piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 18 komentarzy
  • 16309 wyświetleń

Śmierć czai się na dachu…

     Wiem, wiem, taki tytuł pasowałby raczej do powieści kryminalnej albo jakiegoś filmu grozy. Mimo to powtórzę jeszcze raz: Śmierć czai się na dachu, a raczej wielu dachów w Grajewie…
     Chodzi, oczywiście o azbest, a dokładniej o eternit, którego do krycia dachów używano, przeważnie w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, jak to się dziś elegancko określa, „za Gierka”. Używano powszechnie, bo wtedy nikt jeszcze nie wiedział, że azbest to bardzo rakotwórcza substancja.
     A oto informacje zaczerpnięte z Wikipedii:

Eternit – nazwa handlowa, która z czasem stała się nazwą potoczną dla określenia materiałów budowlanych azbestowo-cementowych. Z eternitu wykonywano płyty pokryciowe - elewacyjne i dachowe - oraz rury. Był to materiał ogniotrwały, odporny na wpływy atmosferyczne oraz działanie wody i ścieków, a jednocześnie wytrzymały mechanicznie, nawet w wyrobach o ściankach niewielkiej grubości, przez co był również relatywnie lekki i dość tani. Jego prawdziwa popularność w Polsce nastała w latach 70. XX wieku. Stał się wtedy charakterystycznym elementem krajobrazu polskiej wsi jako materiał pokryciowy zarówno na siedzibach ludzkich, jak i budynkach gospodarczych, wypierając droższą od niego dachówkę. Obecnie stosowanie eternitu jest zakazane w większości rozwiniętych państw świata i trwa proces jego usuwania z budynków. Nieuszkodzone powłoki eternitowe na budynkach są nadal stosunkowo bezpieczne, choć wypłukane deszczem włókna stanowią niebezpieczeństwo wokół budynków. Rozpad płyt (a za tym także włókien) następuje po 20-50 latach od wyprodukowania, w zależności od technologii produkcji.

    
Tyle mniej więcej dowiemy się z Wikipedii. Dodam jeszcze, iż nazwa „eternit” pochodzi od łacińskiego słowa „aeternus”, czyli „wieczny”. W przypadku Polski może się okazać nazwą proroczą. Dlaczego?
     Cały azbest, a więc i eternit, a może przede wszystkim on, powinien, wedle dyrektyw unijnych zostać usunięty z Polski do roku 2032.. To jeszcze bardzo odległy termin. Warto jednak zwrócić uwagę na dwie kwestie: Wymiana dowodów osobistych z książeczkowych na te bardziej nowoczesne. Też był ustalony termin odległy, a ilu Polaków nie zdążyło? Nawet termin przesuwano… W wypadku norm unijnych przesunięcie terminu chyba nie wchodzi w  grę.
Druga sprawa. Rozpad płyt eternitowych, a zatem uwalnianie się włókien azbestu rozpoczyna się po 20-50 latach od daty produkcji. Znając „solidność” wyrobów z czasów komuny można być niemal pewnym, że na wielu dachach krytych eternitem ten rozpad trwa już w najlepsze    z najgorszymi skutkami dla właścicieli, lokatorów i przechodniów…
     W Grajewie sporo jest jeszcze dachów , na których zobaczymy eternit. Plac Niepodległości, ulica Dolna, Skośna, Koszarowa… Pewnie dałoby się tych ulic wymienić więcej, ale nie chciało mi się wszędzie zaglądać. A na tych dachach czai się śmierć. I nie tylko na dachach, bo włókna azbestowe spadają też na ziemię, na przykład spłukiwane deszczem…
     Często chodzę po naszym mieście i widzę, co się w nim dzieje. Chodzenie zaś umożliwia niekiedy dostrzeżenie takich faktów, których nie widać zza szyb samochodu…
     Ostatnio zaobserwowałem, zresztą nie tylko ja, że na budynku przy Placu Niepodległości 12 zdjęto pokrycie eternitowe i założono inne, bezpieczne dla zdrowia. A ja akurat miałem to szczęście, że widziałem pracę ekipy usuwającej eternit. Panowie byli w specjalnych kombinezonach, ale… bez maseczek ochronnych na twarzach. A przecież to drogi oddechowe są najbardziej narażone na działanie rakotwórczych włókien azbestu. Może później te maseczki zakładali, nie wiem…
     W każdym razie należą się wyrazy uznania osobie, która zadecydowała o usunięciu eternitu, zwłaszcza że koszt dość spory, bo trzeba jeszcze to świństwo utylizować. Przy okazji przypominam, że przy Placu Niepodległości są jeszcze inne budynki kryte eternitem. A im szybciej pozbędziemy się tego zagrożenia, tym lepiej dla naszego zdrowia. Nie sugerujmy się odległym terminem, zróbmy to jak najszybciej! Bo jak wszyscy zachorujemy na raka, to kto ten eternit z dachów pościąga?


                                             Adam Stodolny

tylko w e-Grajewo.pl


P.S. Na zdjęciach: budynek nr 12 przy Placu Niepodległości w trakcie układania nowego dachu i drugi budynek kryty jeszcze eternitem. Też przy Placu Niepodległości…

Komentarze (18)

To może kolega Adam odpowie na pytanie: "skąd prywatne osoby mają wziąć kasę na usunięcie swojego eternitu?" Każdy doskonale zdaje sobie sprawę że jest to zgrożenie ale dlaczego nikt "za Gierka" nie pomyślał o zakazie stosowania eternitu a teraz mamy z własnej kieszeni wyrzucać kasę na jego usunięcie i utylizację. Ja mam go u siebie około 1000 m2 i nie zamierzam go zdejmować bez żadnego dofinansowania ponieważ on mi nie przeszkadza.

piekny dach i darmowe okienka plastikowe na poddaszu.

Ciekawe kiedy się okaże, że szkodliwe są obecnie montowane okna plastikowe lub butelki PET. Czyżby to zależało od kogo kupujemy technologię.

A ten Pan znowu swoje ;/, daj Pan ludziom pieniądze to pośćiagają eternit z dachów - proste.

z tego co mi wiadomo tym problemem powinnien zająć się Pan Burmistrz , to urząd w którym On sprawuje władzę powinien pozyskać środki na usunięcie, a dotychczas przeprowadza sie tylko inwentaryzację. Z pewnych źródeł wi8adomo mi, że NFOŚiDW w Warszawie może sfinansowac te zadania.

ciekawi mnie czy z tego drugiego budynku zdejmowanie eternitu będzie tak samo przebiegać " z zachowaniem wszelkich zasad "

tyle lat na dachu lezało i nie szkodziło az ty nagle szkodliwe!!! slomo przykryc napewno niejest szkodliwe

człowieku pojedz w inne kraje europy jak Francja, Hiszpania, Portugalia tam wszystkie hale przemysłowe są przykryte eternitem i nikomu to nie przeszkadza pracuje pod tymi dachami tysiące ludzi i wszystko jest ok. A w polsce azbest sciagaja z dachów idiotyzm

witam. uważam Pana Adama za bardzo kompetentną osobę, jednak co do eternitu się nie zgodzę. Do dnia dzisiejszego nie stwierdzono u żadnej osoby pracującej przy rozbiórce dachów, rurociągów zbudowanych z azbestu chorób dróg oddechowych, a nawet nowotworów o czym niektórzy mówią. Nie będę rozwijał tego tematu ponieważ niewarto. Azbest NIE jest szkodliwy dla CZŁOWIEKA. pozdrawiam

minerał, zakopać - 40-50 lat i po problemie, a nagłośnione jak biały proszek i ptasia grypa.... paranoja

szanowny panie inzynieze - nie wiem jaki z pana inzynier skoro wypisujesz pan takie glupoty. Eternit jest bardzo szkodliwy dla zrowia - jest przyczyna wielu chorob , a nawet jest rakotworczy . Ludzie - mieszkancy tych domow choruja na rozne choroby i niezdaja sobie sprawy ze to jest wlasnie eternit cichym zabujca. Sa oslabieni , czesto zapadaja na przeziebienia, sa pozbawieni energi do zycia a w koncu ktos zapada na raka i nawet nie wie ze w jego domu jest azbest . Panie inzynieze - radze panu aby przed napisaniem czegos na forum poczytal pan chociaz w encyklopedii, bo ksiazki moze sa za grube dla pana do czytania. ( w przeciwnym razie nie pisal by pan takich bzbur) Wlasnie na zachodzie wszyscy na to zwracaja uwage i glosno sie mowi.

Na ślasku-mam na mysli Sosnowiec, Katowice- to co 2blok ocieplony jest "eternitem"-takze nasze dachy Grajewskie to kropla w morzu

Co z tej paniki ze to azbest jak ktos kto ma trochę pojecia to odrazu zobaczył jak go w grajewie usuwaja. Maja skafandry i maski zwykłe papierowe po 50 groszy i w dodatku te maski maja opuszczone az na brody.To jest paranoja jakich masek urzywaja i w dodatku jak je noszą.Moim zdaniem to olać ubranie ale postawa to maska typu wojskowego taka jaka jest faktycznie zalecana do tych prac usuwania asbestu.

Tak pracownik w szczelnej masce i odpowiednim ubraniu ochronnym, a jak ma być ubrana osoba przechodząca obok budynku i mieszkająca w nim skoro włókna azbestowe są tak bardzo szkodliwe i przenikliwe do tkanek naszego organizmu. Może na czas remontu takiego obiektu należałoby wyznaczas strefę skażoną.

nie będę wchodził w dyskuję z Panem Adamem, ponieważ nie warto, jeśli wierzy Pan we wszystko co piszą a jeszcze lepiej mówią na zachodzie to brawo, jesteś kolejną osobą która nie ma własnego rozumu:)))) "azbest" jest tanim, mało trwałym na uszkodzenia mechaniczne materiałem, ale nie rakotwórczym. Mi nie uwierzysz bo uważasz że gruba książka to za dużo dla mnie, więc zadzwoń do któregokolwiek profesora z Politechniki obojętnie której i on wytłumaczy ci pojęcie "azbest" i czy ma właściwości rakotwórcze, a propo to ciekawe jakie ty książki czytasz, z toku myślenia wynika że są to harlekiny:)))

ja wam tylko powiem bo pracuje przy tym to jest szkodliwe ale tylko wtedy kiedy czlowiek go tnie to te pylki sa szkodliwe dlatego tez przy cieciu masz maske i kombinezon a tyk jak on sobie lezy to tylko przeszkadzac moze wladzom miasta i jak oni chca to zlikwidowac to niech dadza ludzim pieniadze , ale zebym ja musial to robic bo tak miasto chce hehe bym byl glupi robiac to.


kiedyś pracowałem w ogromnej firmie i tam zmieniały firmy właśnie pokrycie dachowe . Pracownicy tej firmy byli po ubieranie jak kośmici i co ciekawe polewali dach wodą jak go zdejmowali , nam też dali maski i ubranie naczas wymiany dachu potem ubrania poszły z tym eternitem ,takie wymogi podobno były.Firmy kontrolujące były prawie codziennie PiP i inne . Tutaj w Grajewie wody chyba nie ma Kogo interesuje zdrowie przechodniów. Widziałem jak tam podrzucali ludzie swój eternit z dachów bo najdroższa jest chyba utylizacja tego świństwa.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.