piątek, 29 marca 2024

Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 9203 wyświetleń

Wywiad z kierownikiem GIH

O pracy, działalności i planach na przyszłość rozmawiamy z Krzysztofem Waszkiewiczem, nowym kierownikiem  Grajewskiej Izby Historycznej.


Na czym polega praca kierownika Grajewskiej Izby Historycznej?

Do głównych obowiązków należy organizowanie i inicjowanie różnych przedsięwzięć ukierunkowanych na pogłębianie wiedzy o własnej przeszłości i wpisywanie się w ogólnopolskie przedsięwzięcia. Bardzo mnie cieszy fakt, że sensowności istnienia GIH dzisiaj już nikt nie kwestionuje. Lata wytężonej pracy p. Tomasza Dudzińskiego, Macieja Grabowskiego i skupionych wokół nich pasjonatów historii, zaowocowały konkretnymi efektami. Kwestie personalne zawsze budzą różne kontrowersje. Powiem tu przekornie - jeżeli ktoś funkcjonuje wiele lat w sferze publicznej, to dla niego najgorsze jest zapomnienie. Tak więc dziękuję wszystkim, którzy skierowali w moją stronę gesty sympatii, ale również tym, którzy poczuli przypływ weny twórczej w kierunku odwrotnym.


W jaki sposób Pan pogodzi pracę w szkole z pracą w Izbie?

Na dzień dzisiejszy bez problemu łączę te obowiązki, a w nowym roku szkolnym przewiduję ograniczenie wymiaru zatrudnienia w szkole.


Jaki jest status eksponowanych zbiorów?

Ich status jest różny i był wielokrotnie badany. Z wiedzy, którą posiadam wynika, że działania nadzorcze czy kontrolne nie wykazały nieprawidłowości. W momencie powstania Izby podpisane zostało porozumienie o przekazaniu zbioru należącego do Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK Miastu w 2020r. Liczyłem na wcześniejszą finalizację tych zmian, ale po doświadczeniach zakończonej w 2014r. kadencji władz samorządowych, wątpliwości darczyńców lepiej rozumiem. Na chwilę obecną najważniejsze jest to, że wszystkie obiekty są powszechnie dostępne. Goście i grajewianie mogą z nich korzystać, a o to przecież chodzi.


Działalność GIH w najbliższym czasie to …

Przed nami rok bardzo bogaty  w różne wydarzenia i rocznice historyczne. GIH włączył się do obchodów jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski poprzez organizację 23 kwietnia konferencji popularnonaukowej z udziałem prof. Krzysztofa Sychowicza z IPN. Towarzyszyło  jej otwarcie wystawy „1050 lat historii Polski w medalierstwie”. Korzystamy z części zbiorów Pana Edwarda Szlejtera, który wystawę dedykował ojcu – Ludwikowi Szlejterowi, żołnierzowi Armii Krajowej. (W sali wystawowej GIH można też zapoznać się z malarstwem Pana Romualda Borawskiego z Wąsosza – wystawę przygotowało Grajewskie Centrum Kultury). Mamy rok Żołnierzy Wyklętych – 8 maja włączymy się do organizacji kolejnej rekonstrukcji zajęcia Grajewa przez AKO (Armię Krajową Obywatelską), a 7 czerwca na godzinę 17 zapraszam do GIH osoby zainteresowane postacią Jana Tabortowskiego ps. „Bruzda”, gdyż gościć będziemy autora biografii tego dowódcy – Pana doktora Sławomira Poleszaka z lubelskiego oddziału IPN. Zaproszenie do udziału w „Grajewskich spotkaniach z historią” przyjął też prof. Przemysław Urbańczyk , historyk i archeolog, autor kontrowersyjnej książki „Mieszko Pierwszy Tajemniczy”. Na 29 maja zaplanowane zostało  w tej samej formule spotkanie poświęcone historii grajewskiej „Warmii”. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 40 – lecia Zakładu Płyt Wiórowych, które zmieniły Grajewo. O tamtych czasach możemy pamiętać lepiej lub gorzej, ale był to z pewnością impuls rozwojowy. Jest to tylko cząstka z tego, co mamy w planie.

Pomysły kierownika do zrealizowania w GIH

GIH działając w ramach Grajewskiego Centrum Kultury dalej pozostaje instytucją, która nie ma wielu mocy finansowych i ludzkich, stąd też bardzo buduje wola współpracy ze strony pasjonatów i szkół. Przede wszystkim chciałbym podtrzymać dobre inicjatywy, które do tej pory zostały wypracowane. Przedsięwzięcia typu "Grajewskie spotkania z historią", wystawy okolicznościowe, jubileuszowe - dalej będziemy to robić, oczywiście dodając do tego kolejne moduły. Korzystając ze zdobytych doświadczeń chcielibyśmy wyjść do szkół z różnymi przedsięwzięciami, szczególnie jeśli chodzi o wypracowanie narzędzi służących edukacji historycznej. Wcześniej organizowaliśmy już jako liceum, wspólnie z IPN i GIH warsztaty dla nauczycieli o propagandzie w latach pięćdziesiątych, konferencję o losach pisarzy (Miłosz i Putrament). Mam pomysł, oczywiście przy zachowaniu praw autorskich, aby niektóre publikacje, takie jak np. monografia „Grajewo w XX wieku”, czy „Dzieje powiatu grajewskiego” w przyjaznych formatach umieścić na stronie internetowej GIH, by jak największa liczba osób, z dowolnego miejsca na świecie, mogła się z nimi zapoznać. Chciałbym też dokumentować wystąpienia części naszych gości i przez to udostępnić je wszystkim zainteresowanym.


Korzystając z okazji chciałbym Państwa serdecznie pozdrowić i zaprosić do współpracy, bo historia Grajewa jest czymś, co powinno nas łączyć.

 

Dziękujemy za rozmowę
fot. e-Grajewo.pl


Krzysztof Waszkiewicz (l.55), urodzony w Rajgrodzie, żonaty, dwie córki, syn i zięć. Od 1987r. pracuje w Zespole Szkół Nr 1 w Grajewie (wcześniej działał pod nazwą Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych) w różnych rolach: nauczyciela, dyrektora, wicedyrektora. Pracował też w Kuratorium Oświaty w Łomży jako wizytator, nadzorując pracę 24 dyrektorów od Goniądza po Słucz. W latach 2002-2010 pełnił funkcję burmistrza Miasta Grajewo, od 2014r. radny powiatowy. W wolnych chwilach interesuje się dobrą książką (czyta książki biograficzne, pamiętniki, wspomnienia etc.) oraz historią  w różnych wymiarach (zainteresowania łączy z wykonywanym zawodem). Lubi „Rękopis znaleziony w Saragossie” oraz muzykę Kaczmarskiego i Grechuty.


Nasza wiedza o przeszłości zawsze jest ułomna, nawet szczątkowa. Nigdy nie może być pełna, bo wśród dokumentów i zabytków wszechstronnie gospodarzył los i ślepy traf – twierdził polski historyk Paweł Jasienica. Dzięki gromadzeniu i trwałej ochronie dóbr kulturalno – historycznego dziedzictwa przez Grajewską Izbę Historyczną, podróż w czasie dla mieszkańców Grajewa i regionu jest możliwa. To tutaj poznajemy część naszej historii.

 

Komentarze (2)

Corleone i tu się mylisz.Widać, że nigdy nie byłeś w GIH. Są tam także eksponaty związane z grajewskimi Żydami.

Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Najlepszy nauczyciel historii. Człowiek z Pasją. Powodzenia Panie Krzysztofie! :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.