piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 15 komentarzy
  • 16548 wyświetleń

Szczuczyńskie krypty

KRYPTY SZCZUCZYŃSKIE, JAKO KURIOZUM ARCHEOLOGICZNE


W czwartek, 24 stycznia 2013 roku o godz. 10.00, w Zespole Szkół w Szczuczynie odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Grajewie, Grajewską Izbę Historyczną i Zespół Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie.
Temat konferencji „ Lokalne dziedzictwo historyczno-kulturowe szansą do wykorzystania” mieścił się w programie:

1. Powitanie
2. Referaty:
a. Wpływ badań archeologicznych na popularyzację lokalnego dziedzictwa kulturowego.
b. Obraz przeszłości wynikiem wspólnych działań lokalnej społeczności.
c. Tradycje 9 Pułku Strzelców Konnych, jako przykład dobrze wykorzystanej szansy.

      Po powitaniu uczestników konferencji przez dyrektora Zespołu Szkół w Szczuczynie Annę Jagusz i dyr. Grajewskiej Izby Historycznej Tomasza Dudzińskiego głos zabrali archeolodzy.

       Temat 2a - w kontekście szczuczyńskich krypt, szczegółowo omówiła znaleziska archeologiczne w miejscowości Gniew w 2012 roku i Końskowola p. archeolog - dokumentalista Magdalena Majorek.


      Temat 2b - w porównywalnym odniesieniu do badań w innych miejscach kraju, krypty  znajdujące się w podziemiach szczuczyńskiego kościoła omówiła - p. dr Małgorzata Grupa z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Dr Małgorzata Grupa wyraziła pogląd, że archeologiczne badania zawartości krypt w Szczuczynie dostarczyły dotąd nieznanych informacji na temat ubioru i wyposażenia. Kolekcja ubioru szczuczyńskich krypt jest ewenementem w skali światowej. Taki stan rzeczy zawdzięcza się stabilnym warunkom klimatycznym w trzystuletnim okresie czasu. Po raz pierwszy można wyraźnie rozróżnić ubiory letnie i zimowe, co w dotychczasowych źródłach archeologicznych nie było możliwe.
Szczuczyńskie krypty dostarczą nowych, rewelacyjnych odkryć, które zadziałają na zmiany w dotychczasowych interpretacjach badań.

      Temat 2c – zachwycająco w sensie merytorycznym omówił dyr. GIH Tomasz Dudziński.

      W dyskusji zajęło głos pięciu mówców. Usiłowano znaleźć złoty środek dla zabytków Szczuczyna. Jednak podczas tej konferencji nie wypracowano stanowiska do konkretnych działań w kierunku utrwalenia nagromadzonych zasobów dziedzictwa historycznego Szczuczyna i rejonu. Dlatego, Szczuczyn dalej może zazdrościć dla sąsiedniego Grajewa nagromadzonych bezcennych wartości historyczno-kulturalnych przez Grajewską Izbę Historyczną.

Po konferencji, jej uczestnicy zwiedzali krypty w podziemiach kościoła NMP w Szczuczynie.

 

Galeria zdjęć


Tekst i foto: Stanisław Orłowski 

 

 

czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (15)

Super Tomek.... Gratuluję .... Jestem godna podziwu Twej wiedzy... Pozdrawiam...

Zainteresowanie lokalnej społeczności obiektami architektury historycznej gminy Szczuczyn jest niewielkie. Wynika to zarówno z niewielkiej świadomości dziedzictwa kulturowego jak i związane jest ściśle z brakiem promocji. Gmina posiada własną historię o unikatowym i wyjątkowym charakterze, która może być ściśle związana z rozwojem zarówno miasta jak i obszaru na którym się znajduje. Kiedyś słyszało się o rzekomych tunelach pod Kościołem. Wiadomo coś więcej na ten temat czy to tylko miejska legenda ?

Niech Pan nie zazdrości , Panie Stanisławie. Historia i jej dziedzictwo jest "piętą Achillesową" burmistrza Grajewa. Niedługo po GIH-u nie zostanie śladu. Już "nasz" burmistrz o to zadba.


Dlaczego nie ustalono powstania izby historycznej w Szczuczynie ?lub nic konkretnego w tym kierunku...?

do Radosława. Prawdą jest, że są tunele czy tunej pod Szczuczynem. Jeżeli mnie pamęć nie myli to napoczątku lat 60 tych widziałem fragment. NIe bardzo pamętam czy to była naprawa czy remont ulicy chodzi o plac 1000 lecia pomiędzy starą ksi egarnią a domem państwa Moniuszko. Kiedyś tam był przystanek autobusów. W trakcie robót zawaliła się jezdnia odkrywając dużą dziurę. Mówili że jest to fragment lochu. Może inni to pamiętają lepiej. Piotr

Gdzie więc przebiega, przebiegają i na jakiej głębokości.? Przecież od czasu budowy minęło ponad 300 lat i kopanych było dużo fundamentów pod budowę domów. Właśnie w latach 60 bądź 70 archeolodzy badali palazzo in fortezza pałac Szczuków a właściwie jego ruiny i też nie zostało nigdzie nic zapisane.

Do Piotra. Nie wydaje mi się, żeby to była prawda z tymi tunelami. Jeżeli coś było, czy też jest to raczej pozostałości po piwnicach pobliskich domów. Takie tunele musiały by być remontowane, umacniane, bo inaczej co raz słyszeli byśmy o wypadkach z osuwającą się ziemią (zważywszy jakie samochody poruszają się po Szczuczynie) Pozdrawiam

Bardzo ciekawe spotkanie. Wiedza historyczna podana w sposób przystępny i interesujący. Pierwszy raz widziałam krypty pod kościołem.Wrażenia niesamowite. Dziękuję !

Takie tunele istnieją i prowadzą pod miastem oraz dawnym zakładem POM

Kilka lat temu firma Radzaja z Grajewa robiła remont na budynku w Szczuczynie. Znaleziono bardzo dużo szkieletów jakieś przedmioty rozkawałkowane. wszystko szybciutko zakopano by kierbud nie widział bo po poinformowaniu archeologów zablokowano by całą budowę na bardzo długo. Taka wstawka do artykułu.

Wiem coś, szepnij, na tel. stac. autora, gdzie to było. Ten Pan Ci podziękuje.

Pamiętam , były to lata 1970-72 ,rozmawiałem z rówieśnikami ( mieliśmy po 10 lat ) opowiadali że słyszeli jak dziadkowie wspominali że z kościoła a właściwie spod krypt prowadzi tunel aż za były POM w kierunku rzeki Wissy i co ciekawe był jeszcze wtedy drożny. Miał to być tunel strategiczny na wypadek oblężenia kompleksu klasztornego , a jak jest naprawdę to wiedzą budujący . W planach, nawet jak się zachowały to i tak nikt nie ujmował takiej informacji .

Kilkanaście lat. temu robotnicy wykonujący prace wokół budynków gspdarczych na terenie obecnego szpitala także natknęli sié na kilkadziesiąt szkieletów ludzkich.Czy tam był cmentarz na którym chowano masowo ciała w wyniku zarazy?czy były to ciała tatarów wziętych w niewolę a zatrudnionych przy budowie kompleksu kościelnego?
Ciała te były niezbyt głęboko zakopane.Czy mogły by to być szkielety ludzkie licznie zalegające w kryptach
piwnic kościoła a później wyniesione i pochowane na terenie szpitala?

Do ciekawy. O tym samym pisałem.

Wiem coś o tym - to co pisałeś kolego to było o innego
Niż to co opisałem ja.To nie firma Józka Radzaja prowadziła prace o których wspomniałem tylko pracownicy zakładu elektrycznego a wykonywali wokół budynku obecnej kuchni oraz pralni otok instalacji odgromowej która opasywała bednarką wymienione budynki.Fakt faktem,że jest na terenie posesji szpitalnej bardzo dużo szkieletów ludzkich.
Pozdrawiam.Szkielety pozostały w miejscu prowadzonych prac.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.