piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 13 komentarzy
  • 10551 wyświetleń

Problem szkód łowieckich

STANOWISKO
Rady Powiatu Grajewskiego
z dnia 28 czerwca 2017 r.
w sprawie zmiany uregulowań prawnych związanych z gospodarką łowiecką


Z niepokojem obserwujemy narastający z roku na rok problem szkód łowieckich, wyrządzanych przez dziką zwierzynę w gospodarstwach rolnych. Skala tych szkód systematycznie wzrasta, wzrasta również niezadowolenie rolników, których ten problem dotyka. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników i reagując na rosnący problem szkód łowieckich, Radni Powiatu Grajewskiego zwracają się z apelem o podjęcie w trybie pilnym kompleksowych działań zmierzających do zmniejszenia populacji zwierząt dziko żyjących.

Niekontrolowany wzrost łosi, dzików, bobrów, i saren drastycznie zwiększył ich ilość oraz zwiększył areał upraw, na których zwierzęta te czynią szkody. Problem narastających szkód wyrządzanych przez dziko żyjące zwierzęta jest bardzo dotkliwy dla rolników, dla których pole to często jedyne źródło dochodu.

Wnioskujemy o zdjęcie moratorium na odstrzał łosia, ponieważ w ostatnich 10 latach nastąpił wielokrotny wzrost populacji tego gatunku. Ma to bezpośredni wpływ na znaczne zwiększenie szkód wyrządzanych przez ten gatunek, ale przede wszystkim na wzrost liczby kolizji i wypadków śmiertelnych w wyniku zdarzeń drogowych z udziałem tych zwierząt. W samym tylko I półroczu b.r. na terenie naszego powiatu doszło już do pięciu zdarzeń drogowych z udziałem łosi, w wyniku czego jedna osoba poniosła śmierć. Natomiast w ostatnich siedmiu latach zanotowano 26 takich zdarzeń, w których oprócz ofiar śmiertelnych było wielu rannych.

W związku ze stałym wzrostem populacji bobra oraz wysokim poziomem szkód przez niego wyrządzanych, wnosimy również o uregulowanie modelu gospodarowania populacją bobra europejskiego w zakresie ograniczenia jego liczebności. Nadmierna ilość wydr powoduje olbrzymie szkody w rybostanie rzek, jezior i stawów hodowlanych. Istotną kwestią są także obowiązujące przepisy w zakresie ustalania wysokości odszkodowań dla poszkodowanych.

Na mocy aktualnie obowiązujących przepisów szacowaniem szkód zajmują się dzierżawcy obwodów łowieckich, czyli podmioty odpowiadające za wyrządzone szkody.

Oczekiwane zmiany przepisów winny dotyczyć bezwzględnego egzekwowania wykonania planów łowieckich, kwestii wypłaty odszkodowań oraz pomocy udzielanej poszkodowanym rolnikom przy zabezpieczaniu upraw przed ich niszczeniem przez zwierzęta dziko żyjące. Należy wprowadzić takie rozwiązania, które nakładałyby na koła łowieckie realizowanie odstrzałów na poziomie minimum 90% planów. - Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego Stanisław Kossakowski

 

zobacz:
Odpowiedź z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego na stanowisko Rady Powiatu z 28 czerwca 2017 r. w spr. gospodarki łowieckiej. (*.pdf)

 

Komentarze (13)

Od pracy od kilku kadencji czy to nie jest kampania wyborcza PSL ?

zamiast zabjac te zwierzaki mozna oddzielic siatka od lasu tak jak to sie robi na zachodzie najlepiej wybic i miec spokuj nie tedy droga panowie,i niebedzie wypadkow,ile jeszcze ludzi musi zginac zebyscie pomysleli ze i tak to wybicie nierozwiaze problemu,bo zawsze jakies zwierze moze wyskoczyc na droge

wiadomość dla pana Stanislawa Kossakowskiego polecam zapoznanie sie z planami kół łowieckich z Powiatu Grajewo paru lat do tylu w jakim % sa wykonane

cenzura jak się patrzy

90% czyli strzelaj w co się rusza

Wszystkich chetnych zapraszam do pozostania mysliwymi I wykonywania planow łowickich

Madry grajewiaku ogrodz swoje szare komorki bo nie wiesz co piszesz.

Szkody? jakie szkody??!!!!! od paru lat można stwierdzić spadek szkód a nie wzrost!!!! od trzech lat mam spokój ze szkodami od tych czarnuchów, przynajmniej plon większy, a to dzięki komu? na pewno nie urzędnikom tylko myśliwym i za to im dziękuję.

wybić?? najprostsza metoda co? siatki wzdłuż dróg nie zabijanie !!!

Albo zmiencie mysliwych bo po co im bron skoro nie maja czasu z niej korzystać albo dajcie pozwolenie dla ronlnikow na bron bo na wasza pomoc nie ma co liczyc . Jest wiele metod ale wam ciezko pomyslec

Wpierw trzeba wyciąć pas lasu przy drodze a potem dać ogrodzenie, wybijać tez trzeba po to są koła łowieckie.Zycie ludzi jest najważniejsze a nie jakieś przepisy, prawa i puste słowa. Ci co bronią dzikich zwierząt to nie widzieli ich przed swoim samochodem i piszą bo nie zginęli w spotkaniu z łosiem.

Do mirelka a kto ci broni zostać mysliwym. Nikt nikomu nie dal za darmo zapisz się do kola lowieckiego odbadz staż zdaj egzaminy i badania kup broń i strzelaj ile wlezie

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.