Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 7741 wyświetleń

Plaga podpaleń traw

Wiosną lawinowo rośnie liczba pożarów traw. Prawie codziennie strażacy zmagają się z ogniem mającym związek z nielegalnym procederem wypalania traw, trzcinowisk lub pozostałości po zbiorach. W ostatnim czasie zastępy straży walczyły z ogniem w okolicy Kacprowa, Brzozowej Wólki, Orzechówki czy na terenach Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Pożary traw i nieużytków niemal w stu procentach wywołane są przez człowieka, świadomie lub nieświadomie. Wystarczy iskra lub niedopałek papierosa, żeby wyschnięta trawa zmieniła się w pole ognia. Wśród niektórych dotąd panuje przekonanie, że palenie traw spowoduje szybszy odrost i użyźni glebę. Nic bardziej mylnego! 

Wypalanie roślinności jest niedozwolone i bardzo niebezpieczne. Palące się w niekontrolowany sposób suche pozostałości roślinne stanowią poważne zagrożenie pożarowe. Ogień bardzo często wymyka się spod kontroli i przenosi się na pobliskie lasy i zabudowania. Unoszący się dym powoduje także zagrożenie na uczęszczanej drodze, wynikające z nagłego ograniczenia widoczności uczestnikom ruchu. Ofiarami ognia lub dymu mogą stać się nie tylko ludzie, ale też dziko żyjące zwierzęta, a ziemia na "wypaleniskach" staje się jałowa.

Jak co roku, strażacy przypominają, że wysuszone pozostałości roślinne są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem liczby pożarów.  Po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. 

Wypalanie traw jest szkodliwe, niebezpieczne i zabronione!

Za tego typu działania, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić nawet 5000 zł. Osoba sprowadzająca zagrożenie życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe w postaci zmniejszenia, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

Nie wypalaj traw!
Służby są obciążone obecnie innymi zadaniami.

 

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (3)

za słabe są kary powinni dawać większe zdecydowanie kary takie że by dziesiątemu zakazał wypalać las spalony żeby na nowo był lasem trzeba bardzo dużo lat ....

Powinni patrolować dronami z odpowiednio dużym zasięgu lotu i możliwości kręcenia filmów o dużej rozdzielczości. Jakby wisiał bezszelestnie na dużej wysokości niezauważalny dla podpalaczy to by był znakomitym narzędziem do wykrywania tego typu przestępstw.

niech wypalaja, kleszczy nie bedzie

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.