Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 14091 wyświetleń

Poznaj swojego Komendanta

W październiku 2014 r. w Komendzie Powiatowej Policji w Grajewie odbyła się uroczystość przekazania jednostki, w związku z przejściem dotychczasowego komendanta, insp. Marka Przybyszewskiego do Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem. Podlaski Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Sławomir Mierzwa z dniem 21 października 2014 r. powierzył obowiązki Komendanta grajewskiej jednostki byłemu komendantowi Komendy Powiatowej Policji w Augustowie, mł. insp. Krzysztofowi Budzińskiemu.

 

Mł. Inspektor Krzysztof Budziński, lat 50, w policji pracuje od 25 lat, żonaty, żona nauczycielka języka polskiego, trzech dorosłych synów.

Pierwsze policyjne kroki stawiał w Wydziale Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Augustowie, później piastował stanowisko Komendanta Komisariatu w Bargłowie Kościelnym. W 1999 został powołany na stanowisko zastępcy komendanta Powiatowego Policji w augustowskiej komendzie. Następnie zarządzał Komendą Miejską Policji w Suwałkach skąd ponownie wrócił do Augustowa i sprawował urząd Komendanta do 20 października 2014 r.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Po 2 miesiącach pracy w grajewskiej komendzie Policji mogę stwierdzić, że Grajewo nie odbiega zasadniczo pod  względem poziomu bezpieczeństwa od innych miast.

              Wprawdzie trudno oceniać, po tak krótkim czasie,  jaki jest stan porządku publicznego, szczególnie w szerokim znaczeniu tego terminu, to jednak bazując na danych statystycznych przestępczości zaistniałej na  terenie powiatu grajewskiego, a także wstępnej obserwacji i analizie zagrożeń  stwierdzam, że, z roku na rok miasto i powiat staje się miejscem bardziej bezpiecznym. Świadczy o tym ilość popełnionych przestępstw na terenie działania naszej  jednostki.  2014 rok był dobrym rokiem w tym zakresie. W porównaniu z 2013 rokiem odnotowano na terenie powiatu o ponad 200 przestępstw mniej. Zmniejszyła się ilość kradzieży z włamaniem, kradzieży, bójek i pobić, rozbojów, przypadków niszczenia mienia a więc przestępstw w kategoriach najbardziej dokuczliwych społecznie. Niestety, nie we wszystkich kategoriach odniesiono tak spektakularne sukcesy. Przykładem tego są kategorie związana z bezpieczeństwem na naszych drogach.  Odnotowano 35 wypadków drogowych o 16 więcej niż przed rokiem. Jeszcze tragiczniejszy bilans stanowią ofiary tych zdarzeń. W wypadkach zginęło 9 osób  a 28 odniosło obrażenia, zanotowano też większą ilość kolizji komunikacyjnych.


Trudno wyznaczyć jednoznacznie jedno miejsce które jest niebezpieczne.  

              Do zdarzeń na terenie Grajewa dochodzi w różnych miejscach, czasem są to osiedla domów jednorodzinnych, czasem w budynkach wielorodzinnych.  My jako policja, staramy się niwelować zagrożenia. Miejsca w których dochodzi najczęściej do zdarzeń obejmowane są służbą patrolową, wręcz nasyceniem tej służby w przewidywanym czasie zagrożenia. Ma to doprowadzić do zminimalizowania zagrożenia .  Miejsca takie są zazwyczaj miejscem akcji policyjnych. Stwierdzić przy tym należy, że miejsca te ewaluują. To jest oczywiste w stałej relacji policja-sprawca zdarzenia.  Ważne jest abyśmy w czas reagowali, wyciągali odpowiednie wnioski ze zdarzeń już zaistniałych, przewidywali to, co i gdzie może się wydarzyć.

Grajewianie nie mają podstaw do tego aby bać się wyjść po zmroku na ulicę.

Obawy są indywidualnymi odczuciami każdego człowieka w reakcji na zagrożenie. Nie zawsze lęk jest  adekwatny do występującej przyczyny i zagrożenia . Przeprowadzone badania opinii społecznej prowadzone na potrzeby KGP i KWP, potwierdzają, że  respondenci wywodzący się z Grajewa, nie obawiają się spacerowania po zmierzchu po ulicach miasta, a ilość osób, które wykazały taką obawę nie odbiega od innych miejscowości naszego województwa.

 

Wsparcie techniczne w tym budowa sieci monitoringu jest jak najbardziej pożądaną formą wpływania na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa w miejscach publicznych.  

               Sieć monitoringu, zlokalizowana w odpowiednich miejscach, oparta na dobrym jakościowo przesyle światłowodowym spełnia wielorakie funkcje mające znaczenie dla porządku publicznego. Stanowi bowiem element prewencji  ogólnej, a także prewencji indywidualnej mającej wpływ na zachowanie się osób w miejscach objętym podglądem wizyjnym. Nie bez znaczenia jest też element służący  nie tylko do zapobiegania ale także do wykrywania sprawców zdarzeń szkodliwych społecznie i zabronionych. Powstanie takiego monitoringu w Grajewie jest jak najbardziej potrzebne i celowe, szczególnie w kontekście zmniejszającej się ilości policjantów w Komendzie Powiatowej Policji w Grajewie. 

 

Stwierdzam, że grajewski samorząd, jest bardzo aktywny w zakresie wsparcia działań miejscowej Policji.

          Zarówno władze miasta jak też powiatu dokładnie rozumieją potrzeby związane z zapewnieniem podstawowej potrzeby jaką jest potrzeba bezpieczeństwa. Samorząd dokładnie rozumie, że tylko miasto bezpieczne ma szansę rozwoju, że tylko miasto bezpieczne jest w stanie zaktywizować społeczność lokalną do prowadzenia  działalności, czy też „przyciągnięcia” osób z zewnątrz do prowadzenia takiej działalności.  Ma to swoje przełożenie w kilku obszarach: zarówno w wypracowywaniu rozwiązań w czasie posiedzeń komisji do spraw bezpieczeństwa, sesjach rad, jak też wsparciu materialnym i finansowym przeznaczonym na potrzeby bezpieczeństwa. Zakup sprzętu i wyposażenia na potrzeby Policji, opłacanie dodatkowych służb, zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia policjantów wspierających działania w okresie letniego wzmożonego ruchu turystycznego, aktywność w zakresie realizacji zadań z zakresu prewencji kryminalnej to tylko najważniejsze obszary jakie przytoczę a świadczące o aktywności samorządów lokalnych na rzecz szeroko pojętego bezpieczeństwa mieszkańców. Liczę na to, że ta aktywność  będzie nadal priorytetem  samorządu w jego działaniu i będzie przybierała coraz to nowe formy konsekwentnie służące do budowania społeczeństwa obywatelskiego.

 

Bezpieczeństwo najmłodszych w drodze do szkoły jak też bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, od lat stanowi jeden z priorytetów działania Policji.

          W tym zakresie podejmowano szereg przedsięwzięć  zarówno w zakresie edukacyjnym jak też porządkowym i zmian infrastruktury drogowej. Jednak nigdy takich przedsięwzięć zbyt dużo. Pieszy w kolizji z pojazdem stoi na straconej pozycji, dlatego tak ważne są wszystkie rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo pieszych. Nie twierdzę, że wyłącznie kierujący pojazdami są winni zdarzeń jakie miały miejsce, często tak to upraszczamy, jednak  często piesi na drodze wykazują się bardzo niebezpiecznymi zachowaniami, skutkującymi wypadkami i kolizjami. Potwierdzeniem tego niech będzie ponad 1000 ujawnionych, przez grajewską Policję, wykroczeń popełnionych przez pieszych. Nadal nagminne są przypadki przekraczania ulic w miejscach niedozwolnonych, przekraczanie jezdni przy czerwonym świetle, niekorzystanie przez pieszych z odblasków poza obszarem zabudowanym. Wracając do pytania co jeszcze można zrobić dla poprawy bezpieczeństwa dzieci w okolicach szkół:  myślę, że duże znaczenie ma tu poprawa infrastruktury drogowej. Prowadzenie remontu czy też budowa ulic, za każdym razem musi być analizowana pod kątem rozwiązań przyjaznych dla pieszych. Budowa wzniesionych przejść dla pieszych (stanowiących jednocześnie element w postaci progu zwalniającego) wznoszenie kładek dla pieszych – to rozwiązania bezwzględnie poprawiające bezpieczeństwo. Zdaję sobie też sprawę, że są to rozwiązania kosztowne, ale nie zawsze tak musi być. Czasami wystarczy oznakować odpowiednio przejście, doświetlić, zmienić barwę czy jaskrawość doświetlenia, aby stało się one bardziej widoczne i bezpieczne. 
Nie bez znaczenia jest też  edukacja, wczesna edukacja i myślenie. Nigdy go nie powinniśmy wyłączać, bez względu na to czy jesteśmy kierującymi czy też pieszymi, czy poruszamy się po jezdni czy też poboczu lub chodniku. Zachowujmy się na drodze tak jakbyśmy chcieli aby zachowywali się inni w stosunku do nas a będzie mniej ofiar i nieszczęść.

Korzystając z tego, że wkraczamy w nowy 2015 rok, pragnę złożyć najlepsze życzenia mieszkańcom Grajewa i powiatu grajewskiego, życzę: aby spełniły się Państwa pragnienia i marzenia, aby każde państwa wyjście z pracy czy domu kończyło się bezpiecznym powrotem.

Krzysztof Budziński

 

 


wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.e-Grajewo.pl 

 

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (5)

Prośba do komendanta policji mieszkańców bloków 5 i 6 na Osiedlu Południe. Jesteśmy teroryzowani przez uczniów szkoły nr 4 na każdej przerwie całe stada tak zwanych uczniów z tej szkoły polą na naszych klatkach papierosy, śmieco i ubliżają mieszkańcom tych bloków. Prosimy o patrole policji pod tymi blokami

do mieszkańcy:
zainwestuj i poczytaj słownik języka polskiego bo w szkole chyba "miałeś/aś" problemy...
Albo bezpośrednio spotkaj się z komendantem, w bezpośredniej rozmowie aż tak bardzo nie "widać" błędów...

do bożydar forum to nie klasówka nie udawaj takiego mądrego jak nie kumasz o co chodzi i zawsze wszystkich pouczasz mądrala pewnie jesteś nauczycielem z tej szkoły ,uważaj bo ci niedługo na głowę narobio Uczony.

bożapomyłka nie ładnie tak się wymandżać.

no proszę -teraz lista życzeń do komendanta :)
ale w sumie jaką drogą by się nie dowiedział, zawsze lepiej niż życie w niewiedzy;
mieszkańcy napiszcie proszę co was nurtuje - podwładni nie będą mogli się wykręcić, że jest ok skoro mieszkańcy potwierdzą, że tu czy tam nie czują się bezpiecznie;
Południe - chyba jest ok, nic mnie nie spotkało przez parę ostatnich lat:)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.