piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

Rozmawiali o przyszłości

Ponad dwie godziny trwało spotkanie mieszkańców Grajewa z Wiceprezesem Zarządu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, byłym wiceprezydentem Ełku Wojciechem Kierwajtysem. To już trzecie z cyklu spotkań poświęconych wypracowaniu propozycji programowych grajewskiej Platformy Obywatelskiej w zbliżających się wyborach samorządowych.

Wiceprezes SSSE mówił o przyczynach utworzenia oraz początkach funkcjonowania strefy na terenie byłego województwa suwalskiego. Przypomniał o złej sytuacji ekonomicznej Ełku w początkach lat 90-tych oraz inicjatywie ówczesnych władz miejskich odnośnie utworzenia strefy uprzywilejowanego przemysłu. - Jeśli nie będzie rozrastała się tkanka gospodarcza miasta, to nie będzie pieniędzy na inne inwestycje - przekonywał Kierwajtys. Najważniejszym zadaniem władz samorządowych, jest jego zdaniem, tworzenie dogodnych warunków do inwestowania oraz dbanie o przedsiębiorców, którzy już działają na lokalnym rynku.

Obecnie działająca na obszarze miasta Podstrefa Grajewo SSSE ma charakter zamknięty, gdyż obejmuje tylko zakład Pfleiderer. Samo utworzenie lub rozszerzenie strefy niekoniecznie musi przyciągać inwestorów. Jesteśmy regionem zdecydowanie mniej konkurencyjnym, dlatego wiele zależy od aktywności samorządów - od współpracy z innymi gminami (w przypadku Grajewa z gminą wiejską) oraz promocji terenów inwestycyjnych. Gość spotkania zachęcał do założenia w Grajewie tzw. parku przemysłowego, gdzie miasto stworzyłoby warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Na ten cel samorząd może dostać aż 87,5 proc. dofinansowania z Unii Europejskiej i budżetu państwa lub pozyskać pieniądze z programów Ministerstwa Gospodarki. By zachęcić firmy do zainwestowania, miasto może na określony czas zwolnić przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Inwestycje w takim parku generują miejsca pracy poza nim, np. w transporcie.

- Trzeba myśleć o Grajewie w perspektywie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, bo jest to miasto z dużym potencjałem - przekonywał wiceprezes SSSE. Położenie na zbiegu dwóch ważnych szlaków komunikacyjnych oraz bliskość granicy z Litwą i Obwodem Kaliningradzkim to ważne atrybuty Grajewa. Sąsiedztwo Via Baltici oraz poprowadzenie przez miasto szybkiej linii kolejowej Rail Baltici może być szansą rozwoju konkretnych dziedzin np. logistyki. W trakcie dyskusji poruszono m.in. kwestię komercjalizacji, czyli przekształcania zakładów budżetowych w spółki gminne. Rozmawiano również o równości sektorów w gospodarce oraz relacjach przedsiębiorca - administracja publiczna.
AJan

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.