czwartek, 28 marca 2024

Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 8452 wyświetleń

VIII Powiatowy Dzień Godności

 

"Niepełnosprawni i chcą i mogą:
odkrywać góry, zawieszać słońce,
darować serca - czujesz? - gorące!
Otwórzcie okna po nocy dzwonku,
nie chcemy ciągle sterczeć w przedsionku!"

 

9 maja br. Mszą Św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie rozpoczęły się obchody VIII Dnia Godności  Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Po zakończonym nabożeństwie, mimo niesprzyjającej pogody, wszyscy uczestnicy radośnie przemaszerowali do Grajewskiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się część artystyczna obchodów. Zabawie, śpiewie i radości nie było końca.

Święto w Grajewie obchodzone jest od 2009 r. Celem corocznych obchodów jest zwrócenie uwagi na prawa tychże osób, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także  ukazanie korzyści płynących z  pełnej ich integracji w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym. Dzięki wysiłkowi organizacyjnemu podjętemu przez społeczność Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II oraz Stowarzyszenie „Szkoła Naszą Szansą” w Grajewie, uczniowie niepełnosprawni intelektualnie z Powiatu Grajewskiego, razem ze swoimi rodzicami, opiekunami oraz sympatykami, mogą świętować Ten Dzień.

 

Komentarze (2)

To cud ze ktoś wpadł na taki wspaniały pomysł to są cudowni niepotrzebnie zawstydzeni ludzie nie zauważani na co dzień co jest przykre i smutne

To nie cud bo Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada oficjalnie na 5 maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo. 5 maja w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp.), które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia. Chwała szkole specjalnej, że podjęła się organizacji tego dnia w Grajewie. Tylko rodzice za mało się włączają, nie wiem dlaczego?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.