piątek, 19 kwietnia 2024

Wiadomości

"Zabytek chroniony prawem"

"Zabytek chroniony prawem" - taki znak właściciele obiektów zabytkowych powinni umieścić na swoich nieruchomościach. Zdaniem prof. Małgorzaty Dajnowicz, Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prawidłowe oznakowanie starych budynków ma wiele zalet.

- Turysta, który zwiedza obiekty zabytkowe jest po pierwsze informowany o tym, że ma przed sobą obiekt wpisany do rejestru zabytków, z drugiej zaś strony, przez oznakowanie tych obiektów porządkowana jest przestrzeń publiczna, Jest to także forma edukacji o naszym dziedzictwie historyczno-zabytkowym - przekonuje prof. Małgorzata Dajnowicz, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Na spotkaniu zorganizowanym 13 lutego br. w Białymstoku, konserwator zabytków rozmawiała z przedstawicielami starostw o szykowanych zmianach oraz zachęcała do umieszczania na zabytkach wpisanych do rejestru tzw. znaku Błękitnej Tarczy, międzynarodowego symbolu ochrony dóbr kultury. 

Na chwilę obecną oznakowanie obiektów zabytkowych nie jest obligatoryjne, jednak trwają prace nad nowelizacją ustawy w tej sprawie i niebawem stanie się to koniecznością. Waldemar Remfeld, Starosta Powiatu Grajewskiego w rozmowie z nami, zapowiedział, że odpowiednie tabliczki zostaną zakupione i przekazane właścicielom obiektów zabytkowych.

- Na terenie powiatu grajewskiego są 83 zabytki. Ze środków własnych zakupimy odpowiednie tabliczki, postaramy się dotrzeć do wszystkich właścicieli poszczególnych obiektów. Tych niezainteresowanych będziemy zachęcać, by oznakowanie wykonali – mówi Waldemar Remfeld, Starosta Grajewski.

Oznaczenie zabytku znakiem Błękitnej Tarczy ma na celu zapewnienie mu rozpoznawalności i ochrony prawnej, podniesienie świadomości u mieszkańców i turystów o wyjątkowej wartości danego obiektu, jak też przeciwdziałać ewentualnym atakom wandalizmu. Jest to także forma promocji dziedzictwa narodowego.

Znak informujący powinien być umieszczony w najbardziej widocznym miejscu na zabytkowym obiekcie. W województwie podlaskim jest ponad 2300 zabytków nieruchomych. Ich listę można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

 
e-Grajewo.pl

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.