Wiadomości

  • 20 komentarzy
  • 12472 wyświetleń

Rynek Szczuki w Szczuczynie?

W Szczuczynie rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące ewentualnej zmiany nazwy Placu 1000 - lecia na “Rynek Szczuki”.

Swoje opinie można składać osobiście  w Sekretariacie Urzędu Miejskiego w Szczuczynie, pl. 1000-lecia 23, 19-230 Szczuczyn lub przesyłać pocztą na adres urzędu, bądź pocztą elektroniczną  na adres jbudzynska@um.szczuczyn.pl. 

Termin składania ankiet upływa 10 stycznia 2020 r. Wyniki konsultacji zostaną opublikowane na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Szczuczynie. 


fot. Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku w roku 1956 podaje w jednej z uchwał nazwę RYNEK dla obszaru stanowiącego zbieg ulic w centrum Szczuczyna.

W tym samym Dzienniku z roku 1962 widnieje już nazwa Plac Tysiąclecia.

 

Komentarze (20)

Konsultacje nie oznaczają podjęcia decyzji w sprawie, są zasięgnięciem opinii mieszkańców, czy taka propozycja ma ich akceptację, czy też nie.
Serdecznie zapraszamy do udziału w prowadzonych konsultacjach.

Czy Urząd pokryje wszystkie koszty z tą zmianą nazwy placu związaną?

Już lepiej nadać nazwę Orląt Lwowskich!!!

Ktoś kto ma takie pomysły nie do końca sobie zdaje sprawę z problemów mieszkańców zamieszkujących przy zmienianej nazwie ulicy. Począwszy od zawartych umów poprzez akty notarialne, dowody osobiste, prawa jazdy itp. Nową nazwę można nadać na nowo budowanym osiedlu placu lub rynku.

a co z ulica szczuki bedo dwie nazwy ulica szczuki i rynek szczuki

W Szczuczynie jest już ulica Szczuki i ma się bardzo dobrze :) drugiej nie potrzeba

w Szczuczynie już jest ul. Szczuki, "RYNEK SZCZUKI" ładnie brzmi, natomiast myślę, że będą wywiązywać się kłopoty, chociażby z korespondencją. Ludzie lubią skracać nazwy, więc list zaadresowany na adres np. Szczuki 1 powędruje pod ten adres a nadawca miał na myśli RYNEK SZCZUKI 1...

No tak. Ale musi być w końcu jakaś alternatywa...

Kilińskiego zmienić na Sobieskiego

Doszło do tego, że zaczynamy bawić się na całego. Jest ulica Szczuki, pomnik, było gimnazjum, jest szkoła Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego z nr 507.
Słowo rynek pochodzi od niemieckiego terminu Ring dosłownie "pierścień", który pojawił się na ziemiach polskich wraz z przeprowadzanymi lokacjami prawie niemieckim. Ring oznacza specyficzny rodzaj rynku z umieszczonym pośrodku blokiem zabudowy. Rynek był przestrzenią wymiany handlowej i miejscem, w którym zbiegały się drogi prowadzące do miasta. Lokalizowano przy nim ratusz – a w jego pobliżu najczęściej także główną świątynię miasta. Na terenach dzisiejszej Polski układ przestrzenny rynku, jego funkcja i zadania związane były z przyjęciem prawa niemieckiego najczęściej magdeburskiego. Inne zabudowania typowe dla rynków to sukiennice, kramy i ławy chlebowe, waga, a także pręgierz i studnia.
Tysiąclecie Państwa Polskiego – państwowe obchody tysiąclecia polskiej suwerenności państwowej i kultury polskiej ogłoszone na lata 1960–1966 uchwałą Sejmu w 1958; inauguracja obchodów jubileuszu odbyła się na plenarnej sesji Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu 16 lutego 1960. Obchodom jubileuszu towarzyszył program oświatowy „Tysiąc szkół na 1000-lecie”, podczas którego w latach 1959–1972 wzniesiono blisko 1,5 tys. nowoczesnych szkół-pomników. W związku z jubileuszem wzmożono na większą skalę niż dotychczas badania archeologiczne, podjęto także inne akcje, jak: zadrzewiania kraju, budowy dróg, zmiany nazw ulic i placów itd. Władze kościelne główna uroczystość zorganizowały w Gnieźnie 15 kwietnia 1966, zaś państwowe w dniu 22 lipca 1966 roku. KONSULTUJMY .. ale co?
No cóż, co jest ważniejsze: St. A. Szczuka czy Tysiąc Lat Polskości /a nawet już 1053 lata/. Karnawał zaczyna się od 26 grudnia. Powodzenia.
Wszystkiego najlepszego z Okazji Świąt Bożego Narodzenia – spokoju i radości z nadejścia Bożej Dzieciny oraz zdrowia i pomyślności na cały nowy 2020 rok.

urząd ma problem z nadmiarem funduszy i czasu ?????

Moda ze stolicy dotarła w końcu do Szczuczyna, oby nie zaczął się festiwal ze zmianami w nazwach. No ale wystarczy jeden raz, potem będzie drugi i następny wreszcie pomnik, a potem lawina potoczy się samoczynnie.
Swoją drogą to ciekawe kto ważniejszy "1000-lecie państwa" czy minister Szczuka? Na chwilę obecną zdaje się ministry i działacze ważniejsze niż całe państwo.

Orląt Lwowskich!!! "Te"dzieci- Orlęta zasługują na to!!! Tak mało o nich wiecie.Jeszcze nie wszystko stracone!!! Jeszcze może być jak dawniej!!! Kocham Lwów!!!

Przechodziłem już zmianę nazwy w 1966 r. tej samej ulicy. To koszmar.Zmiany adresowe w banku , u notariusza , w elektrowni , telekomunikacji itp. Cyrk przy staraniu sie o wizę do USA. Wiem jak to wygląda. A zresztą mamy ulicę Szczuki od dawna i pałac i pomnik i było gimnazjum. I współczuję obecnym mieszkancom ulicy bo przypuszczam że ta konsultacja to pic a tabliczki na domy juz się drukują. Pies szczeka karawana idzie dalej. Wesołych i spokojnych świąt. Nie dajmy się zwariowac.

Panie Burmistrz i Rado Miasta!!! Kategorycznie nie!!!

Ja też jestem na nie!!!

// Rynek w takiej mieścinie to kojarzy się z targowicą a takowa mieści się na ulicy Kolnieńskiej.

Można park nazwać parkiem Szczuki, ulicę lepiej zostawić w spokoju. Rynek budowany jest przy kościele, więc po co zmiana nazwy ulicy, która obecnie nie ma nic wspólnego z rynkiem.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.