Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 8527 wyświetleń

Podlaskie - bon turystyczny

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał już niemal 16 tys. bonów mieszkańcom województwa podlaskiego. To jedynie 14%  ze 113 tys. wszystkich uprawnionych w naszym regionie.

Bon jest wsparciem dla rodzin oraz polskiej branży turystycznej, ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Z danych zawartych w dokumencie wynika m.in., kto jest uprawniony, jaka jest kwota na poszczególne dzieci oraz łączna kwota przyznanych świadczeń. 

- Klient, który chce skorzystać z  możliwości  uregulowania rachunku bonem może płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków. Podmiot turystyczny nie ma dostępu do informacji o saldzie bonu. Jednak  podczas transakcji kwota dostępna w ramach bonu będzie weryfikowana.  Pobierający opłatę otrzyma informację, że transakcja nie może być zrealizowana, jeśli nie wystarczy na pokrycie kosztów usługi. Natomiast osoba uprawniona do bonu otrzyma sms-em wiadomość o odrzuceniu transakcji i saldzie bonu. W takiej sytuacji można jeszcze raz wprowadzić kwotę, która odpowiada wysokości dostępnych środków, a różnicę dopłacić gotówką lub przelewem. Posiadacz bonu może również na bieżąco sprawdzić saldo dostępnych środków na PUE ZUS – informuje Katarzyna Krupicka  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Kod obsługi płatności jest wysyłany z adresu: polski_bon@zus.pl. Bonu nie można wymienić na gotówkę, inne środki płatnicze ani inne środki wymiany, można za jego pomocą zapłacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne. 

- Pod pojęciem usługi hotelarskiej rozumiemy krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, miejsc noclegowych, miejsc na ustawienie namiotów, przyczep samochodowych oraz świadczenie usług z tym związanych. Usługa hotelarska musi składać się co najmniej z noclegu. Jeśli w danym obiekcie można uzyskać dodatkowe świadczenia, które stanowi integralną część usługi, to nadal jest to usługa hotelarska - wyjaśnia Katarzyna Krupicka. 

Bon można wykorzystać również w sytuacji, gdy ze względu na wiek dziecka nie trzeba za nie płacić. Ważne jest, by dziecko korzystało z usługi hotelarskiej lub uczestniczyło w imprezie turystycznej. Nawet, jeśli dziecko urodzi się dopiero w 2021 r., a rodzic uzyska prawo do świadczenia wychowawczego, również będzie mu przysługiwało świadczenie w formie bonu. Z kolei, kiedy rodzice sprawują opiekę nad dzieckiem naprzemiennie, to  każdemu z nich przysługuje 250 zł w formie omawianego świadczenia.

 

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (2)

A moje zdanie jest takie - robi się z nas dziadów, oczywiście z ludzi pracujących bo patologia się cieszy. Wystarczy abyśmy normalnie zarabiali i wtedy żadne 500+, 300+ i talony nie są potrzebne.To jest poniżające i upokarzające aby ludzie, którzy normalnie pracują, mieli iść po jakieś dodatki. Podobnie emeryt - pracował ileś lat i teraz ma iść po dodatek na światło?. Hańba dla rządzących.Jałmużna i za to kupili sobie głosy.

Jak to hańba to nie bierz. I nie tylko patologia się cieszy bo ja jestem nauczycielem i wiele moich znajomych i rodzina którzy pracują bierzemy bon i 500plus i jesteśmy zadowoleni.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.