czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 12160 wyświetleń

Ta ostatnia niedziela…


      W ostatnim dniu sierpnia 2008, odbył się w Szczuczynie festyn „Pożegnanie wakacji”, zorganizowany jak zwykle, przez Miejski Dom Kultury. W mistrzostwach piłki plażowej, w zaciętej walce, trwał bój o zdobycie pucharu burmistrza miasta Szczuczyna. W końcowych godzinach tego dnia, na stadionie, w rytmach zespołów „Konkret” i „Pionier”, można było z radością sprawdzać przydatność nóg do tańca, a z żalem żegnać przyjaciół tegorocznych wakacji. Wydawało się, że to dużo przygód jak na jeden dzień ostatniej wakacyjnej niedzieli. Jednak znana prometejska aktywność burmistrza inż. Waldemara Szczesnego, jeszcze tego dnia, zaprowadziła przedstawicieli regionalnych talentów do Nowogrodu, aby uczestniczyć w obchodach 495 Rocznicy Urodzin Województwa Podlaskiego.
      Według mieszkańców, samo miejsce uroczystości, liczba wskazująca rocznicę i nazwa obszaru jest kontrowersyjna z prawdą historyczną, ale biorąc pod uwagę jedynie fakt, że są to tylko urodziny województwa (w/g nazwy) - rzecz działa się niby bez precedensu. Jednak z powodu antagonizmów między Łomżą a Białymstokiem (podobnie jak pomiędzy Toruniem a Bydgoszczą) doszło do bojkotu urodzin. Zmienił się zaplanowany charakter tego święta. Kurpie opuścili uroczystość i dołączyli do świętowania obchodów Miodobrania w Myszyńcu. Z wielu przeszkód dla uroczystości było i to, że był to ostatni dzień wakacji. Bardzo niska frekwencja zaważyła też na utargach. Mimo animozji, podczas urodzin wzniesiono toast za integrację całego województwa. Był też tort urodzinowy.
 
     Nowogród to miasto o wiele starsze od województwa podlaskiego, o bardzo bogatej historii, posiadające około 2000 mieszkańców. Znaleźć tu można wszystko, co patriotyczne, sławne i piękne. Ponadto Kurpie cieszą się z kultywowania nieskażonych obcością własnych tradycji. W związku z rocznicą powstania województwa, do którego administracyjnie Nowogród należy, w niedzielę o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego, uroczystą inaugurację obchodów rocznicy poprzedziła sesja historyczna pt. ”Z przeszłości Nowogrodu”. Choć poranek zapowiadał dzień deszczowy, to jeszcze przed południem zza chmur wyjrzało przyjazne słońce i można było rozpocząć świętowanie. O godz. 15:00 bogatym programem dnia powitał Nowogród zebranych na placu obok hotelu Zbyszko. Tu, na żywo można było emocjonować się poezją śpiewaną Nataszy Topor z zespołem, wsłuchać się w trio wokalne Mezzo Forte z Łomży, upajać się muzyką irlandzką w wykonaniu Shamrock z Suwałk. W ciszy wieczornej wczuwać się w słowo i dźwięk recitalu Krzysztofa Daukszewicza, który wypełniał program do pokazu ogni sztucznych.
          Mimo, że dla Łomżynian i Nowogrodzian takie urodziny to dla nich nie święto, to jednak stoiska kurpiowskie serwowały swoje potrawy z powodów komercyjnych. Można było wybierać: pampuchy, rejbak, kapustę z mięsem, kartacze itp. Między innymi uwagę zwracało stoisko zachęcające do kultywowania wartości zanikających, przywracających podlaskim wsiom dawny klimat krajobrazowy i obyczajowy. Tu zdecydowanie przyciągały przechodnia kwiaty polskich łąk i ogrodów. W scenerii barw i zapachów można było oddawać się niebywałej kontemplacji, gdyby nie ujmujący wdzięk pań, objaśniających swoje arcydzieła. Z powiatu grajewskiego, miasto Szczuczyn reprezentowała m. in. pani mgr Maria Ramotowska, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Szczuczynie, która przybliżyła zwiedzającym możliwość tworzenia kompozycji z kwiatów. Zestawy kwietne zespolone ręką kobiecej intuicji, tworzą niezaprzeczalne dzieła twórczości ludowej, zawartej w symbiozie barw i kształtów. Kompozycje kwietne to dotyk piękna w delikatnej strukturze i nie może być inaczej, bo zły zestaw barwny kaleczy wzrok podobnie jak zła muzyka kaleczy uszy. Pani Maria mimo zdolności dziedzicznych i przekazywanych przez swoją mamę porad na żywo, ukończyła kurs w tym kierunku. I jak mówi:” dopiero na kursie załapałam, w czym tkwi źródło sztuki”. (...)..W rodzinnym pasjonowaniu się sztuką, nie jest osamotniona. Syn Paweł objawia zdolność w tym kierunku i udziela się jak mama.
       Kolejna szczuczynianka, to pani mgr Darosława Wojciechowska, nauczycielka tej samej szkoły, również prezentowała swoje rękodzieła. Są to serwetki, bieżniki, obrusy itp. Znamienne wyroby użytkowe zawierające w sobie proporcję, formę i styl, ożywiały stoisko i przyciągały na siebie wzrok przechodnia.
 
      We wrześniu nauczyciele weszli w służbowy rytm obowiązków szkolnych. Młodzież poza programem oczekuje na język dialogu z nauczycielem na płaszczyźnie poszukiwania własnych koncepcji, uwielbia dzielenie się z nią szczerością.
      Trzeba mówić o sukcesach i porażkach, pracy i rozrywce w pojęciu etycznym, co wpływa dodatnio na wszystkie sfery rozwoju dziecka i ułatwia mu wybór najlepszej drogi życia.
 
    Niedzielne emocje w kontekście nowego roku szkolnego śledził - Stanisław Orłowski
    Szczuczyn, sierpień 2008 r.
      
         POTĘGA MORZA

zatapiam wzrok w otchłani wód

horyzont znikł
w nieskończoności ginie myśl
w bezkresie fal się gubię
bramy chmur otwarte
wokół mleczna poświata

czuję że morze na błękitnej fali
unosi mnie wprost do nieba

tylko płaski cień
na złotym piasku
cicho się czołga jak wierny pies

poświadcza że jestem tu
u stóp krawędzi szelfów
pomruku fal
potęgi morz
a
 
                           Stanisław Orłowski

 PS.  Wiersz z wakacji dla nauczycieli i uczniów, dedykuje - autor

Komentarze (4)

szkoła powinna trwać 2 miesiące od przedszkola do 3 klasy

Okularnik, jesteś nie tylko ślepy, ale i głupi.

Szanowna redakcjo e-grajewa. Przeglądam waszą stronę praktycznie od początku. Jako osoba która przeszła wiele okresów dziejowych: czasy powojenne, "komunę" i nacjonalizację, okres cenzury i i uzależnienia od sąsiadów - myślę że okres ten minął wraz z chwilą obalenia muru berlińskiego , a zapoczątkowane było skokiem przez ogrodzenie przywódcy "Solidarności". Ale jak czytam na waszej stronie , to jeśli ktoś wypowiada się w sposób indywidualny lecz nie uwłaczający godności lub nawet szeroko pojmowanego honoru na temat SZCZUCZYNA to artykuły znikają. Przecież nie ma cenzury, jest wolność myśli i wypowiedzi leczy Wy Państwo chyba o tym zapomnieliście. Przecież są dyskusje na różne tematy drażliwe, lecz poważne iwy nie ingerujecie a Szczuczyn jest tabu. Czytałem wiele komentarzy na tematy szczuczyńskie, ale jeśli ktoś ma odmienne zdanie to znika komentarz, tak jak na tej stronie . Można rzec Dorota ma taką siłę przebicia i perswazji , że wycofano post okularnika, który w gruncie rzeczy polemizował z treścią i autorem przedstawionego tematu, z którego to twórczością myślę że wiele osób nie zgadza się. Z POZDROWIENIAMI od blisko ćwierćwiekowego mieszkańca miasta z nad WISSY SZCZUCZYNA.

Cenne spostrzeżenie Panie Szczuczyniak tylko co z tego wszak w Polsce zawsze ktoś kogoś zna i wszystko do się "załatwić", a usunięcie niepochlebnego komentarza to błachostka. Daj Polakowi choć odrobinę władzy (urząd, mozliwość ingerowania w media) to nie liczy się już z opinią innych. Tylko on mądry i ważny, a jego na wierzchu. Wszak jam pan i szlachcic, a rzeszta dziady.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.