wtorek, 16 kwietnia 2024

Kultura i rozrywka

  • 4 komentarzy
  • 11164 wyświetleń

Z Radziłowa do Warszawy

Dzięki realizacji projektu „Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Mścichach i Gimnazjum w Radziłowie" 45 uczniów naszego gimnazjum poprzez uczestnictwo w dwudniowej wycieczce edukacyjnej mogło brać udział w nietypowych zajęciach edukacyjnych dotyczących fizyki, chemii, historii, literatury polskiej i kinematografii.

Zajęcia rozpoczęły się od zwiedzenia wnętrza warszawskiej katedry św. Jana Chrzciciela, która to w 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego, była terenem walki i w 90% została zniszczona. Wędrując po Starówce, młodzież widziała także Barbarkan, pomnik małego powstańca - symbol udziału dzieci i młodzieży w Powstaniu Warszawskim 1944 r. Podążając szlakiem bohaterów książki „Kamienie na szaniec" zwiedzili także Pawiak (miejsce katowania i mordowania przez Gestapo ludzi podczas II Wojny Światowej) oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa (dawna siedziba Gestapo przy Al. Szucha, gdzie odbywały się przesłuchiwania więźniów). Na zakończenie pierwszego dnia wycieczki zobaczyli również Pomnik Chopina i letnią rezydencję Króla Polskiego - Pałac na Wodzie.

Drugi dzień rozpoczął się od zajęć edukacyjnych w Świerku, gdzie oprócz wykładów ilustrowanych pokazami zapoznano uczniów się z techniką reaktorową, w tym pokazano jedyny w Polsce reaktora MARIA w Instytucie Energii Atomowej IEA. Największe wrażenie na młodzieży wywarły wnętrza budynków Telewizji Polskiej w Warszawie. Były to studia nagrań znanych programów: Kawa czy herbata, Pytanie na śniadanie, studio sportowe. Zobaczyli także etapy przygotowania do emisji trwające w studiu olimpijskim. Z dużym zainteresowaniem oglądali także, jak tworzony jest popularny program telewizyjny: Jaka to melodia?

Zbigniew Mroczkowski

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

"W starym kinie" Grajewskie Centrum Kultury

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Morsy w wiosennych warunkach zakończyły sezon

Komentarze (4)

Mauzoleum- chyba muzeum.

Chyba robi wielką różnicę! Zobacz foto:
http://www.muzeumniepodleglosci.art.pl/index.php?strona=mauzoleum

Dlaczego pokazuje się młodzieży miejsca klęski oręża polskiego (powstanie warszawskie), a nie np historię bitwy warszawskiej lub powstania wielkopolskiego gdzie polacy odniesli zwycięstwo? Zadziwiające zjawisko! młodzież bardziej interesowało studio nagrań telewizyjnych niż reaktor atomowy w Świerku - myślę, że szkoda pieniędzy na wyrównywanie szans!

Joe, widzę, że masz własny pomysł na projekt - to przygotuj go i pozyskaj na niego środki i zrealizuj go. Życzę powodzenia. (Mam nadzieję, że zaprezentujesz jego efekty). A to, że media przyciągają wiele osób - sam jesteś tego dowodem. Zamiast czytać książki historyczne śledzisz sieć Internet. Myślę, że szkoda Twego czasu.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.