Pechowy piątek?

aktualizacja: 2019-12-13 10:31:59     nr wiadomości: 41019     przeczytano: 4148     Ilość komentarzy komentarze: 0

Mamy piątek, 13 grudnia - 347. dzień roku, do końca roku pozostało 18 dni. Słońce wzeszło o 7.36, zajdzie o 15.23. Dzień będzie trwał 7 godz. 47 min i jest krótszy od najdłuższego o 9 godz. oraz dłuższy od najkrótszego o 4 min. 

Wielu uważa, że trzynastego w piątek to feralna data, innym przynosi nawet szczęście. Przesądni tego dnia powinni się mieć na baczności - nie należy podejmować ryzykownych decyzji, uważać by nie zbić lustra, nie rozsypać soli i nie przechodzić pod drabiną. Kiedy na drodze stanie czarny kot, lepiej zawrócić lub obejść :)

Piątek wypadający w trzynasty dzień miesiąca za pechowy uważany jest prawie w całej Europie i krajach anglosaskich. Strachu przed tym dniem nie odczuwają m.in. Grecy, Rumuni i Hiszpanie, dla nich pechowy jest wtorek 13. 

Nie wszyscy trzynastki się boją,  np. dla Majów była liczbą szczęśliwą i boską. Pozytywnie postrzegana jest ona również w Chinach i kulturze żydowskiej. Dla niektórych jednak strach przed tym dniem jest tak duży, że cierpią na paraskewidekatriafobię, czyli schorzenie objawiające się panicznym strachem przed piątkiem trzynastego (z greckieg paraskevi - piątek, dekatreis - trzynasty).

Czy istnieją racjonalne i naukowe dowody, że data ta rzeczywiście jest pechowa?
W 1976 r. w piątek 13. Daz Baxter nie chcąc igrać z losem uznał, że najbezpieczniejszym miejscem na przetrwanie tej daty będzie pozostanie w łóżku. Niestety, nie udało mu się oszukać przeznaczenia - podłoga w jego apartamencie się zarwała i mężczyzna zginął. 


Życie osób przesądnych nie należy do łatwych :)
Z piątkiem 13 będziemy zmagać się w marcu i w listopadzie  przyszłego roku.
Warto pozbyć się obaw - co ma się wydarzyć i tak będzie.
Uśmiech i szczypta optymizmu pomogą przełamać fatum. 


Mądrość Ludowa na dziś:
Święta Łucja głosi, jaką pogodę styczeń przynosi.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.