czwartek, 28 marca 2024

Kultura i rozrywka

  • 5 komentarzy
  • 7440 wyświetleń

Z Wojewodzina do Walencji

Nauczyciele zawodu z Zespołu Szkół im. ks Jana Krzysztofa Kluka w Wojewodzinie, uczący w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, w ramach projektu InnoGastro, uczestniczyli  w szkoleniu dotyczącym kuchni awangardowej. Szkolenie odbyło się w Centero Superior Hosteleria Mediterraneo w Walencji. Projekt realizowany jest przez Fundację Regionalne Centrum Kompetencj,i w ramach programu Erasmus+Akcja 2 Partnerstwa Strategiczne, na rzecz kształcenia i szkoleń zawodowych.

Celem projektu jest m.in. podniesienie efektywności edukacji zawodowej w branży gastronomicznej, nabycie nowych kompetencji już praktykujących pedagogów, a także rozwój ich umiejętności niezbędnych do świadczenia usług  wysokiej jakości.

Realizacja projektu była długofalowa; obejmowała stworzenie porównawczego raportu, będącego diagnozą obecnej sytuacji w zakresie szkolnictwa zawodowego w branży gastronomicznej, odbycie szkolenia w formie online, a także praktyczny trening w formule blended-learning, poprzedzony spotkaniem z przedsiębiorcami.

W szkoleniu wyjazdowym do Walencji nauczyciele z Polski, Litwini i Hiszpanie nabyli wiedzę z zakresu kuchni molekularnej. Przyrządzali m.in. takie potrawy jak : spaghetti z buraka, kawior z octu balsamicznego i dania rybne z wykorzystaniem techniki sous vide. Uczestnicy szkolenia odwiedzili renomowane restauracje, walencki targ produktów żywnościowych i pogłębili wiedzę dotyczącą technik kulinarnych. Poznali kulturę pracy i praktyk stosowanych w hiszpańskich placówkach kształcenia zawodowego oraz podnieśli umiejętności społeczne, językowe i kulturowe. Przyjazna atmosfera i otwartość Hiszpanów sprzyjały zdobywaniu nowych umiejętności zawodowych , a także nawiązywaniu znajomości. Warsztaty były również doskonałą okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń, związanych z branżą gastronomiczną, zarówno na płaszczyźnie nauczania przedmiotów gastronomicznych, jak i oczekiwań płynących ze strony pracodawców, co do kształcenia zawodowego w danej branży.

Zwieńczeniem projektu będzie przekazanie zdobytej wiedzy praktycznej i teoretycznej uczniom, co wpłynie korzystnie na ich rozwój, zwiększenie świadomości kulinarnej i jednocześnie poprawi ich konkurencyjność na rynku pracy. - informuje  Zdzisława Choynowska – dyrektor ZS w Wojewodzinie

 

Komentarze (5)

Brawo Beatko - GRATULACJE DLA CAŁEJ ZAŁOGI

Pani Olena też uczy żywienia? Wcześniej uczyła j. angielskiego.

Jest taki przedmiot w kształceniu w zawodzie, jak język angielski zawodowy - z tej racji każdy nauczyciel, który go uczy należy do grupy nauczycieli zawodu.

Droga as żywienia - Pani Olena uczy języka angielskiego i języka angielskiego zawodowego w tym angielskiego dla żywienia :)

Jak dla mnie te dania na talerzu nie wyglądają smakowicie.Co to kuchnia tajlandzka?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.