wiesz kto w nich był i co robił? Było w nich tylko 17 % Rosjan, resztę Ty na pewno znasz. Wiesz o tym, że ci wywiezieni szeregowcy na Syberię w wojsku zdobywali w ciągu 18 miesięcy stopnie generalskie; Jaroszewicz, Jar…. Jar…. i inni na czele z polskim marszałkiem Rokossowskim z orzełkiem bez korony. Znasz tego ostatniego „Polaka”? To kto mordował, dlaczego, kto był wyklęty, dlaczego, kto wydawał rozkazy podwładnym, bo kula w łeb. A Łączka w Warszawie, a Katyń a tysiące innych miejsc rzezi Polaków przez wyzwolicieli (od wroga niemieckiego?), wyzwolicieli od Polski - Leno, potem mówili „małczyj” w niewoli i nie przeszkadzaj budować dziadowski komunizm! A że „Panoczki” polskie były już wyrąbane z całymi rodzinami, to rządy w Polsce jaki rodzaj ludzi sprawował, jaki? Sybiracy, patrioci walczyli o co innego, a co innego im dano. Mało tego Sybiracy walczą do dziś, a Ty tego nie wiesz albo jesteś dalej temu przeciwna.
Napisał: Polska nie jest zabawką dodano: 2020-02-26 22:02:48

Zołnierze wyklęci - temat bardzo kontrowersyjny. Czy Bury, Lupaszka..... byli bohaterami?. Swiadkowie jeszcze żyją i wiedzą jak było.
Napisał: ana dodano: 2020-02-27 20:19:08

Władza chce mieć swoich bohaterów i znalazła sobie. Uważam, że trzeba szanować wszystkich polskich żołnierzy. Co winny jest młody chłopak który służył w LWP..Temat ciężki. My Polacy żyjemy tym co było lat 70 do tyłu..
Napisał: Mieszkaniec dodano: 2020-03-01 14:47:39

Zostawmy LWP. Weźmy inny problem.Obchodzi się święto żołnierzy wyklętych, a dlaczego nie ma święta, które pozwoliłoby uczcić żołnierzy AK, BCH , Szarych Szeregów, NSZ, którzy w końcu ponieśli o wiele większą ofiarę w czasie II wś walcząc z Niemcami czy Sowietami?
Napisał: No właśnie dodano: 2020-03-01 15:13:14

żołnierz wyklęci nie wszyscy ale mają krew niewinnych osób.
Napisał: Irek dodano: 2020-03-02 00:39:45

Lena masz rację. A że byliśmy pod wpływem rosjan to mioe nasza wina. Ktoś nas sprzedał w Jałcie, Teheranie, Poczdamie. Dla żołnierzy LWP, BCH tEŻ NALEZY SIĘ SZACUNEK.
Napisał: as dodano: 2020-03-02 09:09:09

My Polacy to w ogóle mamy dziwną skłonność do upamiętniania wszelkich porażek historycznych. Dlaczego nie potrafimy należycie czcić i gloryfikować jedynego zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego? To że dostaliśmy się pod wpływ sowietów to zasługa naszych przedwojennych, wojennych i obecnych sojuszników. To oni nas tak wspaniale załatwili w inię swoich interesów. Zwykły żołnierz po raz kolejny został oszukany przez polityków.
Napisał: janek dodano: 2020-03-02 19:01:32

Cześć i chwała bohaterom, Inka patrzy na nas z nieba zachowała się jak trzeba, lewackie ziidiocenie i ubecki skowyt tego nie zmieni
Napisał: Krzysztof dodano: 2020-03-02 20:15:34

Krzysztof zastanów się co ty mówisz - Inka Siedzik miała 13 -15 lat. Jedni idioci uśmiercili jej rodziców, a drudzy robią z dziecka bohatera. Jej losy mogły potoczyć się inaczej gdyby nie spotkała na swojej drodze żołnierzy wyklętych, którzy ją wykorzystali.
Napisał: lena dodano: 2020-03-02 23:35:41

Gdzie byli zolnierze wykleci w czasie wojny zamiast walczyc z okupantem to po wojnie walczyli z ludnoscia cywilna i dziecmi zabijajac ich i rabujac dobytek, a teraz mamy ich czcic w imie czego.
Napisał: gorszy szort dodano: 2020-03-03 09:18:16

Lena - pioswcom nie wytlumaczysz , oni maja wlasna historie , wlasna religie smolenska i nie zdaja sobie sprawy z faktu historycznego , ze gdyby nie Armia Czerwone i inne formacje wojskowe ,/
Napisał: Baba dodano: 2020-03-03 13:00:39

Polska nie jest zabawką - oto przyklad dobrze wypranego mozgu. Podwazanie faktow historycznych. Faktem niepodwazalnym jest,ze ZSRR napadlo na Polske, ale rowniez nie da sie podwazyc innego faktu historyznego , ze Armia Czerwona miala ogromny udzial w wyzwalaniu Polski. W prawdzie Polska po wojnie stala sie czescia rezimu sowieckiego , ale zastanow sie czlowieku co by bylo, gdyby hitlerowskie Niemcy wygraly wojne, jakie losy spotkalyby twoich przodkow i weszytkich Polakow? Najprawdopodobniej bys nie istnial.
Napisał: Choop dodano: 2020-03-03 13:12:15

Krzysztof- czy sadzisz ,ze twoj wpis wyraza cos madrego? Oprocz wrzasku i epitetow nie maglem nic madrego w nim sie doszukac !
Napisał: Baba dodano: 2020-03-03 16:58:13

Szanowna Redakcjo e-Grajewo, dlaczego nie dopuszczacie do publikacji komentarzy zgodnych z panstwa regulaminem? Tym bardziej nie rozumiem Panstwa decyzji w momencie gdy czytam prymitywne wpisy osoby komentujacej o nicku "Krzysztof"! Z pozdrowieniami "lewacka" - Baba
Napisał: Baba dodano: 2020-03-04 00:07:51

Szanowana Redakcjo, czy "urywanie komentarzy", to tez wasza specjalnosc? Czy znow zostaly urazone "uczucia religijne" i dlatego dopuszczaczane jest przez Panstwa wylaczne propagowanie pisowskiej "prawdy historycznej" ?
Napisał: Baba dodano: 2020-03-04 12:51:26

Nie mamy żadnych polskich mediów, dlatego podzielony naród skacze sobie do gardeł, tematy zastępcze usypianie polskiego społeczeństwa, ważne tematy zamiatane pod dywan, lub zamilczane, czy PiS czy PO, jest to jedno zło dla Polski prawda nie jest czarno biała,, nie ma jej w żadnej publicznej telewizji, prywatnej czy państwowej, pozdrawiam myślących
Napisał: Krzysztof dodano: 2020-03-04 22:11:49

Krzysztof - wyliczam bardzo skuteczne jesli chodzi o propagande i wplywowe polskie media- oto niektore z nich: TVP- 1,TVP-2, TVP-Info,TV-Trwam, Radio Maryja, Tygodnik ,Polski, Gazeta Polska, Glos Niedzielny,Do Rzeczy... moglbym wymieniac tak bez konca, lecz wymienilem tylko te , ktore maja najwieksze poparcie wsrod spoleczenstwa o skrajnie prawicowych - nacjonalistycznych pogladach.To one przycznaja sie do tego , ze sytuacja jest napieta w naszym kraju. Polskie i Polakow podzielil skutecznie pis wspolnie z kosciolem ! Problem polega na tym ,ze w Polsce nie ma jeszcze zadnej tak silnej partii - ktora moglby przeciwstawic sie kosciolowi i odsunac od poltyki. Problem lezy jednak jeszcze dalej - jak uswiadomic spolecznstwo ,ktore jest tak "wierne " kosciolowi ,ze nie widzi tego jak szkodliwe jest jego dzialanie w poloczeniu z partia pis, ktora to partia, procz zwyklych sloganow rzucanych na wiatr nic sensownego dla kraju nie uczynila i nie uczyni. 2 miliardy zlotych na propagande tv ... i lawki niepodlegle - to jest przyklad madrych decyzji pisowskiej swietej jednej "uczciwej" partii politycznej!
Napisał: Choop dodano: 2020-03-05 02:01:35

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.