Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 10075 wyświetleń

Wirus grypy ptaków (HPAI)

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków rozprzestrzenia się w całej Polsce. W kraju stwierdzono już po 49 przypadków u drobiu i dzikich ptaków. Choć nasz region jest wolny od stwierdzonych ognisk choroby, nadal należy zachowywać ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji, minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa do gospodarstwa. 

Po to, by zmniejszyć ryzyko zachorowania, właściciele drobiu (gołębi) zobowiązani są do przetrzymywania ptaków w zamknięciu, zabezpieczenia paszy przed dostępem dzikich zwierząt, nie należy też poić wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki. Za brak stosowania zasad będą nakładane wysokie kary administracyjne, nawet do 4 tys. zł

Hodowców powinna zaniepokoić zwiększona śmiertelność w stadzie, zmniejszona liczba składanych jaj, spadek przyjęcia paszy lub wody. Chory ptak może mieć drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, biegunkę. Każde podejrzenie wystąpienia choroby należy zgłaszać Inspekcji Weterynaryjnej.  Dodatkowo służby weterynaryjne zalecają rezygnację z dokarmiania dzikich ptaków wodnych. Np. u ptactwa skoncentrowanego w jednym miejscu zwiększa się transmisja czynnika chorobotwórczego. Dokarmianie kaczek może przyczynić się do rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy – zaapelował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie.

Przypomnijmy, Burmistrz Miasta Grajewo, na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, wprowadził całkowity zakaz handlu drobiem (w tym gołębiami) na targowisku Miejskim w Grajewie. Zakaz obowiązuje od 27 grudnia 2016 r. do odwołania.

 

wtorek, 23 kwietnia 2024

Ostatnie posiedzenie podlaskiego sejmiku

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Ełk. Kierowca potrącił pieszych na chodniku

Komentarze (4)

Znając "mądrość" władzy pokazanej przy ASF to każą ludziom montować działka przeciwlotnicze na podwórzu do obrony przed wróblami :D

Ludzie o czym tu piszecie. Chory ptak może mieć drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, biegunkę. To wszystko zależy jak dany chodowca dba o swoje ptactwo. Od wielu lat te choroby były i sa , ale to nie oznaki Ptasiej Grypy . Teraz to jeden , drugiego bedzie kapował.....

Niech zaszczepić się ci co tą grypę wymyślają i na niej zarabiają.

Paranoja w tym Grajdolku same zakazy , w Lomzy rynki funkcjonują normalnie jak i innych miastach.Tylko u nas zakaz handlu i na dodatek zakaz wypuszczania ptactwa.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.