czwartek, 18 kwietnia 2024

Wiadomości

Rewitalizacja w województwie

7 czerwca br. w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Białymstoku podczas konferencji  ph. „Rewitalizacja w województwie podlaskim – co osiągnęliśmy, co przed nami?”, zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Opracowanie lub aktualizacja programów rewitalizacji miały dla gmin kluczowe znaczenie. Dokumenty te są bowiem podstawą do ubiegania się o środki na działania rewitalizacyjne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Konferencja stała się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk oraz dyskusji na temat możliwości i kierunków rozwoju rewitalizacji w naszym regionie. Swoimi doświadczeniami w zakresie odnowy zdegradowanych obszarów podzielili się m.in. Dariusz Latarowski, Burmistrz Grajewa oraz Artur Kuczyński, Burmistrz Szczuczyna.

Streetworkerzy w Grajewie

W Grajewie program rewitalizacji obejmuje wiele domów w centrum miasta. Dziś to miejsce do mieszkania i kupowania, ale w Grajewie potrzebne jest też miejsce do spotkań i wspólnych działań. W tym kierunku zmierza projekt rewitalizacji.

- Realizujemy pomysł ożywienia centrum Grajewa poprzez działalność streetworkerów. Korzystamy ze stowarzyszenia, które penetruje te trudne społecznie obszary. Mamy takie miejsce, gdzie ludzie wiedzą, że mogą przyjść dwa razy w tygodniu, zainicjować jakieś działanie, rozmawiać. To jest kluczowe w naszym programie: wyjście do ludzi za pośrednictwem lokalnych liderów - mówi Dariusz Latarowski, Burmistrz Grajewa.

Inkubator przedsiębiorczości i parking w Szczuczynie

- Najlepszy u nas przykład takich działań rewitalizacyjnych w ramach gminnego programu rewitalizacji to jest projekt dotyczący terenów po byłym Państwowym Ośrodku Maszynowym. Dziś to istne pobojowisko, a tam właśnie będziemy tworzyć, budować inkubator przedsiębiorczości. To stało przez 25 lat bezużytecznie, teraz zyska to miejsce nową ciekawą funkcję. Samorząd nie ma szans, żeby to zrealizować taki projekt samodzielnie - mówi Artur Kuczyński, Burmistrz Szczuczyna.

Na stworzenie takiego inkubatora przedsiębiorczości gmina dostaje 5 milionów. Ta inwestycja odnowi oblicze tego miejsca, które przecież kiedyś było także kolebką przedsiębiorczości. Inny przykład rewitalizacji - w mniejszej skali:

- Do tej pory pół hektara gruntu w centrum Szczuczyna było przystankiem komunikacji miejskiej. Ale dziś gwałtownie spadło zainteresowanie podróżowaniem w autobusie i ten plac praktycznie stał pusty. Jednocześnie w mieście zaczęło brakować miejsc parkingowych dla samochodów. Dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego zbudujemy tam parking dla samochodów. Zaczynamy już w lipcu - deklaruje Burmistrz.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.