Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 11475 wyświetleń

Podlasie - mniej szkół i uczniów

Coraz mniej szkół podstawowych i ich uczniów na Podlasiu

W latach 2007 – 2012 w województwie podlaskim zamknięto prawie 14 proc. szkół. Najwięcej uczniów ubyło w powiecie siemiatyckim – wynika z najnowszego raportu Instytutu Badań Edukacyjnych.
Jedną z głównych przyczyn zmian w lokalnych sieciach szkolnych jest niż demograficzny. W latach 2007 – 2012 liczba uczniów szkół podstawowych w całym kraju spadła o 9,1 proc., a liczba uczniów gimnazjów aż o 20,3 proc. – wynika z raportu „Sieć szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce 2007–2012” przygotowanego przez IBE.

Regionem, gdzie ubyło wielu uczniów podstawówek jest województwo podlaskie. W latach 2007 – 2012 ich liczba spadła o 15 proc. (11,3 tys. dzieci). Podlaskie samorządy zamknęły najwięcej szkół podstawowych w kraju – 13,9 proc. (w sumie 65 placówek). Region wyróżnia się także dużą liczbą szkół podstawowych z oddziałami łączonymi (27 proc.), czyli obejmującymi np. klasę pierwszą i drugą, lub klasę pierwszą oraz oddział przedszkolny. Największy udział szkół z oddziałami łączonymi jest w powiatach kolneńskim, suwalskim, zambrowskim, monieckim i sejneńskim (od 44 proc. do 46 proc. wszystkich podstawówek).

Co jeszcze wynika z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych?
Średnia liczba uczniów w szkole podstawowej w Polsce w roku szkolnym 2012/13 wynosiła 167,6 i była niższa niż w roku 2007/08 o 6 uczniów. Natomiast średnia wielkość szkoły w dużym stopniu zależy od typu organu prowadzącego. W przypadku szkół prowadzonych przez gminy prawie się ona nie zmieniła i wynosi około 180 uczniów.
Chociaż szkoły prowadzone przez gminy dominują, to ich udział stopniowo maleje na rzecz szkół stowarzyszeniowych, prywatnych i wyznaniowych. Dominującym kierunkiem jest przekazywanie szkół stowarzyszeniom, co jest traktowane jako rozwiązanie alternatywne do zamykania szkoły.
Większość z 954 zamkniętych szkół w Polsce w tym okresie to szkoły małe, o małych oddziałach klasowych, z oddziałami łączonymi, filie szkół oraz szkoły prowadzące tylko nauczanie początkowe.
Inaczej wyglądała polityka gmin w stosunku do gimnazjów. Mimo spadku liczby uczniów gminy niemal w ogóle ich nie zamykały. Nowe gimnazja tworzone są głównie w miastach i w dużej mierze przez podmioty komercyjne. Odmienienie niż w przypadku szkół podstawowych zmiana organu prowadzącego była sporadyczna – od 2007 do 2012 r. dokonano tego zaledwie 53 razy. Ukształtowana niedawno sieć gimnazjów jest znacznie bardziej racjonalna niż oddziedziczona przez gminy sieć szkół podstawowych.

Badanie "Sieć szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce 2007–2012” prowadzone było w ramach projektu systemowego Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego, realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III: Wysoka jakość systemu oświaty. Projekt ten realizuje Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie.
Pełna wersja raportu dostępna jest w wersji elektronicznej na stronie eduentuzjasci.pl w zakładce "publikacje”.


Informacja o Instytucie Badań Edukacyjnych:
Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) zatrudnia około 150 badaczy zajmujących się edukacją – socjologów, psychologów, pedagogów, ekonomistów, politologów i przedstawicieli innych dyscyplin naukowych – wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach. Instytut uczestniczy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych, przygotowuje raporty, sporządza ekspertyzy oraz pełni funkcje doradcze w tym zakresie, aktywnie promuje politykę edukacyjną opartą na faktach (evidence-based policy and practice) i szczególnie dużą wagę przywiązuje do badań, których wyniki mogą zostać wykorzystane w praktyce i polityce edukacyjnej na szczeblu krajowym jak i lokalnym.
www.ibe.edu.pl

Informacje o projekcie Entuzjaści Edukacji:
Celem głównym projektu systemowego „Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego” (Entuzjaści Edukacji) jest wzmocnienie systemu edukacji w zakresie badań edukacyjnych oraz zwiększenie wykorzystywania wyników badań naukowych w polityce i praktyce edukacyjnej oraz w zarządzaniu oświatą. Projekt jest realizowany przez IBE ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
www.eduentuzjasci.pl


piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (9)

szkoły zamykają bo mało dzieci a do przedszkola dziecko ciężko przyjąć!!! żenada ciągle miejsc brakuje

gimnazjum w ogóle nie było potrzebne i będzie co raz to gorzej

Nic dziwnego państwo tak pomaga rodzinom ze dzieci będzie coraz mniej wychować dziecko trzeba mieć fortunę.

to wszystko wina "prorodzinnego" nastawienia rządu

szkół coraz mniej a nauczycieli coraz więcej.parodia

niedlugo bedzie juz tylko jedna szkola w grajewie w ktorej bedzie zlobek przedszkole podstawowka gimnazjum i technikum liceum i jeszcze bedzie mozna studiowa szkola numer 4 wystarczy!!!

Zorro, chcesz powycinać nauczycieli? Masz rację ale kto nauczy cię żyć, jak ich nie będzie? Policjant ci wpierdzieli pałą, sędzia dołoży kraty choć nie wie za co, inni cię okradną, wymolestują a dając tzw. ks. w łapę do piekła pojedziesz na gapę. Wytnij pasozytów a nie tych od których twoje życie zależy. Ile zanosiłeś codziennie dwój w teczce do domu? Zreszto nie martw się i tak lekarzem zostaniesz, albo ... Szkoda słów!

W zamian przybywa sklepów, administracji i mamy kolejny obiekt sakralny. Dzieci to nie tylko miłość ale i konieczność posiadania pracy i pieniędzy aby zapewnić im godziwe warunki życia, nauki itd. a tu naszi rządziciele ograniczają się do sloganów wyborczych.

A co ci Zorro nauczyciele zrobili? Tak bardzo nienawidzisz tych co dzięki nim teraz możesz pisać. Najlepszy to pewnie analfabetyzm jest. Analfabetami łatwiej rządzić. Nie daj się człowieku manipulować i wmawiać sobie, że nauczyciel to darmozjad. Ja zawdzięczam im wiele, może dlatego że chciałem się uczyć, może miałem wiele szczęścia, że napotykałem na dobrych pedagogów, którzy pomagali mi zrozumieć świat.Uwierz mi nauczyciel to nie twój wróg. Szukaj przyczyn narzekania w czymś innym.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.