Wiadomości

  • 12 komentarzy
  • 13179 wyświetleń

Z Piątnicy, no bo skąd! ?

W trudnych dniach epidemii Polacy wykazują się odpowiedzialnymi postawami. Zdają sobie sprawę, że tylko wspólnie możemy sobie poradzić ze skutkami koronawirusa. Służba zdrowia z poświęceniem wypełnia zadania. Polacy w zdecydowanej większości starają się wspierać siebie nawzajem m.in. kupując polskie produkty, bo to służy naszej gospodarce.

Niepokojące ruchy widać na rynku mleka. Spadają ceny skupu, ale w sklepach tego nie widać. Gorzej bo niektóre z zakładów tej branży zamiast kupować od polskich rolników, którzy zapewniają nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, sprowadzają surowiec z zagranicy. W warunkach jednolitego rynku nie ma tu oczywiście złamania prawa, ale kwestia patriotyzmu gospodarczego tych podmiotów budzi wątpliwości – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Działając w interesie tych wszystkich, którym na sercu leży wspieranie polskiej gospodarki resort opublikował listę 15 zakładów sprowadzających mleko i jego przetwory z zagranicy, ograniczając tym samym zakupy od polskich rolników.

Na liście znalazły się Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy gdzie do końca marca br. sprowadziła 1419,8 tys. litrów surowego mleka z Litwy a Zakład Produkcyjny w Ostrołęce OSM Piątnica – 1537,1 tys. litrów. W zestawieniu znalazły się też Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA Oddział w Sanoku (1 199 tys. l mleka surowego ze Słowacji) oraz Zakład Produkcyjny Laktopol Sp. z o.o. z Suwałk ( 1 330 tys. l mleka pełnego i 146 tys. l mleka odtłuszczonego  z Litwy).

Stanowisko w sprawie zajęła OSM Piątnica 

OSM Piątnica to polska spółdzielnia mleczarska należąca do ponad 2 tysięcy rolników, którzy prowadzą swoje gospodarstwa na Podlasiu, północy Mazowsza i Kurpiach. 97,3% mleka wykorzystywanego do produkcji wyrobów z Piątnicy pochodzi od polskich rolników zrzeszonych w Spółdzielni. 

Chcąc oferować konsumentom żywność ekologiczną, Spółdzielnia w 2012 roku uruchomiła program pozyskiwania tego surowca, który obejmuje kompleksowe wsparcie dla rolników decydujących się na przejście na rolnictwo ekologiczne. Mimo tych działań rozwój produkcji mleka ekologicznego u naszych dostawców nie nadąża za popytem na ekologiczne produkty. Surowca ekologicznego nie ma też w kraju, stąd decyzja o jego sprowadzaniu z ekologicznych gospodarstw zlokalizowanych na Litwie. Skup mleka ekologicznego z Litwy wynosi niecałe 2,7% całego skupowanego mleka. 

OSM Piątnica od lat aktywnie wspiera lokalnych rolników w zakresie produkcji mleka i od blisko 20 lat płaci im najwyższą cenę w Polsce. W pierwszym kwartale 2020 roku Spółdzielnia płaciła swoim rolnikom 1,66 zł netto za 1 litr mleka, podczas gdy średnia cena w kraju wyniosła 1,37 zł netto za litr. Mimo trwającej epidemii koronawirusa, Spółdzielnia nie obniżyła i nie planuje obniżać ceny płaconej za mleko swoim rolnikom – Zbigniew Kalinowski, Prezes OSM Piątnica. / internet.

 

Komentarze (12)

Jeszcze w przypadku Piątnicy się nie dziwię, to mała spółdzielnia, a mają kilka produktów które zdobyły rynek i surowca może im nie starczyć. Problemy ze zdobyciem dostawców surowca z rynku krajowego zmusza ich do jego importu. Dzięki popytowi na swoje produkty są w stanie wycisnąć większą marżę z przerobu. Widać że mają dobre planowanie i rozeznanie rynku.

I to jest właśnie dyktatura i skandaliczne traktowanie Polaków. Rząd zamieszcza takie listy, szkalując spółdzielnie, a ona może skupować skad chce (a to tylko kilka procent). Jak rząd jest taki mądry to niech przestanie kupować limuzyny od Niemców (BMW), samoloty od Amerykanów, i maseczki i sprzęt medyczny z Chin. A tutaj raban ze 2,7 % mleka kupiono za granicą. Pali się Biebrzą, gdzie jest pomoc, ludzie muszą sie sami organizować. Ludzie, obudźcie sie, nie bądźcie maszynkami do głosowania.
Jestem ciekaw czy cenzura tego portalu to opublikuje, wątpię, czego się boicie? Adasia? Coś go nie widać już jakiś czas.

Doskonały przykład jak wspierać Polskie firmy dał nam rząd wynajmując do przywozu zakupionego towaru z Chin Antonowa An-225 Mrija za usługi którego zapłacił kolosalną sumę .Tak wygląda patriotyzm według rządzących

Kole w oczy ta Piątnica, oj kole. Szuje będą robić wszystko by tyle nie płacili rolnikom. A Szuje to wiadomo kto.

Kamil ty troszkę rozumiesz co piszesz!!! Jakie zrozumienie że sprowadzania mleka za granicy! Jaki popyt!! Dziwię się że dostawcy z tego zakładu nie zbojkotowali prezesa za taką głupotę. A ty proszę nie pisz więcej takich głupot że popyt, że cena że jakieś wspaniałe produkty eko czy bio prosto z Litwy/

Tańsze mleko z Ukrainy i bardziej ekologiczne. Trochę świeci ale może to być chwyt

Ty, patriota, a fajki to palisz te kupione w sklepie czy na rynku?

@Patriota. Jak się ma kontrakty podpisane na dostawy X a ma się surowca na wyrób X - 100 to trzeba to 100 gdzieś zdobyć. A czy ja piszę głupoty czy ty niech świadczy kto ile za litr płaci.

Bio Eko Non -gemo a tak naprawdę to wykorzystują hipermarkety. Wystarczy etykieta bio eko Non -gemo. Jelenie z miasta kupią . 2% surowego mleka a produktów 40%mozna sprzedać kupującym ekologom . Dobry dil

88888 dla twojej informacji od 15 lat tylko i wyłącznie ze sklepu, jak byś pytał o alkohol też tylko ze sklepu podobnie paliwo do samochodu ze stacji benzynowej jeszcze masz pytania czy wystarczy

Kamil nie wytłumaczysz czegoś takiego jak zakup mleka za granicy. Jest wiele naszych krajowych spółdzielni mleczarskich które nadwyżki odsprzedają innym zakładom zarówno mleka śmietany serwatki czy też maślanki.

Jakbyś pisze się razem. Na końcu zdania w którym o coś pytamy stawia się znak zapytania. Patriota ale język swój kaleczy.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.