Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 7121 wyświetleń

Zgoda na odstrzał dzików

Od 1 kwietnia br., w nowym sezonie łowieckim trwa sanitarny odstrzał dzików, który ma ograniczyć ryzyko występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Podlaskie zmaga się z problem od dwóch lat - odnotowano 90 przypadków wystąpienia wirusa u dzików oraz 3 ogniska u trzody chlewnej.

W powiecie grajewskim ministerialny wskaźnik 0,5 dzika na km kwadratowy nie został przekroczony, jednak korzystne jest każde uszczuplenie w stadzie - Na terenie czterech obwodów łowieckich o wskaźniku 0,4 dzika na km kw. dojdzie do zmniejszenia populacji tych zwierząt. Sanitarna redukcja będzie prowadzona w gminie Radziłów, Rajgród i Grajewo. Łącznie  zostanie odstrzelonych 57 dzikówpowiedział nam Józef Matyskieła, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie. Sanitarny odstrzał, poza bieżącymi planami łowieckimi, jest dodatkowym zmniejszeniem populacji dzików.

Nadleśnictwo Rajgród już od 2013 r. systematycznie prowadzi redukcję tych zwierząt. W sezonie 2013/2014 na obszarze terytorialnym Nadleśnictwa, zaplanowano odstrzał 346 dzików - odstrzelono 184. Przeprowadzona inwentaryzacja w marcu 2014 r. wykazała obecność 349 dzików. W okresie 2014/2015 zakładano zmniejszyć populację o 774 sztuki - odstrzelono 600. Wiosenna inwentaryzacja 2015 r. wykazała obecność 539 dzików a wykonawczy plan w okresie łowieckim 2015/2016 opiewał na 761 sztuk (odstrzelono 624 szt.). W sezonie łowieckim 2016/2017 planuje się odstrzelić blisko 600 zwierząt – wyjaśnia czytelnikom e-Grajewo Karol Chodkiewicz, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Rajgród.

Lutowe rozporządzenie ministra rolnictwa zakłada zmniejszenie populacji dzika tak, by na jednym kilometrze kwadratowym znajdowało się najwyżej pół osobnika. Zgodnie z wytycznymi myśliwi mają do odstrzału czterdzieści tysięcy zwierząt w pasie pięćdziesięciu kilometrów wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą.

Przyrost dzika w każdym roku jest różny, waha się w granicach 80% - 200 % stanu wiosennego. Rozrzedzenie populacji dzików to jeden ze sposobów zwalczania choroby afrykańskiego pomoru świń. Dodatkowym atutem może być zmniejszenie szkód wyrządzanych w uprawach rolnych.


e-Grajewo.pl

 

wtorek, 23 kwietnia 2024

Ostatnie posiedzenie podlaskiego sejmiku

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Ełk. Kierowca potrącił pieszych na chodniku

Komentarze (9)

Tak licza by dzików było mniej niż łosi bo chcą wprowadzenia odstrzału łosi.Naprawde dzików jest dwa razy więcej.

odstrzał zwierzyny dla elity nie tylko polskiej za odpowiednią cenę , żeby stać było państwo do wypłaty za szkody spowodowane przez zwierzęta, a nie tak jak teraz koła łowieckie za grosze zabijają , nie stać ciebie nie poluj (mniej broni bezpieczniej),
bogaty polujący , przenocuje zostawi pieniądze , zje obiad znowu zostawi pieniądze itd.
BIEDNY Z KOŁA ŁOWIECKIEGO ZAPŁACI KILKASET ZŁOTYCH ZABIJA I NIC NIE ZOSTAWIA (płaci za dzika taniej niż za świnię)

łosiu w dupie byłeś i gówno widziałeś

Ciekawe czy nasi łowczy zdążą z odstrzałem przed siewem kukurydzy na polach czy też poczekają do wysiewów.
Czy nie lepiej byłoby pozwolić rolnikom na posiadanie broni jak to jest w stanach problem dzików, odszkodowań i wielu innych problemów państwo pozbyłoby się z głowy, a przy okazji nieźle by i zarobiło.

ale populine siejesz łosiu

Czy ktoś wie w jaki sposób można kupić mięso z dzika?

łoś jak masz takie głupoty pisać to nie pisz powinni karać za taką głupotę twoją< ktoś kto nie jest w temacie nie powinien wypowiadać sie na temat polowań

łosiu dokładnie tak jak piszesz.U członka koła kupisz dzika po 2 zł.za kg.wypatroszonego.

Do obserwator- niema problemu proszę iść na staż do koła zrobić uprawnienia i polować Znam rolnika który myślał jak pan a jak zrobił pozwolenie na broń to przez 2 lata dzika nie widział(nie pozyskał) to samo było by z panem i z pana problemem z dzikami. A ilość dzików jest mniejsza niż 5-6lat temu

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.