Wiadomości

  • 11 komentarzy
  • 9456 wyświetleń

Restrukturyzacja ZOZ

W poniedziałek, 4 lipca br. o godz. 14.00, w Starostwie Powiatowym w Grajewie (ul. Strażacka 6B), odbyły się obrady XXXI sesji Rady Powiatu Grajewskiego. Sesja miała charakter nadzwyczajny.

W porządku obrad znajdował się punkt o podjęciu uchwały w sprawie opinii do projektu programu restrukturyzacyjnego Szpitala Ogólnego w Grajewie.


- Dyskusja była długa, ale projekt restrukturyzacji Szpitala Ogólnego w Grajewie został przyjęty jednogłośnie. Przygotowany został i opracowany przez dyrektora szpitala p. Dembskiego i główną księgową p. Wojsławowicz. Teraz komplet dokumentów zostanie złożony do Wojewody i po pozytywnym zaopiniowaniu przekazany do Ministerstwa Zdrowia – dla e-Grajewo.pl Stanisław Kossakowski Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego.

- Projekt odnosi się do obniżania kosztów. Mogę tu wymienić m.in modernizację szpitala: termomodernizacja, komputeryzacja, przeniesienie oddziału zakaźnego do budynku głównego, ewentualne unowocześnienie stacji dializ lub zlecenie prowadzenia firmie zewnętrznej. Założenia przygotowane są przeze mnie, natomiast wszystkie wyliczenia, wskaźniki – „przełożenie na język ekonomi” opracowane są przez księgową. Czy to się uda to trudno powiedzieć, mam taką nadzieję. Uważam, że tak naprawdę służbę zdrowia „popsuł” rząd, sejm. Oby była wola naprawy – bieżąca działalność teraz się bilansuje. Co będzie dalej to duża niewiadoma, niebawem zmieniają się władze. Gdybyśmy mieli płatnika, który płaciłby za wszystkie wycenione usługi, to tylko marnotrawstwo mogłoby spowodować brak rozwoju firmy. Ktoś zapytał mnie o liczbę pracowników w szpitalu kiedyś. Otóż, ponad tysiąc kilka lat temu - teraz jest to 380 osób. Czy zadań jest teraz mniej? Nie - jest ich więcej, ponieważ oddziałów jest więcej, ale jest też zupełnie inna rzeczywistość – powiedział nam Grzegorz Dembski dyr. Szpitala Ogólnego w Grajewie


Środki dla zoz-ów przeznaczone na pożyczki są ograniczone. Podaje się, że w 2005r. jest to kwota ponad 2 mld złotych. Należy przygotować wiele dokumentów oraz przeprowadzić liczne analizy, aby postępowanie było skuteczne. Przede wszystkim dotyczy to wypracowania metod, sposobu regulowania przez zakład zobowiązań.

e-Grajewo.pl

Komentarze (11)

No i dobrze. Może w końcu dostaną ten kredyt. Żeby tak tylko cały im umorzyli, a nie połowę. Hej

Pierwszy komentarz nie wiesz ze to nie jest umorzenie tylko nastepny kredyt tyle ze od panstwa czytasz ustawy???? jesli nie wiesz nie pisz glupot bo piszesz bardzo zle to jest na przetrwanie szpitala a nie umorzenie!!!

Jest prawdą, że część pożyczki może zostać umorzona, co prawda nie w tym roku, a po spełnieniu warunków.

Drugi komentarz ! To lepiej nie czytaj tych ustaw, jak masz takie głupoty pisac. Ten kredyt jest możliwy do umorzenia w 50 % . A juz sie mówi ze po wyborach do Sejmu jest szansa na wiecej (drugie 50%). Hej

Hej do 1 3, 4, też chcę wziąć taki kredyt. Nie będę nawet taki pazerny, niech umorzą mi 20%. Od 1 000 000 zł i tak nie będę narzekał.

1, 2, 3, 4 komentarz - to i tak nie ma sensu - czy wy byliście u nas w szpitalu?
przecież, zeby nie wiem ile kasy dali to i tak wszyscy tam są przyzwyczajeni, że im się należy kasa za to tylko że są - zero zaangażowania , dawne czasy jeszcze , dopuki to sie nie zmieni , nie zmieni sie nic!!!
lekarz na dyżurze to lekarz w pogotowiu, a nie spanie w najlepsze w pokoiku - strach o coś poprosic - bo się przeszkadza - a po co oni do cholery tam maja być -dla ludzi !

itak dostaną lekarze i kadra kierownicza a nie personel czyli pielęgniarki ,które naprawdę pełniądyżury i opiekują się chorymi

spoko i tak wszyscy za to zaplacimy

Program obniżania kosztów brzmi sensownie. Czy naprawdę nie ma możliwości wsparcia działalności służącego wszyskim szpitala. Powiat, poszczególne gminy, miasto Grajewo, wszyscy korzystamy z usług szpitala. Jego dobre funkcjonowanie leży w naszym wspólnym interesie. Czy nie można zorganizować zbiórki pieniędzy na konkretny cel np: termomodernizacja lub komuteryzacja? Są organizowane różne koncerty (dni Grajewa) itp. zamiast biletu wstępu np: 2 złote na Szpital. Czy nie można by stworzyć stowarzyszenia pożytku publicznego, na rzecz którego przekazywany byłby 1% podatku osób fizycznych. Kiedyś młodzież grajewska społecznie malowała sale w szpitalu. Burmistrz Grajewa zorganizował zbiórkę płodów rolnych, Starosta bale i aukcję, z których dochód przekazano na Szpital. Przepraszam osoby zaangarzowane w akcje nie wymienione. Chciałem przypomnieć przykłady działań i zaainspirować do podejmowania kolejnych. Odbiór społeczny szpitala w dużej mierze wynika z pracy, choć lepiej określić to wyskoków, poszczególnych pracowników -"lekarzy" i "pielęgniarek". Niektóre urosły do rangi legend powtarzanych z zaciśniętymi zębami przez "leczonych", ich rodziny i znajomych. Większość pracowników Szpitala pracuje dobrze, czy naprawdę działalność pojedyńczych osób musi pracować na ogólne odzczucia? Z tysiąca osób zostało 380, przekłada się to ponoszone koszty, czy naprawdę pozostali ludzie z powołaniem, wiedzą pracyjący na dobre imie szpitala? Z jednej strony widać dramat firmy usługowej nie mogącej działać efektywnie, obarczonej długami (i zawinionymi - brak restrukuryzacji i niezwinionymi - system płacenia za usługi) i oczekiwać godziwej zapłaty za wykonane usługi. Z drugiej strony pacjęci nie mogący liczyć na uczciwe traktowanie w myśl zasady klient płaci klient wymaga i profesjonalne leczenie. Kto uczyni pierwszy krok w stronę zmiany odczuć pacjętów, którzy z pewności są w stanie wspomóc Szpital. Waśnie Szpital, dobro wspólne, a nie prywatne kieszenie lekarzy, czy pielęgniarek.

Fimryan Bay , Bay, - warto było Panie Robercie.

wazne , ze pozostana miejsca pracy dla pielegniarek i salowych, bo one tylko tu pracuja.Lekarze znajda sobie prace a my strefa szara????a co do pozostalych mieszkancow miasta i gmin to warto walczyc o szpital i dofinansowac go.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.