Wiadomości

  • 17 komentarzy
  • 13989 wyświetleń

Szczuczyńskie krypty


TAJEMNICE SZCZUCZYŃSKICH KRYPT


      W kościele p.w. Imienia NMP W Szczuczynie, pow. Grajewo, woj. podlaskie w dniu 21.09.2013 roku odbyła się konferencja naukowa.
Konferencja, której patronat honorowy objął Wojewoda Podlaski – Maciej Żywno, nosiła nazwę „Tajemnice szczuczyńskich krypt”.

      Wprowadzenie do konferencji dokonał  i gości powitał dyr. Grajewskiej Izby Historycznej dr Tomasz Dudziński.

     Interesujące poglądy pod względem naukowym wyrazili studenci Instytutu Archeologii UMK w Toruniu i jego nauczyciele akademiccy: dr hab. M. Grupa, dr T. Kozłowski, mgr M. Majorek, mgr. M. Krajewska, mgr M. Przymorska-Sztuczka, M. Nowak, A. Wojciechowska.

      Przeprowadzone żmudne badania umożliwiły zweryfikowanie tajemnic i dokonanie szczegółowych opisów szczuczyńskich krypt. Poza opisami dokonano dokumentację fotograficzną. Dla naukowców, którzy podobne krypty poznali w wielu miastach Polski i Europy, szczuczyńskie mumie wzbudzają szerokie zainteresowanie i są niezwykle cenne. Pozyskane w Szczuczynie wyniki badań pomogły, a nawet pogłębiły pewność stawianych hipotez w tych kierunkach badań. W kwestii indywidualnej identyfikacji osób w szczuczyńskich podziemiach antropologiczna analiza pogłębiła lub oddaliła dotychczasowe przypadki określane przez wiele lat inaczej.
Tajemnice szczuczyńskich krypt, zostały poznane i publicznie ogłoszone zaledwie w 10 procentach – jak określiła pani dr hab. M. Grupa, pracownik naukowy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mimo fragmentarycznej analizy zawartości krypt w Szczuczynie, jej wyniki już dziś mogą posłużyć dla nauki, jako materiały porównawcze. Chodzi tu nie tylko o  naturalnie zmumifikowane ciała ludzkie, ale i o rodzaje zachowanych tkanin, ich barw i splotów. Wiele zachowanych przedmiotów nie uległa całkowitemu rozkładowi, dlatego stanowią bardzo czytelny obraz czasów począwszy od 1705 roku.
Tego rodzaju rozpoczęte badania wyjaśniają nam tajemnice przeszłości, których historia życia i umierania przodków interesuje współczesnych.
Na podstawie pozostałości w szczuczyńskich kryptach można, nawet śmiało, wnioskować o stanie zdrowia naszych przodków, sposobie odżywiania i ogólnych warunkach ich życia. W niektórych przypadkach nauka pozwala stawiać nie hipotezy, ale pewniki.

      Szczuczyn znalazł się w szczęśliwej sytuacji, że po ponad 300 letniej ciszy Instytut Archeologii UMK w Toruniu podjął się tych pracochłonnych i kosztownych badań.
Dotychczas analizie poddano 96 trumien. Na podstawie ich zawartości Instytut wykona badania technologiczne tkanin obiciowych i innych. Mumie nie są przewracane, co zmniejsza ilość pozyskanych informacji. Jednak wiadomo jest, że były penetrowane dużo wcześniej w poszukiwaniu cennych przedmiotów.
      Krypty zawierają trumny z różnorodnym wykończeniem ich wnętrza i wyglądu zewnętrznego.
Trumny osób najbogatszych były obijane na zewnątrz i wewnątrz jednolitą tkaniną jedwabną. Są też trumny obijane tkaniną wełnianą na zewnątrz, natomiast jej wnętrze wyłożone jest jedwabiem.
Do tańszych trumien, co się łączy z majętnością tej osoby, zaliczane są takie, których wnętrze wybite jest lnianą, a na zewnątrz mają tkaniną wełnianą. Można przypuszczać, że trumny najtańsze były malowane.
 
      Konferencja dobrze przygotowana merytorycznie, przebiegła bardzo sprawnie pod każdym względem.
Zebrani w świątyni mieli możliwość oglądania strojów z okresu odpowiadającemu pochówkowi. Wspaniałe stroje, prezentowane przez piękne Panie i przystojnych Panów z uniwersytetu, zostały wykonane w ich własnym zakładzie UMK w Toruniu.

      Organizatorami konferencji byli: Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK w Grajewie, Grajewska Izba Historyczna, Instytut Archeologii UMK w Toruniu, Starostwo Powiatowe w Grajewie, Urząd Miasta i Gminy w Szczuczynie i Parafia p.w. Imienia NMP w Szczuczynie.

      Mieszkańcy Szczuczyna i okolic wyrażają wielką wdzięczność zarówno wszystkim osobom z toruńskiej uczelni, jak i organizatorom. Składają podziękowania za pozyskaną, nieznaną dotychczas wiedzę i umożliwienie zwiedzenia części krypt.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 


       Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski


* Tajemnice szczuczyńskich krypt: http://youtu.be/mZY2C9XIYt0


Komentarze (17)

bardzo ciekawe

Byłem, słuchałem, widziałem. Fantastyczna impreza. Dziękuję organizatorom i ekipie z Torunia.

nie wiecie moze po ile stoją książki pt. "Tajemnice Szczuczyńskich Krypt" i gdzie można je zakupic?

Książka kosztuje 25 zł. Z tego co się orientuję, to do kupienia jest m.in. w siedzibie Fundacji Obywatele Grajewa na ul. Kopernika i zapewne w Grajewskiej Izbie Historycznej również.

Koszyka na datki nie zabrakło no nie mogło...

po 25 złotych na konferencji sprzedawano a gdzie ją teraz nabyć to nie wiem ;p

Mati, masz rację. Zwykle książki stoją albo leżą, rzadko wiszą. Cena książki, o którą pytasz, wynosi 25 zł. Kupić można ją w Grajewskiej Izbie Historycznej przy ul. Ełckiej, dawna siedziba straży. Sprzeda ten Pan co jest na filmie, albo inni w biurze GIH.

25 zl. jak jeszcze zostaly to w kosciele :D

Czy takie okazywanie ciał naszych przodków nie jest profanacją?co na to kościół i proboszcz tegoż kościoła.ŚW pamięci Pan Szczuka zapewne nie takiego spczynku się spodziewał.

Nie jest to Szczuki wina,ze ludzkie cialo po smierci wyglada tak, a nie inaczej. I myślę też, że jest nieboszczykom dokładnie wszystko jedno, kto patrzy na ich szczątki.

dzięki za info ;P

Jacek zapewne nie chciałbyś aby ciała po śmierci twoich najbliższych wystawiane były na pokaz i aby jeszcze na tym robić kasę.Historia historią jestem za,ale fotografować i udostępniać na forum to już nie.Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!
Zapewne jesteś jeszcze młody skoro tak oceniasz zmarłych.Po co im stawimy pomniki,opłakujemy itp.
Skoro im jest obojętnie to w/g Ciebie powinniśmy dalej profanować ciała i zakłucać im spokój po śmierci.Jakiś szacunek im się należy tym bardziej,że byli to zacni mieszkańcy grodu jakim był Szczuczyn.

Człowiek dla określonego interesu czyli kasy zrobi wszystko podpierając to historią, badaniem lub innym wątkiem. Tylko im bardziej wykształcony tym sprytniej to uczyni. Swoją drogą skoro krypty znajdują się w szczególnym miejscu to dlaczego szczątki są w takim "nieładzie". Kto tam łaził i grzebał chyba raczej nie bezpańskie psy z ulicy. Menelstwo też raczej nie urządzało tam imprez.

Od śmierci tych osób minęło pewnie średnio 300 lat,więc przez ten czas było tu kilka wojen,powstań i Bog wie co jeszcze. A skoro mieszkańcy byli zacni, to inni mniej.zacni mieszkańcy Szczuczyna plus przechodzące front ciekawie zaglądali, co też nieboszczykom wlozono do trumny. Ciala sa w nieładzie, bo tak właśnie wygląda ludzkie truchło po śmierci - brązowe,dziurawe i brzydkie. Dziękuję organizatorom badań za przybliżenie historii miasta.

Gdyby Im nie zależało na Ich oglądaniu pochowani by byli w grobie ziemnym na cmentarzu,krypta jest uporządkowana a trumny zakryte.Chwała proboszczowi znów o Szczuczynie mówi się w całej Polsce a nawet w Europie.Dziękuje organizatorom.-

Jacek na pewno oprócz wrogów podczas wojny, czyli Niemców, Rosjan to i czech też tam grzebał. Teraz w Bydgoszczy schron przeciwatomowy kupi, ale za grosze, bo jakby inaczej mogło być. Izba Historyczna robi piękną i potrzebną działalność w całym tereniue. I tylko im trzeba dziękować. Zresztą tak jak autor pisze. Inaczej szczątki leżałyby cicho, nieznani nikomu oczywiście oprócz szubrawców, którzy je wcześniej poznali niż ludzie uczciwi.

czy można przyjechać do Szczuczyna i zobaczyć te krypty ??

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.