czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 11813 wyświetleń

Z wizytą w Straży Pożarnej

Z zastępcą Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie oraz oficerem prasowym kpt. Arkadiuszem Lichotą rozmawiała Ewa Święcińska

  Jaka akcja była dla Pana najtrudniejsza?

W mojej 25 – letniej karierze zawodowej uczestniczyłem w wielu trudnych i skomplikowanych akcjach ratowniczo – gaśniczych na terenie powiatu grajewskiego 
i wcześniej na terenie rejonu ełckiego, pełniąc służbę w ówczesnej Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Ełku. Najbardziej utkwiła mi w pamięci data 11 kwietnia 2008 roku, gdy na ulicy Szczuki w Szczuczynie, stanowiącej fragment DK 61, doszło do bardzo poważnego wypadku komunikacyjnego. W tył auta osobowego, którym podróżowały cztery uczennice do szkoły średniej w pobliskim Niećkowie uderzył inny samochód osobowy i zepchnął go na przeciwległy pas ruchu wprost pod nadjeżdżający samochód ciężarowy. W wyniku zderzenia pojazdów auto osobowe zostało dosłownie zmiażdżone przez ciężarówkę, a w nim 4 młode osoby w wieku od 17 do 20 lat. To była bardzo trudna akcja ze względu na jej rozmiary i specyfikę. Mimo, że od tragedii upłynęło 6 lat, trudno się z nią pogodzić, szczególnie że zginęli tak młodzi ludzie, trzy siostry i ich koleżanka.
  
  Czy ktoś z bliskich widział Pana w akcji ratowniczej? Jak odbierają Pańską pracę, martwią się?

Grajewo to niewielkie miasto i informacje o pożarach i wypadkach rozchodzą się bardzo szybko. Moi najbliżsi z reguły dowiadują się o nich jako jedni z pierwszych. Przebywając w domu po służbie, często w godzinach popołudniowych i nocnych, otrzymuję telefoniczną informację od dyżurnego o poważnym zdarzeniu, w którym zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie. W takiej sytuacji niezwłocznie wychodzę z domu i udaję się na miejsce zdarzenia by nieść pomoc potrzebującym. Żona z córką są dumne, że jestem strażakiem i pomagam innym. Wielokrotnie widziały mnie w czasie akcji i martwiły się o mnie. Moi bliscy wiedzą o tym jak niebezpieczny jest zawód strażaka i są świadomi z jakimi zagrożeniami mogę się zetknąć w czasie akcji. Jestem strażakiem i ratując ludzkie życie muszę też dbać o własne bezpieczeństwo, od którego zależy skuteczność i powodzenie każdej akcji. Gdy wracam do domu cały i zdrowy, rodzina oddycha z ulgą i bardzo się cieszy.


   Ilu strażaków rocznie jest przyjmowanych do Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie?

Przyjęcia do służby uzależnione są od ilości funkcjonariuszy przechodzących na zaopatrzenie emerytalne lub inne świadczenia i nie odbywają się co roku. Trudno jest mówić o przyjęciach w liczbie mnogiej, często są to pojedyncze przypadki. Z reguły co kilka lat na emeryturę odchodzi jeden, dwóch strażaków i na ich miejsca przyjmowani są nowi. Ostatni nabór do służby miał miejsce w 2011 roku i zatrudniliśmy wówczas dwóch strażaków. 
Na dzień dzisiejszy nie posiadamy żadnego wakatu.
 

  Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie posiada 9 samochodów ratowniczych, podnośnik hydrauliczny, łodzie ratownicze i inny sprzęt. Czy w 2015 roku grajewska jednostka planuje zakup nowych urządzeń?

Komenda Powiatowa PSP w Grajewie dysponuje łącznie 9 samochodami pożarniczymi. 
W skład tej grupy wchodzą 4 pojazdy ratowniczo – gaśnicze, 2 pojazdy specjalne (podnośnik hydrauliczny oraz samochód ratownictwa wodnego), samochód osobowo - dostawczy oraz 2 samochody operacyjne. Wszystkie samochody są wyposażone w odpowiedni sprzęt i urządzenia ratownicze. Poza tym na wyposażeniu Komendy znajdują się 2 łodzie ratownicze, agregat pompowy dużej wydajności, mobilny agregat prądotwórczy, 2 zestawy narzędzi hydraulicznych Lucas, kamera termowizyjna, sprzęt ochrony dróg oddechowych, zestawy ratownictwa medycznego PSP R-1, mierniki wielogazowe itp. W związku z tym, że w strukturach Komendy funkcjonuje specjalistyczna grupa ratownictwa wodno – nurkowego, posiadamy na wyposażeniu zestawy nurkowe umożliwiające szybkie przygotowanie strażaków - nurków do zejścia pod wodę i podjęcie akcji ratowniczej. Mankamentem pojazdów i sprzętu jest to, że z wiekiem zużywają się i zachodzi konieczność ich wymiany. W 2015 roku planujemy wymianę lekkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego GLBA-Rt Iveco na nowy o lepszych parametrach taktyczno - technicznych. 
Ta wymiana jest konieczna z dwóch powodów: wieku pojazdu oraz usprawnienia akcji ratujących życie i zdrowie ludzi poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.    

 

  Już przed wybuchem I wojny światowej Ochotnicza Straż Pożarna prowadziła kółko teatralne i recytatorskie oraz czytelnię. W dni świąteczne można było posłuchać  koncertów orkiestry dętej w parku miejskim. Czy obecnie Straż Pożarna w Grajewie prowadzi działalność kulturalną?

Komenda Powiatowa PSP w Grajewie współpracuje na co dzień z wieloma instytucjami na terenie całego powiatu. Współpraca ta najczęściej polega na organizowaniu pogadanek na temat zagrożeń oraz prezentacji posiadanego sprzętu. Cyklicznie pomagamy miejscowej parafii w organizacji półkolonii parafialnych dla dzieci, aktywnie działamy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy chociażby akcji oddawania krwi pod hasłem „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”. Jako jednostka Państwowej Straży Pożarnej organizujemy powiatowe zawody sportowo – pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W ramach współpracy z lokalnymi samorządami i jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych włączamy się w organizację festynów strażackich, które cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców. Jeżeli chodzi o koncerty orkiestry dętej, to oczywiście możemy ich posłuchać także dzisiaj. Orkiestry dęte Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąsoszu swoimi występami uświetniają nie tylko uroczystości strażackie, ale również patriotyczne i religijne. Koncertów orkiestry dętej miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej możemy posłuchać w Miejskim Domu Kultury, a także na wojewódzkim przeglądzie orkiestr dętych. Muzycy koncertują także za granicą, m.in. na Litwie.
     
  Na terenie powiatu grajewskiego w ok. 22 zakładach przechowuje i stosuje się kilkadziesiąt substancji niebezpiecznych różnego rodzaju. Jak grajewscy strażacy są przeszkoleni na wypadek wybuchu czy innych zdarzeń z tym związanych?

Liczba zakładów, w których przechowuje i stosuje się różnego rodzaju substancje niebezpieczne jest płynna i często ulega zmianie. Substancje niebezpieczne możemy podzielić na grupy w zależności od przeznaczenia. Jedne mogą być wykorzystywane w przemyśle w procesie produkcji, inne natomiast jako paliwa płynne czy gazowe do pojazdów mechanicznych. Największe ilości materiałów niebezpiecznych znajdują się w zakładach Pfleiderer Grajewo S.A., Pfleiderer MDF oraz Spółdzielni Mleczarskiej "Mlekpol" w Grajewie. Warto dodać, że są to obecnie jedne z największych przedsiębiorstw w kraju, w których proces produkcji trwa całą dobę. Poza tym na terenie powiatu funkcjonują mniejsze zakłady produkcyjne i stacje paliw. Na stacjach paliw magazynowane są paliwa w postaci oleju napędowego, etyliny oraz gazu LPG. Grajewscy strażacy posiadają odpowiednie wyposażenie i przeszkolenie z ratownictwa chemiczno – ekologicznego w zakresie podstawowym. Natomiast działania z zakresu ratownictwa chemiczno – ekologicznego w zakresie specjalistycznym prowadzone są przez grupy specjalistyczne. Najbliższa specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno - ekologicznego funkcjonuje w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku, z którą współpracujemy na ćwiczeniach, a kolejna taka grupa zlokalizowana jest na bazie Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych nr 2 i 3 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. W przypadku rzeczywistej akcji grupy te zostaną zadysponowane na miejsce zdarzenia bez zbędnej zwłoki.    

 

Dziękujemy za rozmowę

 

Życzymy wszystkim strażakom w Nowym Roku dużo zdrowia, pomyślności, wytrwałości, męstwa i satysfakcji

z wykonywania zawodu obdarzonego tak wielkim zaufaniem społecznym. 

e-Grajewo.pl

 


 

wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.e-Grajewo.pl 

Komentarze (3)

bezpiecznej służby i pomyślności w nowym roku życzy emerytowany strażak

fajnie - chyba zostanę strażakiem!

Szkoda że nie ma fotki TYCH którzy naprawdę wchodzą w ogień. To Dla Nich czapki z głów

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.