czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 8737 wyświetleń

Rocznica bitwy pod Wizną -foto

76 rocznica obrony odcinka WIZNA, nazywanego "Polskimi Termopilami"


12 września 2015 r. na Górze Strękowej (k. wsi Strękowa Góra) odbyły się uroczystości obchodów 76 rocznicy bitwy pod Wizną. Bitwy, w której broniąc Ojczyzny złożyli w ofierze swoje życie mjr Władysław Raginis i kpt. Stanisław Brykalski.

Uroczystości rozpoczęła msza św. polowa w intencji Ojczyzny, po której Oddziałowi Wołomin Związku Strzeleckiego, działającemu przy Stowarzyszeniu „Wizna 1939”, zostało nadane imię kpt. Stanisława Brykalskiego, dowódcy artylerii odcinka „Wizna”.

Wyjątkowym wydarzeniem, było widowisko teatralne pt. „Jesteśmy Polski warci”, oparte na słuchowisku Jacka Raginisa i wyreżyserowane przez Dariusza Szadę-Borzyszkowskiego. W role mjr. Raginisa, kpt. Brykalskiego, ppłk. Tabaczyńskiego, mjr. Korpala oraz innych żołnierzy, wcielili się członkowie grupy teatralnej „Galernicy sztuki” z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze oraz grupy teatralnej z Zakładu Karnego w Białymstoku.

Po inscenizacji złożono kwiaty na grobie polskich oficerów, znajdującym się w ruinach schronu dowodzenia na Górze Strękowej.

Hołd Obrońcom odcinka "Wizna" złożyli także Hodowcy Gołębi Pocztowych z sekcji Wizna, Łomża, Nowogród i Konarzyce, którzy wypuścili w lot nad Górą Strękową 1000 białych gołębi.

Po raz pierwszy po 76 latach od "wrześniowych" bohaterskich wydarzeń, spotkali się przedstawiciele rodzin oficerów i żołnierzy z załogi odcinka „Wizna” oraz ich dowódców. Gośćmi Honorowymi uroczystości były rodziny mjr. Władysława Raginisa, kpt. Stanisława Brykalskiego, ppłk. Tadeusza Tabaczyńskiego i mjr. Antoniego Korpala, a także rodziny innych żołnierzy i oficerów z załogi „Wizna”.

W tym świadectwie naszej pamięci, szacunku i wdzięczności udział wzięli m.in.: parlamentarzyści, uczniowie, nauczyciele, harcerze, strzelcy, grupy rekonstrukcji historycznej, samorządowcy z Zawad, Wizny, Zambrowa i innych podlaskich gmin oraz powiatów.


Przez cały czas uroczystości przyjeżdżali kolejni motocykliści, zwłaszcza zrzeszeni w klubach i stowarzyszeniach, tych, którzy we wrześniu 2010 roku, sprawowali asystę honorową, podczas uroczystości pogrzebowej oficerów.

Uroczystościom towarzyszyły pokazy obsługi działa artyleryjskiego, jakim dysponowała polska artyleria pod Wizną, zakończone salwami armatnimi na cześć poległych oficerów i żołnierzy, wystawy broni, umundurowania.

Nie zabrakło także tradycyjnej wojskowej grochówki.

Podczas uroczystości na Górze Strękowej została zlokalizowana stacja okolicznościowa do łączności radiowej krótkofalowej pod znakiem SN76BHO (76 rocznica bitwy pod Wizną + Bóg Honor Ojczyzna).                                                        

 

ORGANIZATORZY:
Wójt Gminy Zawady
Dariusz Szymanowski  i Stowarzyszenie „Wizna 1939”
Fundacja „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Centralnej Szkoły Podoficerów KOP w Osowcu-Twierdzy

PARTNERZY:
Związek Strzelecki
Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie
Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej w Kobyłce
Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej
GRH kawalerzystów 10 Pułku Ułanów Litewskich (wystąpili w barwach KOP-u)

(kos)

 

Komentarze (2)

Asysta motocyklistów - coś pięknego, a jeszcze w jednakowych barwach. Całkiem inaczej wygląda każda uroczystość jeśli sa motocykliści i jeźdźcy. Łezka się kręci...

`Dzięki dla szwedzkiego zespołu Sabaton - 40 : 1 Polskie napisy:
https://www.youtube.com/watch?v=1QL0bXxjqEQ
Czy nie powinien to być jakis polski zespół?
Stanowczo za mało i za cicho o tej bitwie. Duchem Spartanie, Śmierć i Chwała.
Garstka 720 zatrzymała 54 tysiące.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.