Tragiczny wypadek przy pracy

aktualizacja: 2020-08-06 15:47:01     nr wiadomości: 43055     przeczytano: 10302     Ilość komentarzy komentarze: 0

Wykonujący prace demontażowe mężczyzna wpadł do basenu ze ściekami i zachłysnął się fekaliami. Do wypadku doszło w czerwcu bieżącego roku na terenie należącej do spółdzielni mleczarskiej oczyszczalni ścieków w Grajewie. Po niecałych trzech tygodniach mężczyzna zmarł. 6 sierpnia br. Prokuratura Rejonowa w Grajewie poinformowała o wszczęciu śledztwa "w sprawie niedopełnienia, w dniu 12 czerwca 2020 r. w Grajewie, obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy i narażenia pracownika na niebezpieczeństwo utraty życia, następstwem czego było nieumyślne spowodowanie śmierci Stanisława L."

"W toku postępowania ustalono, iż na terenie oczyszczalni ścieków w Grajewie, należącej do Spółdzielni Mleczarskiej "Mlekpol", podczas wykonywania prac demontażowych konstrukcji wspornych aeratów statycznych doszło do zdarzenia polegającego na pęknięciu drabiny, na której stał pracownik Stanisław L., w wyniku czego, pokrzywdzony wpadł do basenu ze ściekami. W wyniku zachłyśnięcia się fekaliami pokrzywdzony zaczął słabnąć, po czym został zabrany przez karetkę pogotowia do Szpitala Ogólnego w Grajewie, gdzie zmarł w dniu 1 lipca 2020 r. W toku oględzin zewnętrznych i wewnętrznych zwłok, przeprowadzonych przez biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej UM w Białymstoku, stwierdzono makroskopowo krwawienie z przewodu pokarmowego przy współistniejącym zapaleniu płuc. Po konsultacji z biegłymi prokurator zlecił wykonanie badań histopatologicznych materiału biologicznego pobranego w czasie sekcji zwłok. Do chwili obecnej do akt postępowania nie wpłynęła przedmiotowa opinia." - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Prokuraturę Okręgową w Łomży.

W komunikacie podano także, że w toku śledztwa uzyskano dokumentację medyczną pokrzywdzonego ze Szpitala Ogólnego w Grajewie, przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia i sporządzono dokumentację fotograficzną. Zabezpieczono i poddano oględzinom drabinę aluminiową oraz pas zabezpieczający wraz z liną, zabezpieczono zapis z kamer monitoringu oczyszczalni ścieków należącej do Spółdzielni Mleczarskiej “Mlekpol” w Grajewie, a także pozyskano dokumentację pracowniczą Stanisława L. z której wynikało m.in., że był on zatrudniony na umowę o pracę, posiadał stosowne orzeczenie lekarskie oraz zaświadczenie o przeszkoleniu z zakresu BHP. 

Śledczy przesłuchali świadków i zwrócili się do Państwowej Inspekcji Pracy o nadesłanie dokumentacji z przeprowadzonej kontroli.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.