piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 11739 wyświetleń

Przegląd prasy


W pierwszym tegorocznym numerze miesięcznika FOG (wydawany przez Fundację Obywatele Grajewa) opisano kilka tematów.

Jednym z nich jest zmiana sposobu dzierżawy handlowo - usługowych lokali miejskich (w zarządzie ADM jest ich 22).
Według nowych zasad wszystkie mają być teraz wynajmowane na czas określony po uprzednim przetargu.

Zdaniem FOG miasto  musi podjąć decyzję czy lokale to źródło dochodu, czy raczej miejsce rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Jeżeli źródło dochodu, to oczywiście umowy krótkoterminowe i przetargi. Kto da więcej ten ma sklep... Natomiast, gdy celem jest rozwój nie można "windować” czynszu, nie można zawierać umów na czas określony, a po ich upływie ogłaszać przetarg. Muszą to być umowy dające gwarancje długotrwałe, czyli na czas nieokreślony. Zdaniem autora wersja dochodowa to ślepy zaułek. Przedsiębiorcy przeniosą się do tych właścicieli, którzy dadzą lepsze warunki, w domyśle względną stabilizację w formie umowy na czas nieokreślony, a lokale  miejskie będą stały puste. Trzecie wyjście to ich sprzedaż.

Kolejną poruszoną sprawą jest zatrudnienie w Urzędzie Miasta i jednostkach podległych

Miesięcznik analizuje czy nowe osoby są z kręgu znajomych burmistrza. Na liście osób zatrudnionych jest 9 nowych w 2012 r. (z informacji UM Grajewo).

Zdaniem FOG w małomiasteczkowym  środowisku, każdy jest jeżeli nie jest czyimś krewnym, to znajomym. Zawsze więc można ulec sugestii, że otrzymał pracę „z układu”. Ważniejsze jest, aby na każdym stanowisku zatrudniona była osoba z najwyższymi kwalifikacjami, pełna zaangażowania w wykonanie swojej pracy oraz wykazująca się niezależnym myśleniem i samodzielnością. "Pobożne życzenia” – polityka zatrudnienia prowadzona przez burmistrza jest tego zaprzeczeniem. W praktyce mamy do czynienia ze zwalnianiem osób, które spełniają warunki dobrych pracowników i nie akceptują tego, że ich sukcesy to zasługa burmistrza. Niestety, do końca kadencji obecnego burmistrza jeszcze kilka osób, które wiele dla miasta zrobiło, będzie prawdopodobnie musiało pożegnać się ze swoją pracą”

Inna podniesiona kwestia to działalność Stowarzyszenia Miast i Gmin "Rzeka Historii”
Sojusz ma na celu integrację sąsiednich samorządów i ich wspólne działanie dla wykreowania komplementarnej oferty turystycznej, która łączyć ma walory przyrodnicze rzeki Ełk, Jeziora Rajgrodzkiego oraz potencjał infrastruktury gastronomicznej, hotelowej i usługowej Grajewa.

Zdaniem FOG wątpliwości jednak są:
- 15 celów stowarzyszenia, jeżeli ktoś chce zajmować się wszystkim to z efektami jest zazwyczaj marnie,
- siedziba stowarzyszenia (Prostki) – jedyna gmina spoza województwa podlaskiego,
- wysokość składki członkowskiej (nieznana),
- uchwalenie statutu i wszelkie w nim zmiany w gestii walnego zebrania członków (po co głosowanie rady),
- oddziały stowarzyszenia.
Miesięcznik pyta: czy w związku z powstaniem stowarzyszenia chodzi faktycznie o osiągnięcie konkretnych celów, czy jedynie o działanie propagandowe. Nie przekreślajmy jednak z góry inicjatywy, ale obserwujmy wnikliwie działania stowarzyszenia.


W Tygodniku Podlaskim - Kontakty można było przeczytać o nowej obwodnicy na trasie nr 61.

Rozjeżdżane przez tiry Grajewo i Rajgród patrzą, jak Polska buduje obwodnicę za 178 mln zł dla niewielkiej wsi Bargłów za rajgrodzką rogatką, przy wtórze protestów mieszkańców tej wsi!
Dlaczego tak się stało? Urzędnicy Generalnej Dyrekcji nieoficjalnie powiedzieli „Kontaktom”, że gdy w roku 2008 zapadały decyzje, które obwodnice na 61 będą dofinansowane z programu unijnego Rozwój Polski Wschodniej, wybrano te, których przygotowanie było najbardziej zaawansowane, a koszt najmniejszy, czyli Stawisk, Szczuczyna i Bargłowa. Po zmianie przebiegu Via Baltiki odstąpiono od obwodnic Grajewa i Rajgrodu, lecz odstąpienie od Bargłowa oznaczałoby utratę 43 mln zł unijnej dotacji.  - opisuje Maria Kaczyńska

Komentarze (4)

Też "E-Grajewo" nie ma się zajmować" tylko wynurzeniami jakiegoś kanapowego towarzystwa wzajemnej adoracji.

ciekawe dlaczego mam wrqzenie ze wlasciciel portalu kogos broni.?

Siedziba stowarzyszenia w Prostkach dlatego że to tu powstała inicjatywa .Rozpoczął to Orłowski i z powodzeniem kontynuuje Baganowa. Pozostałe samorządy tylko podjęły temat zaproponowany przez Baganową by stworzyć stowarzyszenie o zasięgu poza wojewódzkim. Pomoże to w uzyskiwaniu dofinansowań na rozwój turystyki. Prostki podpisały też porozumienie z przyległymi do granicy obwodami na Litwie i Federacji Rosyjskiej. To też w przyszłości pomoże uzyskać więcej punktów pisząc wspólne projekty.

I wy zajmujące się propaganda i agitacji polityczną?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.