piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 19 komentarzy
  • 13858 wyświetleń

Zderzył się z łosiem

Jadący skodą felicją 46-letni mieszkaniec Łomży zderzył się z łosiem. Do wypadku doszło wczoraj tuż po godzinie 12.00 na drodze krajowej nr 65 w okolicach Osowca. Łoś nagle wybiegł z lasu wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu. Zderzenia nie udało się uniknąć. Na szczęście kierowca skody i jego pasażerka wyszli z tego bez szwanku.
W zderzeniu z samochodem ucierpiał za to łoś. Ranne  zwierzę zbiegło do pobliskiego lasu. Jego wytropieniem zajęli się strażnicy leśni z Moniek.

Zderzenie z łosiem może być tragiczne w skutkach.  Łoś to drugie co do wielkości zwierzę w Polsce - przypominają  przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego. -  Dorosłe samce mogą ważyć nawet do 400 kg. Dolina Biebrzy to zaś największa ostoja łosia. W okresie jesienno-zimowym zwierzęta te  przebywają w lasach w pobliżu dróg, bardzo często je przekraczają. Szczególnie niebezpieczna jest droga nr 65 na odcinku Mońki-Grajewo.
za - 4lomza.pl

Biebrzański Park Narodowy (BPN) chce zabiegać u kolejarzy, by na odcinku koło Osowca Twierdzy, gdzie przez tory przechodzą łosie i inne zwierzęta, pociągi jeździły wolniej. Tylko od początku stycznia pod pociągami zginęły tam bowiem dwa łosie - poinformował dzisiaj komendant parkowej straży Henryk Hiero.  W jednym przypadku martwe zwierzę było przez dłuższy odcinek wleczone pod lokomotywą. Pociąg zatrzymał się dopiero na stacji.
Dlatego dyrekcja parku przygotowuje pismo do PKP z wnioskiem, by na odcinku ok. 1 km od Osowca Twierdzy w kierunku Grajewa pociągi jeździły z prędkością 30-40 km/h, a maszyniści pamiętali (lub mieli ustawione znaki), że to teren, gdzie łosie i inne zwierzęta przechodzą przez tory.

Komentarze (19)

Dlaczego droga od Rudy do Osowca nie zostanie zabezxpieczona przed wybiegajaca na auta zwierzyną? Do tego potrzebne są żerdzie i drut.... a problem byłby rozwiązany.

na odcinku w okolicach osowca i wszędzie tam gdzie dochodzi do wypadków z tymi pięknymi zwierzętami należy usunąć drzewa z pasa drogowego aby kierowcy widzieli wcześniej wybiegające lub idące w pobliżu drogi zwierze. Ani kierowcy nie zwolnią ani zwierzęta nie zmienią swoich szlaków wędrówki. Tylko człowiek może znaleźć bezpieczne rozwiązanie problemu. Więc niech człowiek to zrobi.

"tod"- mądrego tekstu to i przyjemnie poczytać.

W kazdej czesci Polski lasy sa odgrodzone od drogi blacha, ewentualnie siatka. Ale u nas dziwnym trafem nikt tego nie chce zrobic. A ludzie gina. Ci akurat mieli ogromne szczescie.

tych łosi jest pełno, sama miałam z nimi styczność, i to wiele razy, w tych okolicach las powinien być zabezpieczony siatka, a nie znakiem. Ale jak szkoda pieniędzy to niech giną tylko szkoda że kosztem ludzkiego życia...

moim zdaniem to łosie powinni uwazac

po to płacimy podatki aby były pieniądze w rządzie a czy nie można odgrodzić lasu od jezdni siatka ok 2m wysokości i kilka słupków i problem z głowy nikomu żle nie życze ale może wszystko b y sie zmieniło gdyby łoś skoczył na auto jjakiegoś ważnego urzednika odpowiadającego za nasze drogi

Miałem "przjemnośc" z jedną klępą 5 lat temu, w marcu czy kwietniu. Bozia jednak miała mnie w swej opiece. O dziwo samochód wyszedł bez szwanku, tylko rejestracji musiałem poszukac... ;-|

Najlepszym rozwiązaniem byłyby estakady nad lub pod jezdnia dla dzikich zwierząt. Tylko, że kto by to wykonał? Znając życie to GDDKiA oraz Lasów Państwowych nie stać na takie wydatki

A co z gwizdkami odstraszającymi zwierzęta, które sprzedawane są na allegro? Czy to działa?
http://moto.allegro.pl/item528999220_gwizdki_odstraszacz_zwierzat_nowosc_gwizdek_hit.html

nie od dziś wiadomo, że łoś to głupie zwierzę ;/ ale wychodzi taki na jezdnię i się patrzy na nadjeżdżający samochod, zamiast odskoczyć na pobocze... no ale co poradzisz... tak, jak z ludźmi, skoro wielki, to myśli, że wszystko mu będzie ustępowało xD
a tak już na poważnie, to przydałoby się te pobocza jakoś zabezpieczyć... przez caly rok tam są z tym problemy, z resztą nei tylko z łosiami

Pogratulować pomysłowi dyrekcji BPN.Tylko dlaczego 30-40km/godż?Może 15,albo 20?Rozszerzyłbym zmniejszenie szybkości pociągów na wszystkie tereny leśne przez które jeżdżą pociągi.A co z samochodami jeżdżacymi tą drogą?Może niech przez ten zagrożony teren radiowozy na włączonych i syrenach pilotują aż do Moniek jadące samochody.Jak myślicie dobry pomysł?Ktoś ma jeszcze inne pomysły na zmniejszenie niebezpieczeństwa spotkania z Łosiem?Z Poważaniem.

g-wiak, Ty chyba głupszy niż ten "wielki" z lasu!! Odskocz sam na pobocze i nie zaśmiecaj forum takimi bzdetnymi wpisami!

jeżdżę tamtędy codziennie i kilka razy miałem szczęście-ale kiedys mogę mieć pecha ,niech ktoś coś zrobi więcej niz tylko tablice i ulotki----------ŁOSIE nie włóczyć się!!!!!!!

wlasnie , od jakiegos czasu czytam o tragicznych wypadkach i apelach do kierowcow , a nic na temat ogrodzen. Pytanie jest losie czy ludzie- w koncu my jestesmy naczelne zwierzeta i mozna to zalatwic dkla dobra zwirzat ludzkich i losi.

bpn -siatka załatwi sprawę

o problemie mało słychac, w telewizja nie słyszałem nic, troszke było we współczesnej ale to zamało. Gdyby nagłośnić sprawe na całą polske może by ktoś złajał sie problemem na poważnie Bo w dzisiejszym świecie już tak jest jeśli o czymś niesłychaćto tego niema. A wątpię żeby B.P.N. miał pieniądze na rozwiązanie problemu. Rozwiązania są już gotowe ale pięniędzy niema. Przecież my to polska kategorii B. pamiętacie jeszcze?

Trzeba napisać do ZIELONYCH. Załatwili dla Augustowa obwodnicę , to sądzę że i nam pomogą.
Zresztą łosie to nie żaby czy tam ważki. A tereny mają chyba coś wspólnego ? - OCHRONĘ . Ludzka głupota nie ma granic.
Ja osobiście byłabym za pomysłem TODA -wyciąć pasma drzew dla poprawy widoczności.
Ale tak jak to u nas bywa potrzeba wielkiej tragedii i nagłośnienia aby ktoś ruszył swoje cztery litery i rozwiązał problem.
FUNDUSZ ??? Przecież jesteśmy w Unii ):

siatka tak ale i kilku policjantów do pilnowania siatki bo zawsze się znajdzie jakiś debil który ją ukradnie nie patrząc na bezpieczeństwo łosi i ludzi

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.