piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

Kronika 998

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach 26.12.2011 r. – 01.01.2012 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 8 zdarzeń,
w tym 4 pożary i 4 miejscowe zagrożenia.

Ogółem w roku 2011 zanotowano 722 zdarzenia, w tym 182 pożary,  531 miejscowe zagrożenia oraz 9 alarmów fałszywych. Ogólna liczba osób poszkodowanych
w powstałych zdarzeniach to 90 osób rannych oraz 10 ofiar śmiertelnych.

Zdarzenia w powiecie za rok 2011 z podziałem na gminy

 

Lp.

Miasto/Gmina

Pożar

M/Z

A Fałszywy

1.

m. Grajewo

81

212

2

2.

Grajewo

19

111

0

3.

Radziłów

15

31

2

4.

Rajgród

24

69

2

5.

Szczuczyn

29

92

3

6.

Wąsosz

14

16

0

 




 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W dniu 26.12.2011 r. w miejscowości Ruda gmina Grajewo w jednym z budynków mieszkalnych w miejscowości, zapaliły się sadze w przewodzie kominowym. Działania ratowniczo-gaśnicze trwały godzinę i prowadzone były przez jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej. Wartość uratowanego mienia wstępnie oszacowano na około 200 tys. zł.

W dniu 01.01.2012 r. tuż po godzinie 21:30 doszło do groźnie wyglądającego wypadku na trasie Grajewo-Ciemnoszyje (droga krajowa nr 65). Kierująca samochodem osobowym marki Mitsubishi straciła panowanie nad pojazdem i wjechała do przydrożnego rowu. W aucie znajdowało się również dwoje dzieci. Wszystkie osoby zostały przewiezione do szpitala w Grajewie. Działania ratownicze trwały blisko godzinę. Prowadzone były przez jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej i wspomagane przez Pogotowie oraz Policję.

W dniu 01.01.2012r. znów w jednym z budynków mieszkalnych, tym razem w miejscowości Borawskie Awissa gmina Radziłów doszło do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym. Działania ratowniczo-gaśnicze trwały ponad półtorej godziny i prowadzone były przez zastęp jednostki OSP KSRG Klimaszewnica.

Przypominamy o obowiązku poddawania kominów czyszczeniu i kontroli.

     Niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych w budynkach mieszkalnych jest głównym źródłem zatruć tlenkiem węgla, a także przyczyną powstania wielu pożarów.
Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:
- ich nieszczelności,
- braku konserwacji, w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się do pomieszczenia.

- Zgodnie z art. 4, ust. 1, pkt 1 Ustawy o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009r., Nr 178, poz. 1380) konserwacja oraz sprawdzenie przewodów kominowych należy do obowiązków właściciela, użytkownika lub zarządcy budynku, który ponosi odpowiedzialność za ich stan.

- Zgodnie z § 34, ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r.  w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
1)od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt. 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt. 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.
4) co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

- Zgodnie z art. 62, ust. pkt 1, lit. C i  ust. 6, pkt 1 Ustawy z 7 lipca 1994 – Prawo Budowlane ( Dz.U. z 2006r., Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) powinny być raz w roku poddawane okresowej kontroli stanu technicznego, którą powinny przeprowadzić osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia badań.

- Zgodnie z § 34, ust. 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r.  w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719) czynności związane z usuwaniem zanieczyszczeń w przewodach kominowych prowadzą osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.
Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych
oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.

Zbyt duże nagromadzenie sadzy w kominie utrudnia odprowadzanie gazów spalinowych i stwarza ogromne niebezpieczeństwo zatrucia, a także może doprowadzić do powstania pożaru w kominie, który stanowi zagrożenie dla całego obiektu w przypadku wydostania się płomieni przez nieszczelności komina ( dotyczy poddasza budynku, a także powstałych pęknięć ). Płomienie wydostające się z komina zagrażają również palnym pokryciom dachów budynków.

W przypadku pożaru sadzy w kominie należy wygasić palenisko, zamknąć szczelnie piec, pożar  stłumić za pomocą nakładając na wylot komina tzw. sito kominowe lub przykrywając mokrą brezentową płachtą, którą należy co jakiś czas polewać wodą, wezwać straż pożarną tel. 998 lub 112

Pożarów kominowych, nie należy gasić wodą, gdyż gwałtowne oziębienie komina i parowania wody może spowodować pęknięcia komina i rozprzestrzenienie się pożaru



              Rzecznik Prasowy KP PSP w Grajewie
 bryg. Andrzej Jabłoński

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.