czwartek, 18 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 19 komentarzy
  • 15007 wyświetleń

Zmiany w Gimnazjum nr 2

Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków
ul. Mickiewicza 1, 19-200 Grajewo tel. 86 272 62 25
 
 
    Zaczęło się od Klubu Gimnazjalisty – plan utworzenia go miała Barbara Ciszewska, kiedy kilka lat temu (w 2007 r.) wygrała konkurs na dyrektora Publicznego Gimnazjum nr 2 w Grajewie. Powstał Klub, z którego gimnazjaliści chętnie korzystają. Spotykają się w nim koła zainteresowań t.j. teatralne, kulinarne, literackie, fotograficzne, orgiami, plastyczne, muzyczne. Tu mają swój początek różnego rodzaju akcje, od pomysłu do konkretnych działań, np. odrabianki, poczytaj mi przyjacielu, poczta walentynkowa, przedstawienia dla przedszkolaków, czy młodszych kolegów, gazetka szkolna. Pozyskano środki na wyposażanie klubu - 6 tys. zł z Ministerstwa Oświaty.

Spacer po gimnazjum przy ul. Mickiewicza pokaże nam, że został wykonany nie tylko plan minimum, udało się dokonać znacznie więcej!
 
Zorganizowano siłownię, ze środków własnych szkoły oraz wpłat na radę rodziców został zakupiony profesjonalny sprzęt do ćwiczeń typu atlas, stacjonarne rowerki. Jest on wykorzystywany w czasie zajęć szkolnych, zainteresowane grupy, kadra oraz młodzież mogą ćwiczyć nieodpłatnie również po południu.

Powstała sala taneczno – korekcyjna. Koszty remontu pokryto z pieniędzy szkolnych, dyr. B. Ciszewska wystąpiła o środki z 0,6% rezerwy subwencji oświatowej do Ministra Oświaty. Za przyznane 25 tysięcy złotych salę wygłuszono, wyłożono matą gimnastyczną, wyposażono w lustra, drabinki, materace, sprzęt nagłaśniający oraz drobniejsze pomoce – stepy, hula hop, skakanki, duże piłki i inne.

Kolejna realizacja to sala techniczna. Dyrekcja wygospodarowała pieniądze, sposobem gospodarczym odnowiono pomieszczenie starej kotłowni. W tym przypadku również Ministerstwo Oświaty pozytywnie rozpatrzyło prośbę i przyznało szkole środki z 0,6% rezerwy subwencji na urządzenie pracowni. Prawie 18 i pół tysiąca złotych pozwoliło na wstawienie specjalnych, stołów oraz zakup wszelkiego sprzętu na zajęcia z techniki i artystyczne m.in. piły, szlifierki, wypalarki, pistolety klejowe. Młodzi mogą mieć ciekawe zajęcia, kształtować i utrwalać umiejętności doboru narzędzi do danej czynności, dokonywać pomiarów, samodzielnie wykonywać ozdoby, drobne przedmioty.

W gimnazjum nr 2 sukcesywnie odbywa się modernizacja klasopracowni. Wymieniane są podłogi, ławki, krzesła. Dyrekcji udało się odciążyć uczniów i zabezpieczyć ich mienie - dzięki programom unijnym, pomocy rodziców i sporów zainstalowano szafki. Gimnazjaliści mogą w nich pozostawić pomoce szkolne bądź rzeczy osobiste. W wybranych klasach znalazły się tablice interaktywne.

Młodzież pamięta o tym, że placówka nosi imię Sybiraków. W 2010 roku na placu przed szkołą powstało miejsce pamięci, została odsłonięta tablica "Męczennikom golgoty wschodu", a we wrześniu obchodzony jest Dzień Patrona. Trzeba powiedzieć, że uczniowie PG 2 uczestniczą w programach edukacyjnych t.j. Comenius (środki z UE to 24 tys. euro) oraz Mały Archimedes, na którego realizację przeznaczonych jest 163 tys. złotych również z unii, z czego w szkole pozostaną pomoce naukowe za 68 tys. zł.

W szkole odbywa się wiele imprez integrujących społeczność. Cyklicznym stał się już Jarmark Średniowieczny, kiedy gimnazjum przy ul. Mickiewicza otwiera się na zewnątrz, na potrzeby środowiska lokalnego. W grudniu odbywa się Festyn Bożonarodzeniowy, który uczy pomocy innym, w trakcie przeprowadzane są akcje charytatywne, z których dochód przekazywany jest potrzebującym. W organizację tych wydarzeń angażują się nauczyciele, uczniowie, także rodzice, nie bez znaczenia jest pomoc lokalnych przedsiębiorców, przyjaciół chętnie wspierających szkołę.

Świetnie wyposażona szkolna baza sportowa sprzyja osiąganiu wysokich wyników w sporcie. Silną stroną gimnazjum jest lekkoatletyka, w której szkoła wiedzie prym nie tylko w województwie. Co roku tutejsi uczniowie są też finalistami i laureatami przedmiotowych konkursów wojewódzkich. W bieżącym roku szkolnym PG 2 ma 9 finalistów i 4 laureatów.


- Cieszę się, że ze środków miasta oraz zewnętrznych (programów unijnych i rezerwy ministerialnej), także dzięki pomocy sponsorów udało się tyle rzeczy zrobić. Doceniam swoich uczniów, jestem z nich dumna, to oni korzystają z tego wszystkiego. Mówi się, że dzisiejsza młodzież jest trudna, niegrzeczna - nie zgadzam się! Kiedy się jej wskazuje odpowiednią drogę, właściwie kieruje ich ogromną energię, potrafią dać z siebie naprawdę bardzo wiele – mówi dyr. Barbara Ciszewska


fot. e-Grajewo.pl


Komentarze (19)

pg 2 -RZĄDZI!!!

No no - gratulacje :) Widzę, że spore zmiany na lepsze, a szkoła się rozwija. Zresztą jako była uczennica, obecnie studentka, mogę powiedzieć, że wspominam tę szkołę bardzo dobrze :)

Gratuluje pani Dyrektor :) kawał dobrej roboty! jestem dumna że uczyłam się w tej szkole mam wspaniałe wspomnienia z tego okresu. Oby wiecej takich ludzi jak pani Ciszewska !

ciekawe jakie Pani uczniowie mają osiągnięcia edukacyjne od momentu kiedy pani nastała. Nauczyciele olewają wszystko, zamiast uczyć chodzą sobie do parku , na dyżurach nie ma żadnego nauczyciela, uczniowie robią co chcą . Niech się pani tym lepiej zajmie bo szkoła kiedyś miała renomę, szkoda taką szkołę zatracić .

podziwiam tę dyrektor -ona wie jak pokierować uczniów żeby nie poszło "na diabła" tylko na plus! trzyma dobrze wychowuje dzieciaki i chcą jej coś udowodnić i pokazać -i to jest wazne, żeumie z nich cos wydobyć - szacun

To jest szkoła z klasą. Oby tak dalej!

I na razie jakoś mało uczniów gimnazjum pali papierosy za blokiem nr 3. Dziś widziałam tylko dwóch.

nauczyciele z religii powinni wywalic, szczerze mowiac,...

do rodzic Jestem Uczniem Tej Szkoły i po 1 nauczyciele dyrzurują cały czas na każdej przerwie na każdym korytażu a do parku chodzimy tylko na w-f
jak mamy jakiś sprawdzian z biegów i jak niewiesz co sie dzieje w gim nr 2 to się nie wypowiadaj a pani dyrektor jest super i nie gadaj na nauczycieli bo sama /sam nie pośadasz takiej wiedzy jak oni a jak ci się nie podoba sama naucz sswoje dziecko ...

Nie zgadzam się z opinią ,,Rodzica''. Uważam, że Nauczyciele w owym gimnazjum utrzymują poziom i bardzo dobrze uczą. Poza tym jak to chodzą do parku? W ogóle taka sytuacja nie zaistniała. Rozumiem - Nauczyciele wuefu mogą chodzić z młodzieżą do parku, na zajęcia lekcyjne, ale nigdy nie widziałam np. Matematyczki idącej do parku-.- Nie rozumiem tego.. Jestem uczennicą tego gimnazjum i wiem jaki jest poziom, więc..

do pro - zanim zaczniesz się wypowiadać, proponuję bliżej zapoznać się ze słownikiem ortograficznym ;)

wszystko ładnie pięknie, ale wyposażenie, czy remont sal, to nie wszystko. nie liczy się ilość, a jakość, a z tym trochę gorzej w PG2. i nie mówię tu o nauczycielach, choć 'niektórzy' z całym szacunkiem nie wiem, co tam robią.
'młodzież jest trudna, niegrzeczna' ? tak było, jest i będzie.. powiem więcej, jest coraz gorzej, co widać na każdej przerwie, a nawet w trakcie lekcji, gdy gimnazjalistom doskwiera tzw. 'nuda'... zaczynając od palenia (gdzie tylko popadnie), kończąc na zaspokajaniu swoich potrzeb przy nowo powstałym przedszkolu, to już szczyt wszystkiego ! można nie wiem jak chwalić, pisać o zaletach PG2 i tego co niby zrobiła dyrekcja, ale spójrzmy prawdzie w oczy.. żadnej poprawy nie ma. czas najwyższy się z tym pogodzić.

do pro - zanim zaczniesz się wypowiadać, proponuję bliżej zapoznać się ze słownikiem ortograficznym ;)

wszystko ładnie pięknie, ale wyposażenie, czy remont sal, to nie wszystko. nie liczy się ilość, a jakość, a z tym trochę gorzej w PG2. i nie mówię tu o nauczycielach, choć 'niektórzy' z całym szacunkiem nie wiem, co tam robią.
'młodzież jest trudna, niegrzeczna' ? tak było, jest i będzie.. powiem więcej, jest coraz gorzej, co widać na każdej przerwie, a nawet w trakcie lekcji, gdy gimnazjalistom doskwiera tzw. 'nuda'... zaczynając od palenia (gdzie tylko popadnie), kończąc na zaspokajaniu swoich potrzeb przy nowo powstałym przedszkolu, to już szczyt wszystkiego ! można nie wiem jak chwalić, pisać o zaletach PG2 i tego co niby zrobiła dyrekcja, ale spójrzmy prawdzie w oczy.. żadnej poprawy nie ma. czas najwyższy się z tym pogodzić.

Uważam że gimnazjum jest dobrze zarządzane ale wf to czarna dziura . Wystarczy wejść na sale mosir jak mają wf uczniowie ,bez strojów (gdzie higiena) sportowych nauczyciele siedzą ,a uczniowie oni tylko w nogę graja ciekawe co u umieją . ..

Dajcie spokój, czemu w Grajewie ludzie zawsze muszą zachowywać się jak buraki. Docencie, że w końcu coś się w tym mieście zmienia na lepsze, a nie tylko wszystko krytykujecie, jeśli będziemy cały czas na nie to nigdy nie będzie lepiej. Rodzice narzekają na młodzież a przecież to oni powinni zajmować się wychowaniem swoich dzieci a nie dyrekcja czy nauczyciele. Uczeń jeśli chce będzie czerpał wiedzę jaką przekazują, ale z domu wyciągamy większość zachowań. Uczyłam się w tym gimnazjum i wiem, że pani Ciszewska miała bardzo ciężko z nami wszystkimi tak samo jak nauczyciele i wychowawczyni, ale mimo tego że mieliśmy wady, braliśmy udział w wydarzeniach i zajęciach pozalekcyjnych. W mało którym gimnazjum uczniowie chcą zostawać po lekcjach a my nigdy nie narzekaliśmy i zostawaliśmy. Nie oceniajcie ludzi po tym czy palą, to jest nałóg i sama palę od początku gimnazjum, ale wyszłam na ludzi i nie uważam siebie za gówniarza bez przyszłości, studiuję, pracuję, i jestem dumna że jestem Absolwentką Publicznego Gimnazjum nr 2 im Sybiraków.

Nie każdy rodzic przykłada uwagę na to, co robi jego dziecko, czym się zajmuję w, czy poza szkołą. Wtedy szkoła ma za zadanie w jakimś stopniu takim uczniom pomagać. A jak ma pomagać, kiedy nie kieruje się pewnymi zasadami, których uczeń powinien przestrzegać !? Jeszcze kilka lat temu, kiedy do owego Gimnazjum uczęszczał mój rocznik wszystko wyglądało zupełnie inaczej. Nie do pomyślenia było malowanie włosów, makijaż, a nawet malowanie paznokci... spójrzcie co dzieję się na chwilę obecną ! Uczennice gimnazjum odpicowane, jakby wybierały się na 'rewię mody'. Kiedyś wpierano nam, że do szkoły przychodzisz po to aby się uczyć, a nie ładnie wyglądać. Szkoła to miejsce nauki. I za złamanie jakiegokolwiek kryterium były ponoszone konsekwencje, a teraz ? 'róbta co chceta', abyście dobrze o nas mówili.. To woła o pomstę do Nieba ! Dziwić się, że na stołówce w sąsiedniej szkole dochodzi do takich, a nie innych sytuacji, w których gimnazjaliści próbują pokazać swoją dojrzałość, wyższość nie tylko nad dziećmi, ale nawet rodzicami, którzy tam przychodzą, czy nad samymi paniami kucharkami. Skoro tak wspaniale wychowywana młodzież, to dlaczego nie znają podstawowych zwrotów grzecznościowych 'proszę, dziękuję, przepraszam'. Nie chcę wrzucać wszystkich do jednego wora, bo znajdą się jednostki, które tego przestrzegają, ale pozostali... jeżeli z domu tego nie wyniosą, to skąd ? tylko ze szkoły.. zastanówmy się nad jednym.. cóż taka osoba chcąca pójść w świat wyniesie ze sobą ? jakie wartości? żadne.

Myślę, że nie jest ważne co się nosi na głowie, ale co się ma w głowie. A zwrotów grzecznościowych i szacunku do każdego człowieka powinni uczyć rodzice już od najmłodszych lat Wychowanie wynosi się z domu rodzinnego. Dobrego wychowania i kultury nie da się nauczyć, to się po prostu ma w sobie. Także rodzice bierzcie się do roboty, a nie do narzekania.

Jeżeli ktoś chce rozwijać się szerzej w kierunku WF, ma od tego zajęcia dodatkowe :) .

oczywiście nie opublikowaliście mojego komentarza bo nie uważam żeby to były jakieś specjalne zmiany o których warto pisać

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.