czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 12 komentarzy
  • 11261 wyświetleń

Pomnik Niepodległości przed UM

Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości Rada Miejska Grajewa podjęła w 1928 r. decyzję o uczczeniu tego wydarzenia stosownym pomnikiem. W tym celu zawiązano specjalny Komitet Budowy Pomnika, w skład którego weszli przedstawiciele różnych warstw społecznych i środowisk. Pomnik stanął w centrum Grajewa, w skrzyżowaniu dzisiejszych ulic: Piłsudskiego i Wojska Polskiego. W drugiej połowie lat 30. został przeniesiony poza miasto - w okolice cmentarza.

 

To już pewne. Pomnik Niepodległości znajdujący się przy ul. Cmentarnej w Grajewie, w okolicy przejazdu kolejowego, zostanie przeniesiony na plac przed Urzędem Miasta, w miejsce gdzie obecnie znajduje się tablica 9 Pułku Strzelców Konnych. Z wnioskiem o zmianę lokalizacji monumentu wystąpiła Środowiskowa Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych w Grajewie. Tablica natomiast zostanie przeniesiona na teren Zespołu Szkół nr 2 im. 9 PSK w Grajewie.

Niewątpliwie w Polsce najwięcej jest pomników upamiętniających wydarzenia i osoby. To nierozerwalna część tożsamości historycznej każdego miasta. Ich symbolika jest zwykle czytelna i zrozumiała. W tym miejscu warto też wspomnieć o emocjach w związku z prowadzoną dekomunizacją. Powstały dylematy, usuwać monumenty z przeszłości, czy nie. Niektórzy twierdzą, że pewne sprawy powinien weryfikować czas, a oceniać dopiero przyszłe pokolenia. Pojawiają się też głosy, że nie powinniśmy usuwać rzeczy, które już są znakiami czasów, które minęły (lepszych czy gorszych). Dobrze, jeśli te znaki dają jakąś naukę, pomagają zachować pamięć.

 

e-Grajewo.pl

 

Komentarze (12)

Chyba cierpią na brak zajęcia. Komu to przeszkadza?

Zabawa dla dorosłych"dzieci".Ten pomnik z boku cmentarza niech znów stanie w centrum miasta a nie po kontach- pod urząd.Super decyzja....

Panie burmistrzu niech pan zostawi ten pomnik tam gdzie on stoi, mieszkancy idac na cmentarz zapala swieczke lub kwiatek, a u pana pod panska siedzba pies z kulawa noga wie pan co zrobi. Niech pan zeby ratowac zabytki to niech przeniesie swoje biuro do DWORCA KOLEJOWEGO ktory ma 145 lat tj. starszy zabytek, jest oknem na swiat na rozwoj GRAJEWA , sciagniecie inwestycji, zakladow pracy, zachamuje wyjazd mlodych na zachod za chlebem i lepsze polaczenia KOLEJOWE to jest zadanie nr. 1.....

To raczej konieczność - pomnik będzie przeszkadzał w modernizacji linii kolejowej.

Jezeli pomnik ma przeszkadzac przy modernizacji koleji, to najlepszym miejscem bedzie kosciol sw, TROJCY,zrobic wneke w ogrodzeniu kosciola i nikomu nie bedzie przeszkadzal, a kosciol jest zabytkowy bo powstal w latach 1879 - 1883 i dwa zabytki w jednym miejscu.

grajewiak ma racje

A ja bym radziła przenieść pomnik na cmentarz.Może go postawić obok pomnika pomordowanych na Syberi.Może być inne miejsce na cmentarzu to i świeczkę się zapali a tam pod UM to wg mnie mało eksponowane miejsce.

Pomnik stał od czasow odzyskania niepodleglosci tam jego miejsce.Burmistrz niech nie zmienia historii. Sobie niech postawi inny przed urzedem.

Panie Burmistrzu NIEEEEEEEEEE!!!!!!!!!

Panie burmistrzu nie zmieniaj HISTORII GRAJEWA, niech sie pan zastanowi i to bardzo powaznie, HISTORIA GRAJEWA JEST TEN POMNIK WOLNOSCI, DWORZEC KOLEJOWY, KOSCIOL sw. TROJCY, jak pan tego nie rozumie to po co jest pan burmistrzem GRAJEWA, chce pan zmieniac historie, to niech sie pan ja najpierw pozna i postepuje zgodnie z wiedza historyczna.

Czytając powyższe komentarze załamuje się. Zanim zaczną Państwo wypowiadać się o wcześniejszej lokalizacji pomnika, proszę zweryfikować swoje informacje. Jak Państwo sądzą, czy pomnik upamiętniający odzyskanie niepodległości zaraz po tym wydarzeniu postawiono by gdzieś na uboczu? OTÓŻ NIE! Ten pomnik stał najpierw na ówczesnym rynku miasta naprzeciwko kościoła Trójcy, w samiutkim centrum miasta. Kiedy rozbudowywani drogi znane dzisiaj jako DK61 i DK65 został przeniesiony w obecne miejsce tj. cmentarz. Zacytuję największy krincz z powyżej dyskusju: "chce pan zmieniac historie, to niech sie pan ja najpierw pozna i postepuje zgodnie z wiedza historyczna." Ludzie kochani XDD

Sama decyzja o przeniesieniu pomnika jest bardzo dobra. Lokalizacja - kontrowersyjna.

Do "Kopalia Krinczu"- zanim zaczniesz kogos pouczac uzywajac terminow komputerowych- naucz sie najwpierw wypowiadac poprawnie w jezyku polskim !

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.