piątek, 26 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 12882 wyświetleń

5 wyjazdów do wypalanych traw


Na siedem wyjazdów Straży Pożarnej w sobotę, pięć dotyczyło palących się traw.


Tylko 17 marca br. Powiatowa Straż Pożarna interweniowała kilka razy. W pięciu przypadkach strażacy walczyli z pożarami nieużytków rolnych. Trawy paliły się na terenie miasta przy ul. Kopernika, ks. A. Pęzy, Cudro, Sienkiewicza.


Nie udało się ustalić czy ktoś brał udział przy podpaleniach. Jednak, jak ostrzegają strażacy, ludzie nie powinni w ten sposób "sprzątać" po zimie, to bezmyślne zachowanie. Wypalanie jest niebezpieczne, wiatr może zmienić kierunek i w przypadku poważniejszego pożaru ktoś może stracić dorobek życia lub jego część. Panuje błędne przekonanie, że wypalanie jest dobrą metodą na użyźnianie gleby. To nieprawda! Niszczy się mikroorganizmy, przyczyniają się one do spulchniania, napowietrzania i użyźniania gleby. Podczas wypalania traw również dostają się do atmosfery duże ilości tlenków węgla. Wypalona gleba potrzebuje na regenerację nawet kilkunastu lat.


czwartek, 25 kwietnia 2024

Wieści z Powiatu

Komentarze (6)

Na zlecenie Komitetu Badań Naukowych w Akademii Rolniczej, Katedrze Ekologicznych Podstaw Inżynierii Środowiska w Krakowie przeprowadzono badanie Dynamika wypalania nieleśnych zbiorowisk roślinnych analizując rozkład temperatury we wczesnowiosennym wypalaniu różnych rodzajów roślinności w warunkach Polski. Niektóre z wniosków:
"Zdarzało się, że spaleniu ulegała tylko górna, wyschnięta jej (roślinności) część."
"Temperatura na głębokości 5 cm pod powierzchnią gruntu wykazywała bardzo niewielki wzrost (od kilku do kilkunastu stopni) w stosunku do temperatury początkowej."
"Wyniki badań wskazują na bardzo niewielkie bezpośrednie oddziaływanie zimowo-wiosennego wypalania roślinności. W okresie tym gleba jest wilgotna, a więc ma dużą pojemność cieplną. Ilość spalanej biomasy jest niewystarczająca do ogrzania gleby na głębokość większą niż 5 cm, tym bardziej iż gleba w tym czasie jest jeszcze często zamarznięta. Tak więc ogień w minimalnym stopniu oddziałuje na florę i faunę w warstwie glebowej."

to nie znaczy że można bezmyślnie podpalać trawy

bo unia tak postanowila.

producenci preparatów przeciw kleszczom są zwolennikami zakazu wypalania suchych traw

No tak, zakaz wypalania ,a kleszcze pchają sie do domu. Paranoja !!

Powinni też skontrolować WYPALANIE TRAW w Grajewskich OGRÓDKACH im.HANKI SAWICKIEJ

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.