czwartek, 28 marca 2024

Kultura i rozrywka

  • 3 komentarzy
  • 10720 wyświetleń

Święto 9 PSK

Święto 9 PSK w Grajewie – 23.06.2012 r.

 

W sobotę 23 czerwca odbyło się w Grajewie coroczne "Święto Pułkowe 9 PSK", połączone ze „Świętem Patrona ZS nr 2 w Grajewie”. Jego organizatorami byli: Klub Byłych Żołnierzy 9 PSK i 9 PSK AK, Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK, Zespół Szkół nr 2 im. 9 PSK i Grajewska Izba Historyczna.

Tradycyjnie już uroczystość rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego i wciągnięcia flagi na maszt na placu przed Urzędem Miasta. Następnie wszyscy zgromadzeni goście ruszyli zwartą kolumną przez miasto w kierunku kościoła pw. MBNP. Całość prowadziła orkiestra wojskowa z Siedlec i kompania honorowa 2 batalionu zmechanizowanego 15 GBZmech. Następnie kroczyła GRH 9 PSK z repliką pułkowego sztandaru, członkowie organizacji „Strzelec” i kilkanaście pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, szkół i stowarzyszeń społecznych. Za sztandarami maszerowali licznie przybyli na uroczystość goście, wśród których nie zabrakło byłych żołnierzy 9 PSK i 9 PSK AK, członków ich rodzin, ale także władz państwowych i samorządowych. Władze reprezentowali m.in. wicewojewoda podlaski – Wojciech Dzierzgowski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego – Jacek Piorunek, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego – Mieczysław Bagiński, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego – Anatol Wap, starosta Powiatu Grajewskiego – Jarosław Augustowski, Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego – Stanisław Kossakowski, Wiceburmistrz Miasta Grajewo – Przemysław Chyliński, Przewodniczący Rady Miasta Grajewo – Grzegorz Curyło, dowódca 15 GBZmech. im. Zawiszy Czarnego – gen. bryg. Piotr Błazeusz oraz szereg innych osób. Pochód zamykała oddział kawalerii Stowarzyszenia Sportowo – jeździeckiego im. 10 puł z Grabowa.

W kościele pw. MBNP odbyła się Msza święta w intencji poległych i zmarłych żołnierzy 9 PSK i 9 PSK AK. Po mszy uczestnicy przeszli na teren ZS nr 2 im. 9 PSK, gdzie odbyła się dalsza część oficjalnych uroczystości z udziałem zaproszonych gości. Głównymi jej elementami był Apel Pamięci z salwą honorową oraz zapalenie zniczy przy posadzonych rok temu Katyńskich Dębach Pamięci, poświęconych oficerom 9 PSK. Zebrani złożyli również wieńce i wiązanki pod tablicą pamiątkową w hallu szkoły.

Jak to zwykle przy tego typu uroczystościach bywa nie zabrakło podsumowań i podziękowań. Pamiątkową odznaką honorową 9 PSK zostali uhonorowani m.in: gen. bryg. Piotr Błazeusz, Jacek Piorunek, Anatol Wap oraz Starostwo Powiatowe w Grajewie. Szereg zgromadzonych zostało także wyróżnionych tytułem „Przyjaciela ZS nr 2” i otrzymało pamiątkowe dyplomy i statuetki. Organizatorzy podziękowali m.in. osobom zaangażowanym w powstanie filmu paradokumentalnego poświęconego 9 PSK „Poznaj Pana po cholewie…”. Nie lada wyróżnieniem i docenieniem wieloletnich zasług było przyznanie przez władze samorządowe województwa Odznaki za zasługi dla Województwa Podlaskiego prezesowi Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK w Grajewie – Antoniemu Dudzińskiemu.

Po zakończeniu części oficjalnej na terenie ZS nr 2 odbył się Piknik Mundurowy, którego organizacja została dofinansowana ze środków Miasta Grajewo. Rozpoczął się ona pokazem wyszkolenia kawaleryjskiego członków Stowarzyszenia w barwach 10 puł z Grabowa. Wszyscy chętni mogli także obejrzeć współczesny sprzęt wojskowy (Rosomak, Hummer), sprzęt służb mundurowych (Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna) oraz statyczne dioramy Wojska Polskiego i Wehrmachtu z okresu IX 1939 r. przygotowane przez Grupy Rekonstrukcyjne z Grajewa, Białej Piskiej i Łomży. Szczególne zainteresowanie wzbudzały repliki pojazdów pancernych – polskiego wz. 34 oraz niemieckiego kfz 13 oraz repliki uzbrojenia polskiego ckm „Browning” wz. 30 i rkm. „Browning” wz. 28 oraz niemieckiego karabinu maszynowego MG 34. Swoje stoiska prezentowały także: Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK, Grajewska Izba Historyczna, ZS „Strzelec” OSW JS 1011, WKU Łomża oraz Grupa ASG z Giżycka. Najmłodsi mogli skorzystać z przygotowanych dla nich atrakcji i zabawek. Piknik zakończył niewielki dynamiczny pokaz w wykonaniu Grup Rekonstrukcji Historycznych i posiadanego przez nich sprzętu.  - opisuje  Tomasz Dudziński

Komentarze (3)

poprosimy więcej zdjęć

Dziękujemy za darmowe dmuchańce :-) Wreszcie ktoś pomyślał o naszych dzieciach, które bez żadnych ograniczeń mogły z nich korzystać.


Fotografie, które zastępując tysiące słów, zwykle sugerują nam godne zauważenia motywy, przedstawiają piękno i patriotyczne cele tej uroczystości. Tu, po odejściu powojennej Jednostki Wojskowej, od 20.12.1948 roku mieściła się Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa. Również tu, od 01.09.1995 r. zaczęła promieniować oświatą w Grajewie kolejna szkoła średnia o nazwie Zespół Szkół Zawodowych. Pośrednio jest ona spadkobierczynią swojej poprzedniczki. Obchodzony Dzień Patrona ZS nr 2, pod symboliczną opieką polskiej szabelki, utrzymuje w symbiozie byłą 9-kę, potem J.W. i dzisiejszą Szkołę, która uczy się na polu wojskowego trudu, potu i odpowiedzialności. Miło jest patrzeć na mundury i rogatywki, które po latach brutalnej przemocy powróciły do służenia swojemu Narodowi.
Chwała należy się nie tylko tym, którzy odeszli od nas drogą męki i bohaterskiej śmierci w obronie suwerenności Ojczyzny, ale i tym, którzy kultywują tradycje narodowe, znanej wszem i wobec lokalnej 9-ki. Ogromna liczba rodzin była i jest złączona i dalej nasłuchuje oddalającego się, historycznego echa tej Jednostki, której sława zamknęła się okresem lat 1924 do1939.
Dziękuję Pani Dyrektor ZS nr 2, mgr inż. Marzenie Joannie Sulkowskiej, za bardzo miłe zaproszenie mnie na tę doniosłą uroczystość. Z powodów ode mnie niezależnych uczestniczyć w niej nie mogłem (PS. mam usprawiedliwienie), czego bardzo żałuję. Pozdrawiam dyrekcję, Radę Pedagogiczną i wszystkich organizatorów tej zmysłowej i wielce patriotycznej uczty.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.