piątek, 29 marca 2024

Kultura i rozrywka

Wieści z SP 1

  • SP 1 świętuje 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

W przeddzień rocznicy przejęcia pełnej władzy przez J. Piłsudskiego i samorozwiązania się Rady Regencyjnej uczniowie klas IV-VIII SP 1 obejrzeli montaż słowno - muzyczny poświęcony 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przewodnicząca SU przybliżyła uczniom okoliczności odradzania się niepodległej Polski w 1918r., słuchaliśmy pieśni legionowych w wykonaniu szkolnego chóru oraz wierszy recytowanych przez uczniów klas IVb, VIIb i VIIIa. Szczególne wrażenie wywarł wiersz K. Iłłakowiczówny „List matki żołnierskiej” w wykonaniu naszej polonistki.

Ciekawym dopełnieniem świętowania był udział uczniów naszej szkoły w II spotkaniu w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Dnia 14 XI odwiedziliśmy siedzibę białostockiego Oddziału IPN. Tematem zajęć były przedmioty, które podczas prac archeologicznych można odnaleźć przy szczątkach oraz ich rola w procesie typowania i identyfikowania ofiar. Gościem spotkania był pan Dariusz Sarnicki, członek grupy rekonstrukcyjnej odtwarzającej I Podlaską Brygadę NZW, który zaprezentował młodzieży umundurowanie i wyposażenie typowe dla podziemia niepodległościowego z czasów drugiej konspiracji. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć charakterystyczne elementy umundurowania partyzantów i usłyszeć opowieść o ich codziennym życiu. Zajęcia warsztatowe, poprowadziła pani Marta Chmielińska – pracownik Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Zajęcia objęły typowanie poszukiwanych osób przy użyciu odnalezionych przy ofiarach przedmiotów codziennego użytku i elementów zachowanego umundurowania. Spotkanie dostarczyło uczestnikom wiele emocji. 

 

  • Warsztaty edukacyjne w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie

W celu przypomnienia zasad bezpiecznego zachowania się w obliczu zagrożenia tlenkiem czadu zorganizowaliśmy uczniom klas szóstych kampanię informacyjną na ten bardzo ważny temat w okresie jesienno – zimowym. 18 listopada uczniowie SP 1 odwiedzili Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie.
Podczas warsztatów strażacy szeroko promowali akcję „Czad i ogień. Obudź czujność”. Omówili najczęstsze przyczyny powstawania pożarów w budynkach mieszkalnych i niebezpieczeństwo związane z wydobywającym się tlenkiem czadu. Kolejny blok tematyczny dotyczył przypomnienia ogólnych zasad zachowania w sytuacjach zagrożenia oraz alarmowania służb ratowniczych. Omówiono zasady udzielania pierwszej pomocy przy oparzeniach. Zajęcia zostały uatrakcyjnione pokazem samochodów strażackich będących na wyposażeniu straży pożarnej.
Uczniowie otrzymali ulotki informacyjne promujące kampanię „Czad i ogień. Obudź czujność”.  Uczestnicy warsztatów wykazali duże zainteresowanie tematyką bezpieczeństwa. Spotkanie miało charakter edukacyjny i upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze.

 

  • Moja pierwsza wizyta w bibliotece – pasowanie na czytelnika w SP 1

Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka pozostaje na długo w pamięci dziecka. Taka wizyta odbyła się w naszej czytelni i była ogromnym przeżyciem dla pierwszaków. Wszystko zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak należy je szanować. Następnie bajkowy pociąg zabrał dzieci w podróż między regały, aby poznały wszystkie zakamarki biblioteki. Pierwszaki odgadywały zagadki, układały puzzle, wykazały się znajomością bajek oraz wykonały biret czytelnika. Następnie złożyły uroczyste ślubowanie, otrzymały dyplomy, kolorowe zakładki i wypożyczyły pierwszą książkę. Spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze.

 

  • Co uczniowie SP nr 1 wiedzą  o swojej Ojczyźnie?

We współczesnych czasach należy szczególną uwagę zwracać na wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży. Niezwykle ważne jest, aby młody człowiek znał symbole narodowe i podstawowe wiadomości dotyczące Polski. W tym celu w naszej szkole został zorganizowany konkurs wiedzy pt. „Co wiem o swojej Ojczyźnie?”. Turniej skierowano do uczniów klas I - III. Nadrzędnym celem konkursu było sprawdzenie wiedzy na temat naszego kraju. Uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
Gratulujemy wszystkim finalistom wysokiego poziomu wiedzy o naszej Ojczyźnie. Życzymy kolejnych sukcesów!

 

  • Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska” – o obchodach Święta Niepodległości w SP nr 1

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia pamiętamy i czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Uczniowie naszej szkoły także pamiętają o tej ważnej dacie w historii naszego kraju i uroczyście obchodzili Święto Niepodległości. Jednym z najważniejszych punktów tej uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Odpowiedzieliśmy tym samym na apel Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego i włączyliśmy się w akcję „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Punktualnie o 11.11 wspólnie z milionami uczniów w całej Polsce, a także poza jej granicami, odśpiewaliśmy 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu. W podziękowaniu za udział w akcji otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom. 

 

  • SP nr 1 nagrodzona Krajową Odznaką Jakości

Odznaka Jakości jest przyznawana wybitnym projektom eTwinning i wskazuje osiągnięcie określonego krajowego i europejskiego standardu. Odznaka Jakości jest przyznawana jako: Krajowa Odznaka eTwinning oraz Europejska Odznaka eTwinning.
Krajowa Odznaka Jakości przyznawana jest przez Krajowe Biuro eTwinning tym nauczycielom, których praca w ramach projektu osiągnęła określony poziom.
Każdy nauczyciel zarejestrowany w Programie może ubiegać się o Odznakę Jakości za projekt, który realizuje.
Celem przyznawania Krajowej Odznaki Jakości jest wyróżnienie nauczycieli i szkół, których działania w ramach eTwinningu reprezentują wysoki poziom. Dla nauczycieli jest to uznanie ich pracy, dla uczniów to większa motywacja do prowadzenia zaplanowanych działań, a dla szkoły – publiczne potwierdzenie zaangażowania i dążenia do jakości oraz otwartość na współpracę europejską.

 

  • „Jestem sobie przedszkolaczek”

Dnia 30 października 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Grajewie odbyła się pierwsza ważna  uroczystość przedszkolna – PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA, która przebiegła z udziałem Pani wicedyrektor Ireny Stypułkowskiej w gronie grupy SMERFY wraz z wychowawczyniami.
Impreza upłynęła na wspólnej zabawie przy ciekawych zabawach muzyczno-ruchowych.Z wielkim entuzjazmem dzieci brały udział w zabawie przy ulubionej piosence wszystkich przedszkolaków „Baby shark”, jak również „Aram sam sam”.
Do uroczystego pasowania przystąpiły dzieci, które uczęszczają do grupy „Smerfy”. Wszystkie przedszkolaki zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie. Następnie pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom oraz książeczkę. Wydarzenie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem w gronie rodziców.

 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.