Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 14554 wyświetleń

Pfleiderer: spadek akcji

  • Raportowana EBITDA Grupy Pfleiderer w I kwartale br. wyniosła 20,8 mln euro wobec 36,5 mln euro w analogicznym okresie 2018 r.

  • Skorygowana EBITDA sięgnęła 27,9 mln euro w porównaniu do 37,3 mln euro w I kwartale ub.r.

  • Przychody zmalały o 2,4% r/r do 262,3 mln euro ze względu na silniejszą konkurencję na rynku surowych płyt wiórowych, zmniejszanie zapasów przez wybranych klientów oraz czasowe wstrzymanie produkcji w zakładzie w Baruth. Jednocześnie sprzedaż produktów z wartością dodaną wzrosła o 1,8% r/r.

  • Pfleiderer obserwuje odwrócenie negatywnych trendów cenowych dla wybranych surowców, co obok wdrażanych inicjatyw efektywnościowych powinno przełożyć się na poprawę wyników w kolejnych kwartałach.

  • Spółka Pfleiderer Group poinformowała, że prezes zarządu Tom K. Schäbinger odejdzie ze spółki 31 maja z powodów osobistych. Czasowo obowiązki prezesa zarządu przejmie Zbigniew Prokopowicz, przewodniczący rady nadzorczej spółki.

  • Bez dywidendy: Zarząd Pfleiderer Group rekomenduje przeznaczenie zysku netto za 2018 r. w wysokości 144,4 mln zł w całości na kapitał zapasowy.

 

Skonsolidowane przychody Grupy Pfleiderer, wiodącego europejskiego producenta wyrobów drewnopochodnych dla przemysłu meblarskiego, wnętrzarskiego i budownictwa, w I kwartale 2019 r. zmalały o 2,4% r/r do 262,3 mln euro. Spadek ten wynikał z zaostrzonej konkurencji na rynku surowych płyt wiórowych, co negatywnie wpłynęło na ceny sprzedaży, a także zmniejszania zapasów przez niektórych klientów oraz nieplanowanego miesięcznego przestoju w produkcji płyt MDF/HDF w zakładzie Baruth z powodu pożaru, do którego doszło na początku stycznia. Pozytywny wpływ na łączne przychody miała natomiast sprzedaż produktów z wartością dodaną, która wzrosła o 1,8% r/r do 152,3 mln euro. Produkty te odpowiadały za dwie trzecie całkowitej sprzedaży w I kwartale br.

Spadek przychodów przełożył się także na wyniki finansowe. Raportowana EBITDA w I kwartale 2019 r. wyniosła 20,8 mln euro wobec 36,5 mln rok wcześniej. Skorygowana EBITDA, oczyszczona z wpływu zdarzeń jednorazowych, sięgnęła natomiast 27,9 mln euro w porównaniu do 37,3 mln euro w I kwartale 2018 r.

– Pierwszy kwartał był trudnym okresem dla naszej firmy i całego rynku. Styczniowy pożar w naszym zakładzie produkcyjnym Baruth spowodował zmniejszenie produkcji i sprzedaży płyt MDF/HDF. Dzięki restrykcyjnym standardom z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego nikt nie ucierpiał. Produkcję wznowiliśmy na początku lutego, aczkolwiek konieczne było dostosowanie technologii produkcji i potrzebujemy trochę czasu, aby skalibrować wszystkie procesy produkcyjne i osiągnąć wcześniejszą wydajność. Sprzedaż produktów podstawowych była ponadto pod wpływem wzmożonej konkurencji na rynku, a na początku roku nadal obserwowaliśmy zmniejszanie zapasów przez niektórych klientów, którzy ograniczali zamówienia spodziewając się wolniejszego wzrostu gospodarczego. Warto jednak zauważyć, że już w samym marcu nasza sprzedaż wzrosła rok do roku, co dobrze wróży na kolejne kwartały. Pomimo gorszych wyników w pierwszym kwartale jesteśmy przekonani, że wdrożone w ramach naszej strategii inicjatywy ukierunkowane na wzrost przychodów i poprawę efektywności kosztowej przyniosą wymierne rezultaty. Podtrzymujemy nasze zobowiązanie do realizacji celów finansowych wyznaczonych na 2021 rok. Widzimy dobre perspektywy dla sprzedaży produktów z wartością dodaną, na przykład w segmencie mebli kuchennych, jak również pozytywne tendencje w zakresie cen drewna i chemikaliów, czyli głównych surowców wykorzystywanych w produkcji – skomentował dr Nico Reiner, dyrektor finansowy (CFO) Pfleiderer Group.

Pfleiderer niezmiennie kładzie nacisk na utrzymywanie kosztów pod kontrolą. W I kwartale br. trend obniżania kosztów ogólnego zarządu był kontynuowany (spadek o 2,4% r/r do 12,0 mln euro), podczas gdy koszty sprzedaży wzrosły tylko o 1,5% r/r/ do 33,9 mln euro. Łączne koszty sprzedaży i ogólnego zarządu wzrosły zaledwie o 0,6% do 46,4 mln euro, co odpowiadało 17,7% wartości sprzedaży w I kwartale tego roku.

– Spółka wdraża szereg inicjatyw oszczędnościowych i efektywnościowych w obszarze kosztów bezpośrednich i pośrednich (w tym dostosowanie składu receptur produktów, usprawnienie procesów), wydajności pracy (wydłużenie czasu pracy, zwiększenie produktywności) oraz kosztów ogólnego zarządu – wskazał dr Nico Reiner.

Wynik netto w I kwartale 2019 r. wyniósł -11,0 mln euro wobec 7,3 mln euro zysku netto w analogicznym okresie poprzedniego roku. Obok niższej sprzedaży, spadek ten wynikał głównie z obniżki marży brutto spowodowanej wyższymi kosztami surowców. Wpływ na wynik netto miały również nadzwyczajne koszty doradztwa (4,9 mln euro w I kwartale 2019 r.), utrata marży spowodowana pożarem w Baruth (2,7 mln euro) oraz odprawy pracownicze (0,3 mln euro).

 

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (3)

Koszty doradztwa 4.9 mln.To fajna kasa dla znajomych doradzcow.

To jak w Baruth był pożar i był przez to problem z płytą HDF/MDF to trzeba było braki uzupełnić płytą z Grajewa a nie co.chwile postoje na Mdf-ie. Kasa jest na wszystko tylko nie dla ludzi. Jeszcze strasza zwolnieniami bo trzeba robić oszczędności. Na doradztwo 5 mln zawsze sie znakdzie. Pozniej się omazuje że doradcy źle zbadali rynek maszyna nie potrzebna ludzi znowu zwolnić na dtzwi za 15 tysięcy jedne też kasa jest. Pełno menadżerów specjalistów. Jeden pracownik lodlega pod kkierownika specjaliste i mistrza jednocześnie.

Szukają oszczędności w pracownikach fizycznych ,którzy zarabiają 2500, a może lepiej zacząć szukać oszczędności w wyższych garniturach,gdzie zarobki miesięczne sięgają 80ty w gore? A co byłoby ,gdyby fizyczni się postawili, Ciekawe kto by firma jechał, ,,garnitury,, by wzięli wszystko w swoje ręce, które tylko pióra umieją trzymać. Ale coz to Polska pozdrawiam

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.