piątek, 19 kwietnia 2024

Warto przeczytać

Rodzaje gwoździarek – jaką wybrać do wykonywania prostych prac w domu i ogrodzie?

Wbrew pozorom wbijanie gwoździ nie jest czynnością prostą, gwoździe lubią się krzywić, ich wbicie wymaga kilku uderzeń młotkiem. Czynność można uprościć stosując gwoździarkę.

Rodzaje gwoździarek
Do niedawna gwoździarki miały wyłącznie zastosowanie profesjonalne. Wykorzystywane były przez dekarzy, w zakładach stolarskich, firmach montażowych. Umożliwiają wbijanie gwoździ do podłoży o różnym charakterze. Dzięki nim proces uległ automatyzacji, a czas wykonania prac, znacznemu skróceniu. Dodatkową zaletą tych niewielkich urządzeń jest ich precyzja i możliwość wbijania gwoździ pod kątem, czy w miejscach trudno dostępnych.

Gwoździarki dzielimy przede wszystkim ze względu na sposób zasilania i rodzaje magazynków na gwoździe. Każdy z tych elementów ma istotny wpływ na walory praktyczne urządzenia.

Gwoździarki gazowe należą do urządzeń mobilnych, zasilane są specjalnym nabojami na gaz propan-butan. Z reguły w zestawie znajdują się 2 pojemniki, które umożliwiają wbicie ponad 800 gwoździ. Ten typ urządzeń doskonale nadaje się do wykonywania prac na wysokości, w miejscach bez możliwości innego zasilania, wtedy, gdy trzeba często się przemieszczać.

Gwoździarki pneumatyczne zasilane są z sprężonym powietrzem z kompresorów za pomocą specjalnego przewodu. W porównaniu z gwoździarkami gazowymi posiadają większą moc, co znacznie zwiększa tempo wykonywanych prac. Bardzo dobrze sprawdzają się na halach produkcyjnych, montażowych.

Gwoździarki akumulatorowe należą także do urządzeń mobilnych, niezależnych od źródła zasilania, ich wydajność porównywalna jest gwoździarkami gazowymi.

W urządzeniach do wbijania gwoździ stosowane są dwa rodzaje magazynków. Pierwszy to bębnowy, pozwalający na jednorazowy załadunek nawet 400 gwoździ. Magazynek szynowy (taśmowy) jest znacznie mniejszy, ale też waga urządzenia jest mniejsza.

Która gwoździarka najlepsza do prac ogrodowych?
Nie ulega wątpliwości, że gwoździarka do zastosowań domowych nie musi charakteryzować się super parametrami, powinna być jak najbardziej uniwersalna.

Jak przypominają nam handlowcy z Centrumgwozdzi.pl, zdecydowanie łatwiejsze w zastosowaniu będą urządzenia z zasilaniem gazowym lub akumulatorowym, które umożliwiają wykonanie prac nawet w najdalszym kącie ogrodu. Ważna jest też waga urządzenia, długie trzymanie kilkunastu kilogramów w ręce jest bardzo męczące. Do prac przy domu w zupełności wystarczy urządzenie 1-2 kg. Oczywiście jest to związane z mniejszą pojemnością magazynka na gwoździe, ale przecież możemy go częściej ładować.

I ostatnia ważna sprawa to zakres gwoździarek, określa on głębokość na jaką gwoździe mogą być wbijane. Wybierając konkretny model najlepiej wybrać ten do gwoździ małych i średnich, bo te są najczęściej używane.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.