Wieści z Rajgrodu

aktualizacja: 2019-09-17 11:12:15     nr wiadomości: 40214     przeczytano: 5715     Ilość komentarzy komentarze: 12
  • Blisko 8 mln zł otrzymało Miasto Rajgród na zagospodarowanie terenów nad Jeziorem Rajgrodzkim. 16 września br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Grajewie, ul. Strażacka 6B podpisano stosowne dokumenty.

Inwestycja zakłada budowę  prawie dwukilometrowej ścieżki dydaktycznej wzdłuż nabrzeża Jeziora Rajgrodzkiego na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Pojezierze Rajgrodzkie” - od nowo wybudowanej przystani wędkarskiej przy Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej do YC Arcus, dalej wokół Góry Zamkowej, aż do ujścia rzeki Jegrznia (przy ul. Piaski). Zagospodarowanie terenu ma na celu ochronę gatunków  zagrożonych, edukację ekologiczną, promocję ochrony bioróżnorodności i ochronę krajobrazu. Zadanie zrealizowane zostanie w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Na szlaku powstaną pomosty, wieża widokowa, dostępne lunety i tablice informacyjne. Teren będzie oświetlony i monitorowany. Projekt zakłada także utworzenie specjalnej strony internetowej i prowadzenie badań nad bioróżnorodnością.

Całkowity koszt zadania oszacowano na 9 201 169,35 zł, otrzymane dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wynosi 7 640 214,19 zł. Zakończenie projektu planowane jest na 2023.

 

  • Zachęcamy Panie w wieku 50-69 lat do udziału w bezpłatnych badaniach mammograficznych organizowanych 26 września 2019 r. w Rajgrodzie przy Spółdzielni Mieszkaniowej, ul. Zabielskiego 6.

Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi w bardzo wczesnym etapie rozwoju. Pamiętajmy, że tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w naszym organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniego badania nie zawsze gwarantuje, że obecnie naszemu zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo – nowotwór piersi.

Czasami kobiety rezygnują z kolejnych badań, ułatwiając tym samym rozwój choroby. Rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na nasze samopoczucie, przez co często zostaje zdiagnozowany zbyt późno.Panie zainteresowane skorzystaniem z bezpłatnych badań mogą zapisać się: telefonicznie: 85 676 03 32 ; 85 676 13 22 

 

  • W niedzielę 15.09.2019 odbyła się Biesiada Wędkarska z Domem Kultury w Rajgrodzie. W programie zaplanowano zawody wędkarskie oraz wiele innych atrakcji dla dorosłych i dzieci.

Impreza rozpoczęła się o 7:00 na nowym pomoście przy osiedlu mieszkaniowym w Rajgrodzie, skąd wypłynęli wędkarze na obszar zawodów tj. Jezioro Rajgrodzkie.

I Miejsce za największą złowioną rybę (Szczupak 4.44Kg) – Cezary Dziądziak

I Miejsce za największą wagę złowionych ryb (4,84Kg) – Cezary Dziądziak

II Miejsce za największą wagę złowionych ryb (3,44Kg) – Prostko Andrzej

III Miejsce za największa wagę złowionych ryb (2,34Kg) – Kondraciuk Artur

 

 
  - http://umrajgrod.pl/Aktualnosci

to juz przepisy sie zmieniły i mozna na terenie obszru chronionego postawic domek drewniany a na tym domku bedzie umieszczone gniazdo dla ptaków czy bocianów i czapli białej ni to od jeziora 50m bo akurat mam tam gospodarstwo rolne a te działke troche dalej od domu
Napisał: anka dodano: 2019-09-17 15:36:14

"...Zagospodarowanie terenu ma na celu ochronę gatunków  zagrożonych,.." , jeżeli mieszkańcy gminy nadal będą się poruszać po dziurawych drogach bez chodników i oświetlenia w terenie zabudowanym, to sami mogą stać się wkrótce gatunkiem zagrożonym, prawda?
Napisał: Zagrożony mieszkaniec dodano: 2019-09-17 21:55:11

Ciekawe kto utrzyma ten drewniany pomost, kładki? Kto będzie sprzątał śmieci po turystach? Czy może będzie jak z pomostem przy YC Arcus, za parę lat struchlały i dziurawy. Co to za ochrona gatunków jak ingerujemy w ich ostatnie miejsca spokojnego bytowania. Zniszczone będą trzcinowiska i brzegi przez wbite palę. Może lepiej zadbać o ochronę gatunku ludzkiego i zrobić ścieżki rowerowe przez Rajgród do Grajewa. Podróżnik
Napisał: Artur dodano: 2019-09-18 08:30:46

Kurde ludzie co z wami jest nie tak?? Ktos robi dla was duza robote zebyscie nie byli w miate cywilizowanym miastem a wy co?? Jakies.pretensje?? Najlepiej.zabic.dechami to miasto i zaorac albo jakies meliny z tanim piwem to byloby super co nie??
Napisał: Mieszkaniec Rajgrodu dodano: 2019-09-19 08:50:34

Arturze jesli uważasz ze jazda rowerem wzdłuż drogi krajowej 61 jest zdrowe to proponuje nie udzielac sie publicznie bo to troche przykre. Jest wyznaczony szlak rowerowy przez Kosily, Skrodzkie, Rydzewo, Kosówke i Toczylowo, na pewno o tym nie wiedziales bo widzisz tylko to co chcesz.widziec i boli ciebie i innych ze cos konkretnego sie dzieje a nie jakies pseudo sciezki rowerowe i wdychanie spalin samochodowych
Napisał: Rowerzysta dodano: 2019-09-19 11:01:39

Może lepiej zrobić chodniki np w Czarnej Wsi
Napisał: Obserwator dodano: 2019-09-19 13:37:25

Ścieżka edukacyjna wzdłuż wybrzeży jeziora to wspaniały pomysł. A wszystkim, którzy ten projekt krytykują bardzo współczuję. Takie życie w nienawiści, w zazdrości, że ktoś coś robi, w niechęci do wszystkiego, co fajne - takie życie na pewno jest ponure.
Napisał: Matylda dodano: 2019-09-19 20:28:41

Do Obserwator: a co Ty masz do Czarnej Wsi? Faktycznie zaniedbane miejce, natomiast pół powiatu a może nawet pół województwa wypoczywa na tamtejszej plaży. Przepełnione kosze, dziurawe drogi i faktycznie kawałek chodnika. Piękna wizytówka gminy. Jako była mieszkanka, żal patrzeć na to, co tam zastaje wracając w rodzinne strony.
Napisał: Zofia dodano: 2019-09-19 21:00:55

Do mieszkańca Rajgrodu : również jestem mieszkanką tejże gminy. Powiedz mi jaką dużą robotę? Ciągle słyszę, że dla turystyki coś się robi (chyba tylko dla wybranych). Dobrze, że rozwijamy się, ale co dla mieszkańców? Środowisko jest ważne, ale w niektórych gminach brak dobrych dróg, chodników, ścieżek rowerowych, czy też nawet oświetlenia. Ten,jak to napisałeś "ktoś" niech dalej tak działa.
Napisał: Mieszkanka Rajgrodu dodano: 2019-09-20 11:59:43

Do Mieszkanki Rajgrodu: Popieram w 100%, w samo sedno.
Napisał: Obiektywny dodano: 2019-09-22 19:23:50

Burmistrz spełnia obietnicę wyborczą i "odczarowuje Zamkową Górę", zapomina odczarować bloczek komunalny na Warszawskiej - XXI wiek ludzie bez bieżącej wody i sanitariatów, o drodze do Żydowskiego Pomnika, Orlego Gniazda i dalej do Łosia nie wspomnę.Przypominam Panu Burmistrzowi jak duży podatek od nieruchomości płacą ośrodki wypoczynkowe - za swoje pieniądze chcemy przynajmniej mieć dobry dojazd.
Napisał: Józef Szahidewicz dodano: 2019-09-23 08:46:23

Jesli w gminie nie bylo robione zupelnie nic przez kilkadziesiat lat to gdzie wy wszyscy byliscie?? Kazdy tylko potrafi szczekac i tyle a pan panie Szahidewicz pan.sie nadaje do biznesów jak nkewiadomo co - osrodek Łabędź zostawil pan zrujnowany a teraz kolej na Łosia... szah mat panie...
Napisał: Marek dodano: 2019-09-27 08:24:36

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.