czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 10915 wyświetleń

Rewitalizacja Traugutta

19 stycznia br. o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Grajewo przy ul. Strażackiej 6A odbyło się spotkanie z mieszkańcami i użytkownikami terenów centrum Grajewa t.j. ul. Popiełuszki, Traugutta, Kilińskiego, Piłsudskiego, Nowickiego i Pl. Niepodległości.

Przypomnijmy: Miasto Grajewo bierze udział w konkursie dotacji skierowanym do jednostek samorządu pod tytułem. „Modelowa rewitalizacja miast”, współfinansowanym ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014 – 2020.

Podczas pierwszej części spotkania urzędnicy grajewskiego magistratu oraz delegowany ekspert w zakresie rewitalizacji z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Mieruński przybliżali ideę rewitalizacji, wstępne założenia projektu i jego znaczenie. 

Druga część spotkania miała charakter typowo warsztatowy. Obecni na spotkaniu, podzieleni na kilkuosobowe grupy, mieli za zadanie sprecyzować swoje potrzeby i oczekiwania związane z koncepcja odnowy a następnie wskazać walory terenu, który zamieszkują lub użytkują. 

Wśród wskazywanych wymogów dominowały m.in. konieczność remontu budynków, utworzenie sieci kanalizacyjnej, wyposażenie mieszkań w brakujące media, stworzenie miejsc do wypoczynku, utworzenie świetlicy, przedszkola, placu zabaw dla dzieci jak również poprawa bezpieczeństwa czy stworzenie nowych miejsc pracy. Do pozytywnych zaliczono centralne położenie rejonu, dobre więzi społeczne, potencjał dzieci, młodzieży oraz istnienie miejsca do przygotowywania imprez.

Zebrane informacje pozwolą określić potencjał rewitalizowanego obszaru, zdiagnozować trudności. Stanowią one cenne źródło danych w przygotowywaniu Gminnego Programu Rewitalizacji Grajewa.

 

 

Jak podaje Urząd Miasta w Grajewie - ...  do UM przybyło około 30 osób, które chciały dowiedzieć się więcej o możliwości współdecydowania o sprawach ważnych dla miejsca, w którym żyją. W ten sposób mieszkańcy pokazali, że chcą mieć realny wpływ na działania, które przyczynią się do stworzenia lepszych warunków życia, zapewnienia nowych miejsc pracy oraz naprawy zdegradowanej infrastruktury...

Spotkanie zapoczątkowało ważny etap w procesie rewitalizacji – zapytanie o zdanie mieszkańców i włączenie ich od początku w pracę nad zmianą miejsca, w którym żyją. Liczymy, że zapał mieszkańców do aktywnej pracy się nie osłabi i nadal będą brać czynny udział w kolejnych etapach przygotowywania programu rewitalizacji.

 

 

Rewitalizacja  – zespół działań urbanistycznych i planistycznych, koordynowanych przez lokalną administrację państwową, których celem jest społeczne, architektoniczne, planistyczne i ekonomiczne korzystne przekształcenie miejskiej dzielnicy (lub innego wyodrębnionego obszaru miasta) będącej w stanie kryzysu wynikającego z czynników ekonomicznych i społecznych. Niektóre programy rewitalizacyjne nakierowane są na ożywienie zdegradowanych obszarów miast które utraciły swoją pierwotną funkcję, np. poprzemysłowych; celem wówczas jest znalezienie dla nich nowego zastosowania i doprowadzenie do stanu, w którym obszary zmieniają swoją funkcję.

Komentarze (5)

Rewitalizacja tego obszaru to ciężkie zadanie dla miasta, bo samo odnowienie budynków itp. nic nie da, jeśli w ciągu jednej nocy ktoś je zniszczy. Jednak na pewno warto, bo to jedna z najbardziej wartościowych historycznie części Grajewa i powinna być jego wizytówką.

Budynki przy Placu Niepodleglosi powinny miec zrobione elewacje.Wstyd,ze centrum miasta straszy.

xXx ma rację, dlatego połączcie to z rewitalizacją społeczną, wtedy to będzie miało sens i wszyscy będą zadowoleni :)

zamiast topić pieniądze w robienie kolejnych elewacji należy zacząć od osuszenia i zaizolowania ścian. Ale w pierwszej kolejności w centrum należy położyć sieć ciepłowniczą aby i pomóc mieszkańcom w podłączeniu się z ogrzewaniem do sieci ciepłowniczej. Jeżeli ktoś ma wątpliwości niech w te mrozy pospaceruje w centrum i spróbuje pooddychać świeżym powietrzem.

dlaczego nie uwzgledniono ulic dolnej i kopernika przeciez z tych ulic tez byli przedstawiciele widac nawet na zdjeciach

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.