piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 14 komentarzy
  • 12206 wyświetleń

Spacerkiem po parku

         Najtrudniejsze do realizacji są marzenia, zawieszone w sferze wirtualnych doznań. Bywa jednak, że są spełniane, tak jak szczuczyńskie sny o wielu priorytetowych celach, a wśród nich sny o mieście: rozwojowym, czystym, przyjaznym, dobrze zarządzanym etc.

    I stało się! W roku 2007 Burmistrz Szczuczyna inż. Waldemar Szczesny, po wielu zabiegach w pozyskaniu funduszy unijnych, ze wskazanym przeznaczeniem, po uzyskaniu ich, wykorzystał je w społecznie uzasadniony sposób. Park w centrum miasta przybrał przyjemniejszy wygląd. Ułożono tu nowe alejki z szarego polbruku i z żółtymi pasami na obrzeżach. Z tak trudnych kompozycyjnie elementów ułożono ośmioramienną złotą gwiazdę, jako herb Szczuczyna. Jest też rok wykonania przebudowy parku- 2007 oraz wiele innych ciekawych kombinacji technicznych. Realizator wyszedł życiu naprzeciw i sprawił, że chodniki ułożono również na szlakach komunikacyjnych tam, gdzie dotąd na dziko wydeptane ścieżki, wskazywały potrzebę ich akceptacji. Natomiast w środku parku pod rozłożystym klonem- świadkiem historii, oznaczonym tabliczką „Pomnik przyrody”, zachwyca przechodnia rozplanowana i wykonana dokładnie szachownica. Tu, na wolnym powietrzu, pod patronatem sędziwego klonu, zarówno młodzi jak i starsi będą relaksować się w ćwiczeniach, a nawet rozgrywkach pucharowych w szachach i warcabach. Można też stosować na szachownicy inne formy rozrywki (klasy, itp.).
     Po wyrównaniu w parku nierówności ziemią, zasianiu trawą miejsc wydeptanych, oczyszczeniu drzewostanu z uschłych gałęzi, dosadzeniu drzew ozdobnych, wygrabieniu, park może stać się wizytówką kulturalną miasta.
     Do ułożenia chodników nie szukano renomowanej, drogiej a często zawodnej firmy. Pracę wykonał mieszkaniec Szczuczyna, który udowodnił, że jest wspaniałym fachowcem. Potwierdził przy okazji znane nam powiedzenie:” Cudze chwalicie, swego nie znacie(…).” Teraz miło jest przechodzić przez park, bo tu estetyka ułożonego polbruku tworzy obraz zadowolenia i nadzieję na lepsze.
    
       Po klęskach żywiołowych Szczuczyna, jakimi były pożary: jeden w 1698 i kolejny olbrzymi pożar w 1858r. oraz likwidacji powiatu szczuczyńskiego na rzecz pobliskiego Grajewa, niedokończonej budowy kolei, itd. – miasto zeszło z obiektu zainteresowania.
       O dynamicznym rozwoju miasta, zatrzymaniu migracji wykształconej młodzieży, powstawaniu miejsc pracy itp., możemy dalej marzyć. Jest tak w podobnych miastach całego kraju, ale póki co trzeba się cieszyć każdym osiągnięciem, na które nas stać.

Przez park przeszedł - S. Orłowski
dla e-Grajewo.pl

Komentarze (14)

taaa park wygląda ładniej ..Jak się idzie od strony banku w kierunku posterunku to widać gołym okiem że alejki nie są tej samej szerokości i w pewnym momencie są krzywe! Ale i tak można na co popatrzeć! Panie burmistrzu teraz tylko została kanalizacja na pawełkach...

A co z naszymi parkami, szczegolnie tym przy ul. Strazackiej? wstyd, ze jest taki zaniedbany.

Teraz Szczuczyn może pochwalić się ładnym parkiem.Pamiętam park z czasów szkolnych ,lata 76- 80,nie było to interesujące miejsce.Uczyłem się w szkole na przeciwko parku.Pana Orlowskiego pamiętam ze szkoły zawodowej i pozdrawiam .Mieszkaniec Wąsosza.

Interesuje mnie to stare zdjęcie.Jeżeli pan Orłowski posiada więcej takich zdjęć ,to proszę je pokazać ,będę wdzięczny .pozdrowienia.

No i pięknie :D Tylko Grajewo zamiast się rozwijać to się cofa heh. No nic, aż żal d.... ściska.

park jest zrobiony w 40 %, gdyż nie ma tam żadnych ciekawych krzewów co widać na zdjęciach i wyglada jak na pustyni.

olo chyba ci oko ucieka !!!

A co się dzieje z alejkami i parkiem przy ulicy Wojska Polskiego. W latach mego dzieciństwa, a była to głęboka komuna wyglądały o niebo estetyczniej i przyjemniej. Teraz totalny SYFFF !!!!!

do: Żal. Masz możliwość wykazać się, dlaczego oczekujesz od miasta (miasto tu, miasto tam, miasto .....) istnieje możliwość wykorzystania partnerstwa Publiczno - Prywatnego i działaj, inwestuj, Tobie będzie milej i nam się poprawi. Gospodarka socjalistyczna (czytaj: centralnie planowana) zrzucała obowiązek inwestycyjny na aparat władzy, dziś władzą jest mieszkaniec, przedsiębiorca, itp. Przygotuj 300 tys. resztę z ochotą wygospodaruje każdy samorząd, nie tylko w Grajewie. Powodzenia! (Rynek nie tylko na odpornych).

Dooooo---Adam Smith, czuję styl urzędnika naszego "magistratu".
Ewidentna asekuracja patetycznym i banalnym odniesieniem do poczucia obywatelskiego obowiązku. A to właśnie Ty Adamie Smith zostałeś wybrany przez swych wyborców do tych właśnie powołań. Szkoda, że ich nie czujesz.

Drogi Wiesławie: Pracownikiem "magistratu" nie jestem, jestem natomiast mieszkańcem Grajewa, nie narzekam, nie rozrzucam w każdą stronę żalu i pretensji o treści: "to nie zrobione i tamto leży". Rzeczywistość w której żyję tworzę sam, nie oglądam się na administrację lub takie tam "magiczne" urzędnicze moce i niemoce. Na miarę posiadanej wiedzy, umiejętności, chęci potrafię zagospodarować sobie życie, nie skarżąc się na "władzę". Idąc ulicą nie szukam sprawcy bałaganu, nie wzywam sił oczyszczania miasta, na własnym podwórku, tuż pod klatką potrafię porządek zrobić sam. I nie przyłączę się do chóru: "miasto nic nie ROBI" Zrób sam na ile możesz, często to właśnie jest dużo! Pozdrawiam serdecznie P. Wiesława i dziękuję za sympatyczny głos w dyskusji.

i tu popieram Adama w całej rozciągłości

a ja i tak wolę zadbane ,okwiecione , piaszczyste alejki od kiczowatej koski , w parku możemy doswiadczyć totalne bezguście.Szkoda kasy.

Dlaczego nie ma zdjęć chodnika i jezdni wokół parku.To kontrastujące ze sobą miejsca.A po tym parku i tak strach spacerować z wiadomych mieszkańcom względów!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.