czwartek, 25 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 11788 wyświetleń

Wrzesień 1939 roku

69. rocznica wybuchu II wojny światowej

Przedstawiciele władz samorządowych, szkół, zakładów pracy oraz kombatanci złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości w Grajewie.

Galeria zdjęć


Wrzesień 1939 roku
l września o godzinie 4.45 wojska niemieckie uderzyły na Polskę bez wypowiedzenia wojny. W pasie obrony SGO „Narew" działania bojowe rozpoczęły się uderzeniem ogniowym oraz manewrem patroli i oddziałów rozpoznawczych. Głębsze wypady przeprowadzili Niemcy na Szczuczyn i Grajewo.

Po odejściu 9 PSK z Grajewa obronę odcinka frontu Rajgród—Dolistowo, Bęćkowo—Trzcianne przejął 135 pułk piechoty, zmobilizowany w Osowcu na bazie Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP i przeznaczony do obrony odcinka „Osowiec". Jako wzmocnienie odcinka ppłk Tadeusz Tabaczyński otrzymał batalion forteczny ckm, 2 dywizjon 32 pułku artylerii lekkiej oraz 3 plutony artylerii pozycyjnej. Obrona tego odcinka miała być prowadzona głównie w oparciu o znajdującą się tam starą twierdzę (była to dawna twierdza rosyjska, zbudowana w Osowcu w latach 1880—1890, składała się z 4 fortów i wału międzyfortecznego, do roku 1939 znajdowała się w zupełnym zaniedbaniu. Niemniej stanowiła ważny punkt oporu). Zadaniem 135 pułku piechoty było opóźnianie działań nieprzyjaciela z Prus Wschodnich w kierunku Osowca i Goniądza. W celu wykonania zadania poszczególne pododdziały rozmieszczono następująco: 2 batalion piechoty, batalion forteczny oraz 2 dywizjon artylerii na odcinku Osowieć—Goniądz, l batalion piechoty wysunięty został na przedpole w rejon lasu Ruda, 3 batalion piechoty dozorował odcinek od Osowca do miejscowości Trzcianne.

czytaj więcej

Komentarze (4)

gdzie mozna sie dowiedziec więcej o jakis bitwach starciach z niemcami na naszych rejonach

To wyjątkowo ważna rocznica, nawet w kontekście wydarzeń bieżących, których finał dla świata (Polski zwłaszcza) nie jest jasny. Frekwencja przy pomniku świadczy, jak mocno wartości historyczne i bieżące wydarzenia do nas trafiają. W pamięci mam jednak wyjątkowy dzień 11 listopada 2006 roku, dzień przed wyborami samorządowymi, jaka to była wyjątkowa frekwencja! Wszyscy, dosłownie wszyscy! Klub kibica, partie i partyjki, towarzystwa i towarzysze, grupy i ugrupowania, kandydaci i kandydatki, kluby i klubowicze, ładni i brzydcy, starzy i młodzi, wierzący i mniej .... ogonek kończył się na skrzyżowaniu. A w dniu dziejszym wyborów nie było, nikt nie patrzył, nikt nie liczyl na nic, to po co? Kolejna taka super frekwencja NARODU za dwa lata.

Wstyd widać po ubiorach jak żyją kombatanci,którzy walczyli za wolną ojczyznę a...

Straznica graniczna pod Cyprkami 4 km od Grajewa, zostala zaatakowana tuz po polnocy, Niemcy zabili tam kilku polskich granicznikow. Moja sp babcia zastanawiala sie dlaczego oficjalnie mowi sie ciagle o 4:45 jako godzinie rozpoczecia wojny.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.