czwartek, 25 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 11840 wyświetleń

Nowe metody nauczania

Kilkudziesięciu nauczycieli z województwa podlaskiego uczestniczyło w konferencji dotyczącej innowacyjnego programu nauczania przedmiotów przyrodniczych oraz matematyki. Kształcenie z wykorzystaniem strategii wyprzedzającej polega na wcześniejszym przygotowywaniu uczniów do lekcji, pod kontrolą i opieką nauczyciela. Dzięki czemu nauczyciel, jeszcze przed lekcją, ma możliwość zorientowania się, co sprawia uczniom kłopoty, czego nie rozumieją i – co najważniejsze – na co powinien szczególnie zwrócić uwagę podczas lekcji. Proces kształcenia wykorzystuje także Internet jako narzędzia komunikacji na polu nauczyciel-uczeń oraz źródło informacji, opinii oraz materiałów dydaktycznych. Metoda została przygotowana dla przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, ale dzięki swojej uniwersalności nadaje się także do wykorzystania podczas innych lekcji.

Wysiłek nauczycieli i uczniów poświęcony na nauczanie/uczenie się metodą kształcenia wyprzedzającego jest mniejszy niż w przypadku metod tradycyjnych, a efekty tak zdobywanej wiedzy szybsze i bardziej długotrwałe. W ramach projektu powstała także platforma interaktywna „Kolegium Przyrodnicze”, na której został umieszczony poradnik poświęcony metodyce kształcenia strategią wyprzedzającą oraz materiały dydaktyczne w postaci 75 tematów z biologii, chemii, fizyki, geografii i matematyki dla I klasy liceum ogólnokształcącego.

Projekt „Kolegium Śniadeckich – innowacyjny program nauczania przedmiotów przyrodniczych” jest kompleksowo realizowany przez Ogólnopolską Fundację Edukacji Komputerowej oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ale metoda kształcenia wyprzedzającego  jest obecnie polecana przez wielu dydaktyków oraz instytucje wspierające proces nauczania na różnych poziomach edukacyjnych – począwszy od gimnazjum a skończywszy na poziomie akademickim.  Podobne rozwiązania i nowoczesne narzędzia proponuje wydawnictwo LIBRUS, z którego profesjonalnej obsługi korzysta ZS Nr 2 im 9.PSK w Grajewie od momentu wprowadzenia e-dziennika w poprzednim roku szkolnym - informują Beata Strzałkowska, Emilia Świderska


Komentarze (1)

Powodzenia w szukaniu naiwniaków...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.