czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 8427 wyświetleń

Rok 2015 w pigułce


Początek nowego roku to czas podsumowań, wyciągania wniosków i kreślenia planów na kolejne 365 dni. Za nami 12 miesięcy różnych zdarzeń, dobrych i tych gorszych. Jedne cieszyły, inne niestety sprawiały ból. O wszystkich wydarzeniach staraliśmy się informować jak najdokładniej. Teraz wspominamy z Państwem miniony 2015 rok.


 STYCZEŃ
Nowy rok przywitał nas problemami w służbie zdrowia. Po pierwszym stycznia ze względu na brak podpisanych umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, wiele gabinetów lekarskich było zamkniętych. Tylko w nielicznych placówkach mogliśmy uzyskać pomoc medyczną. Kilka dni później wstrząsnęła nami smutna wiadomość o tragicznej śmierci na drodze krajowej 61, 46 – latka powożącego zaprzęgiem. W Prostkach na drodze krajowej nr 65 w wyniku potrącenia przez samochód ciężarowy zginęła 84 -letnia mieszkanka tej miejscowości.

Nowy rok przyniósł nowe stanowiska. Jacek Piorunek (PO), Mieczysław Bagiński (PSL) i Kazimierz Gwiazdowski (PiS) zostali wybrani na wiceprzewodniczących sejmiku województwa podlaskiego. Sędzia Andrzej Myśliński został prezesem Sądu Rejonowego w Grajewie, który został reaktywowany po dwóch latach bycia ośrodkiem zamiejscowym Sądu Łomżyńskiego. Natomiast Burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski, na stanowisko swoich zastępców powołał Macieja Bednarko i Marka Senderackiego.

 LUTY
W lutym głośno było o problemach rolników. Zablokowane drogi i protesty były w całym województwie. W naszym regionie protestowali rolnicy w Szczuczynie. Ich protest dotyczył: problemów, jakie niesie rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń, jako choroby wysoce zakaźnej, wyższych odszkodowań za straty w uprawach wyrządzanych przez dziki czy nakładania kar za nadprodukcję mleka.

W tym miesiącu podczas spotkania w Kuratorium Oświaty w Białymstoku, dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Grajewie, Grzegorz Curyło, otrzymał gratulacje i pamiątkowy grawerton "Za wysokie osiągniecia edukacyjne uczniów oraz zajęcie przez szkołę w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 10. miejsca wśród liceów ogólnokształcących województwa podlaskiego".

 MARZEC
Marzec to miesiąc powołania na nowe stanowiska. Urodzony w Grajewie Adam Andruszkiewicz, został wybrany krajowym prezesem Młodzieży Wszechpolskiej. Kazimierz Gwiazdowski otrzymuje stanowisko wiceprezesa miejskiej spółki, Zakładu Gospodarowania Odpadami w Łomży, a w Grajewie stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji obejmuje Paweł Zalewski.

W marcu w Rajgrodzie doszło do wypadku, w którym kierujący samochodem 19 – letni mieszkaniec Rajgrodu nie opanował pojazdu i wjechał na słup elektryczny. Czterech rannych przewieziono do szpitali. Stan poszkodowanych był poważny, ale stabilny. W Szczuczynie miał miejsce wypadek drogowy z udziałem rowerzysty. 82 -latek kierujący jednośladem zginął na miejscu. 

W ramach kampanii wyborczej do Grajewa zawitał "Bronkobus" - autobus promujący kandydata na Prezydenta RP z ramienia Platformy Obywatelskiej - Bronisława Komorowskiego.

 KWIECIEŃ
Kwiecień to miesiąc zmian. Unia Europejska po 31 latach zlikwidowała limity na produkcję mleka. W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji zapadła decyzja, o dofinansowaniu w kwocie 630 tysięcy złotych odbudowy spalonego w listopadzie 2014 roku budynku komunalnego w Szczuczynie. W szpitalu zakończyła się przebudowa Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. Utworzono 3 sale operacyjne, natomiast blok operacyjny oraz OIOM zyskały nowoczesne, profesjonalne wyposażenie.
 
Koniec miesiąca przyniósł dwa wypadki z ofiarami śmiertelnymi. 21.04 w pobliżu miejscowości Guty kierowca Toyoty Land Cruiser zderzył się czołowo z ciężarową cysterną przewożącą olej napędowy. 72 - letni mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. 29.04. na drodze do m. Bęćkowo jadąca samochodem osobowym mitsubishi z niewyjaśnionych przyczyn straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w drzewo. Kobieta zginęła.

 MAJ
Na początku najpiękniejszego miesiąca w roku rozpoczęły się matury. Egzamin dojrzałości zdawali absolwenci we wszystkich szkołach średnich. Od połowy maja weszły w życie istotne zmiany w obowiązujących przepisach ruchu drogowego, które zaostrzyły sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy siadają za kółko bez uprawnień albo pod wpływem alkoholu. W związku z tym podlascy policjanci w trakcie codziennej służby rozpoczęli akcję informowania kierowców o tych zmianach.

Urząd Skarbowy w Grajewie zajął trzecie miejsce, wśród małych urzędów skarbowych (do 60 pracowników), w ogólnopolskim rankingu Rzeczpospolitej w kategorii: urząd najbardziej przyjazny podatnikom. Wójt Gminy Grajewo Stanisław Szleter zajął 3 miejsce w plebiscycie "Samorządowiec 25 -lecia" zorganizowanego przez "Gazetę Współczesną" i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Tomasz Paszkowski oficjalnie dołączył do składu Rady Miasta Grajewo. Wygrał wybory uzupełniające, złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął wykonywanie mandatu radnego. 

 CZERWIEC
W połowie miesiąca w ZAKREM-ie pełną mocą rozpoczęła pracę elektrownia słoneczna o mocy znamionowej 204 KW. Instalacja elektrowni posadowiona jest na konstrukcji stalowej naziemnej, jest bezobsługowa, całkowicie przyjazna przyrodzie: nie zanieczyszcza środowiska i nie hałasuje. 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Projekt pn. „Usprawnienie Ratownictwa na Drogach – Etap III” otrzymała nowy samochód ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą. W skład standardowego wyposażenia pojazdu wchodzą m.in.: autopompa wysokociśnieniowa, agregat prądotwórczy, maszt oświetleniowy, zestaw narzędzi hydraulicznych Holmatro, zestaw poduszek pneumatycznych, zestaw podpór do stabilizacji pojazdu, zestaw ratownictwa medycznego PSP-R1, aparaty ochrony dróg oddechowych, pilarka łańcuchowa do drewna, pilarka spalinowa do betonu i stali, a także inny sprzęt ratowniczy używany podczas akcji.

24 czerwca 2015 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Grajewo odbyła się I sesja Młodzieżowej Rady Miasta Grajewo, 26 czerwca w szkołach odbywały sie uroczystości zakończenia roku szkolnego, a 28 czerwca odbyła się uroczystość odejścia na emeryturę, proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grajewie i dziekana dekanatu grajewskiego - księdza Stanisława Łatwajtysa. 

 LIPIEC
Na początku miesiąca pracę proboszcza w parafii pw. MBNP w Grajewie rozpoczął ks. Janusz Strzelczyk. Grajewo było też pierwszym miastem w naszej diecezji, do którego przybyły znaki Światowych Dni Młodzieży. Peregrynacja znaków przypomniała nam o potrzebie modlitwy za te dni.

11 i 12 lipca 2015r. odbyły się Dni Grajewa. Sobota była dniem rodzinnym. Dzieci bawiły się podczas gier i konkursów, obejrzeliśmy pokaz grillowania po gruzińsku a najmłodsi w trakcie warsztatów kulinarnych przygotowywali torty naleśnikowe. W ten szalony wieczór nie zabrakło również karaoke dla publiczności i konkursów z nagrodami. Przed występem gwiazdy wieczoru – grupy Feel, publiczność rozgrzewały ELKA NAGEL z zespołem oraz grupy  FIRE GARDEN i TUHAJ-BEJ. W niedzielę swój dzień miały osoby aktywne, lubiące ćwiczyć i rozwijać mięśnie, ale też dobrze się bawić. XI Turniej w Plażowej Piłce Siatkowej Mężczyzn i Kobiet, IV Bieg Rodzinny, III Mistrzostwa Grajewa w Crossfit oraz widowiskowy i emocjonujący turniej towarzysko-rodzinny  „WYMIATACZE”. Dni Grajewa na długo zapisały się w pamięci uczestników.


Miasto podało wyniki głosowania na projekty zadań do Budżetu Obywatelskiego na 2015 rok. Największą liczbę głosów otrzymało zadanie pod nazwą: "Modernizacja alejek, wymiana ławek oraz ogrodzenie placu zabaw w Parku "Wolności" przy ul. Strażackiej". 

W wyniku przeprowadzonych naborów na stanowisku kierownika Centrum Integracji Społecznej w Grajewie zatrudniona została Izabela Randzio, w Zespole Szkół Miejskich Nr 1 stanowisko dyrektora objęła dotychczasowa wicedyrektor Halina Wałęga, a w Przedszkolu Miejskim nr 4 funkcję dyrektora ponownie będzie pełnić Regina Grabowska.

W pierwszym miesiącu wakacji na terenie powiatu grajewskiego nie obyło się bez tragicznych wypadków. Na drodze pomiędzy miejscowościami Tama a Woźnawieś, w wyniku niedostosowania prędkości do warunków jazdy zginął 22 - letni mężczyzna a niewiele później na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Grajewie podczas uderzenia pociągu osobowego relacji Gdynia – Białystok śmierć na miejscu poniósł młody mężczyzna.
 
SIERPIEŃ
7 sierpnia 2015 r. odbył się odbiór wyremontowanego po pożarze budynku przy Kopernika 1 w Grajewie. Trzy rodziny otrzymały klucze do wyremontowanych mieszkań. Koszt remontu wyniósł ok. 100 tysięcy złotych.

W Rajgrodzie podczas obchodów XV rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Rajgrodzkiej Królowej Rodzin niezwykła procesja wiernych z kopią obrazu przepłynęła Jeziorem Rajgrodzkim. Wizerunek Matki Bożej został koronowany w sierpniu 2000 r., a korony poświęcił Papież Jan Paweł II w 1999 r.

Dwa produkty SM MLEKPOL w Grajewie tj. Maślanka Mrągowska naturalna oraz Serek homogenizowany o smaku waniliowym Rolmlecz zostały nagrodzone przez ekspertów komisji konkursowej, Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych nagród na polskim rynku.


 WRZESIEŃ
Na terenie jednego z zakładów przy ul. Ełckiej w Grajewie doszło do wypadku przy pracy. 29–letni mieszkaniec Grajewa z obrażeniami dłoni i przedramienia został zabrany karetką pogotowia do szpitala. Po kilku godzinach zmarł. 

Rozpoczynając ostatni rok przygotowań do 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie,  mieszkańcy Grajewa  przeżywali nawiedzenie symboli tych dni: Krzyża i Ikony Matki Bożej. Symbole odwiedziły pobliskie parafie, Szpital w Grajewie, zgromadzenie sióstr Benedyktynek oraz szkoły.

Gmina Grajewo otrzymała wóz strażacki w ramach dotacji celowej od spółki Contino Polska Sp. z o.o. – dewelopera planującego budowę farmy wiatrowej na terenie gminy i miasta Grajewa.  24 września roku został oficjalnie przekazany Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymanach.

Tytuł "Patrolu roku 2015" zdobyli sierż. sztab. Hubert Kulesza i sierż. Hubert Klimaszewski z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie.

 PAŹDZIERNIK
Z początkiem października br. rozpoczęto modernizację drogi gminnej łączącej drogę powiatową we wsi Wojewodzin w gminie Grajewo z drogą krajową nr 61 w okolicach wsi Popowo. Kolejnym etapem było analogiczne połączenie pomiędzy Popowem a Wierzbowem. Łączna wartość kosztorysowa planowanych prac wynosi w przybliżeniu 4,2 mln zł.  

Długo oczekiwaną i szeroko komentowaną inwestycją w mieście było otwarcie Miejskiej Pływalni. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. W ramach projektu wybudowano kryty basen wraz z zapleczem SPA, w którym znajdują się pomieszczenia do masażu, grota solna i zespół saun. W sąsiedztwie pływalni wybudowano  Muzeum Mleka. Miasto Grajewo na realizację projektu pn: „Rozwój oferty turystycznej Miasta Grajewo poprzez inwestycje w budowę infrastruktury turystyczno-rekreacyjno-sportowej” otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 9 995 702,22 zł. Wartość całkowita inwestycji to 18 340 730 zł. 

W październiku odbyły się też wybory parlamentarne. Kazimierz Gwiazdowski po raz kolejny został posłem. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości otrzymał 6 787 głosów. Ten wynik pozwolił radnemu wojewódzkiemu PiS i wiceprzewodniczącemu sejmiku wrócić do Sejmu po trwającej jedną kadencję przerwie. Mandat posła z komitetu KUKIZ'15 wywalczył 25-latek z Grajewa, prezes Młodzieży Wszechpolskiej, Adam Andruszkiewicz.

 LISTOPAD 
Już po raz dziesiąty w Grajewie na początku listopada w kaplicy pw. św. Ojca Pio odprawiona została msza święta w intencji zmarłych nauczycieli i pracowników oświaty. Refleksja o nieuchronności przemijania oraz o ludzkim pielgrzymowaniu ku wieczności towarzyszyła w tym roku modlitwom w tej intencji.
W połowie listopada pierwszym kierowcom udostępniono główną drogę (zezwolenie na użytkowanie przed zakończeniem wszystkich robót) obwodnicy Szczuczyna. Do wykonania została nawierzchnia na drogach serwisowych oraz prace wykończeniowe i porządkowe. Obwodnica Szczuczyna to fragment planowanej drogi ekspresowej S 61 Łomża – Augustów – Budzisko. Całość trasy, według dokumentów rządowych, ma być wybudowana do 2023 roku. Kilka dni później ku radości kierowców i mieszkańców została oddana do użytku obwodnica Bargłowa i Barszczy. Po niespełna trzech latach budowy oddana została do użytku obwodnica Bargłowa Kościelnego w ciągu drogi krajowej nr 61.

Najlepszy Eksporter Regionu, Debiut Eksportu i Osobowość Eksportu dla Prezesa SM MLEKPOL Edmunda Borawskiego – to trzy prestiżowe wyróżnienia w pierwszym ogólnopolskim konkursie Orły Eksportu Województwa Podlaskiego. Orły Eksportu to konkurs organizowany przez dziennik  Rzeczpospolita i  Bank Zachodni WBK, we wszystkich województwach Polski. Jego celem jest wskazanie firm oraz osób, które w największym stopniu przyczyniły się do ożywienia rodzimego eksportu. Tytuł "Orła Polskiego Budownictwa 2015" uzyskała firma "Durobex" na mocy werdyktu  Zarządu Mazowieckiego Zrzeszenia Handlu Przemysłu i Usług. Ogólnopolski konkurs budowlany, którego Patronem jest Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nagradza te przedsiębiorstwa, które tworzą budownictwo nowoczesne i bezpieczne oraz są wartością dodatnią na polskim rynku budowlanym. Nominacja firmy jest wynikiem uznania dokonań i sukcesów w oparciu o pełne poszanowanie norm etyki biznesowej.

 GRUDZIEŃ
Na początku miesiąca policjanci z Komendy Powiatowej dokonali zabezpieczenia dwóch i pół km kłusowniczych sieci rybackich zastawionych na Jeziorze Toczyłowskim. 
W połowie grudnia naszym miastem, powiatem i całym województwem obiegła smutna wiadomość o śmierci Starosty Powiatu Grajewskiego – Jarosława Augustowskiego. Pogrążeni w smutku i żalu towarzyszyliśmy rodzinie i bliskim w ostatniej drodze zmarłego samorządowca.

Tuż przed świętami zakończono prace rozbiórkowe poczekalni dworca Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Łomży (PKS). 30 września 2015 r. minął termin dzierżawy i PKS wypowiedział umowę użytkowania. Przewoźnicy komunikacji samochodowej i ich pasażerowie obecnie korzystają z pojedynczego przystanku zlokalizowanego przy ul. ks. J. Popiełuszki.

Koniec miesiąca to okres najpiękniejszych dni w roku. Niewątpliwie Święta Bożego Narodzenia, to czas miłości, radości, przebaczania, ale także czas refleksji i spotkań rodzinnych. Po pięknie spędzonych świętach nadszedł czas pożegnania starego a powitania nowego roku. Wielu z nas świętowało na balach, imprezach, domówkach lub na koncercie pod gwiazdami. Gdy zegar wybił północ z naszych ust popłynęła moc życzeń wypowiedzianych z głębi serca.

Tak szybko minął rok... Dziękujemy że jesteście z nami.

e-Grajewo.pl

 

Komentarze (1)

Prosimy opiszcie dokonania naszych samorządowców szczególnie to co dokonali w zawiązku z obietnicami wyborczymi i co Ci panowie zamierzają dokonać w tym roku abyśmy mogli to rozliczyć na koniec roku. Dziękuję za uwagę.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.