czwartek, 18 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 12402 wyświetleń

Nietrzeźwy rowerzysta (2,87‰)


Wczoraj około godziny 17.00 w Tamie policjanci zatrzymali do kontroli rowerzystę. Okazało się, że 46- latek jest pijany. Badanie alkomatem wykazało 2,87 promila w organizmie. Teraz mężczyzna  za nieodpowiedzialną jazdę odpowie przed sądem.

Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu jest negatywnym, lecz bardzo częstym zjawiskiem. Należy zwrócić uwagę na to, że w zależności od poziomu alkoholu u kierującej pojazdem osoby czyn ten może stanowić wykroczenie lub przestępstwo. Natomiast zawsze jego popełnienie jest związane z zastosowaniem środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

KPP w Grajewie

 

Wykrycie obecności alkoholu we krwi może nastąpić na drodze:

1. Pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą alkomatu (badanie wykonuje uprawniony do tego funkcjonariusz za pomocą podręcznego przyrządu).
2. Pomiaru stężenia alkoholu we krwi sprawcy (pobierana jest ona w oddziale szpitalnym i poddawana analizie laboratoryjnej przez uprawnione do tego osoby).

Kierujący pojazdem ma prawo odmówić poddania się kontroli na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, jednak w tej sytuacji zmuszony jest poddać się badaniu laboratoryjnemu krwi.

W prawie polskim wyróżnia się 2 poziomy stężenia alkoholu we krwi, od których zależy odpowiedzialność sprawcy. Jest to tzw. stan po użyciu alkoholu, który w przypadku kierowania pojazdem jest wykroczeniem oraz stan nietrzeźwości, który w tym samym przypadku jest przestępstwem.

Zawartość alkoholu w organizmie sprawcy:

Stan po użyciu alkoholu
Jeżeli zawartość alkoholu waha się w przedziale  od 0,2‰ do 0,5‰ promila alkoholu we krwi albo od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w dm³ wydychanego powietrza to mamy do czynienia ze stanem po użyciu alkoholu. Prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu zagrożonym jest zgodnie z kodeksem wykroczeń karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

Surowszej odpowiedzialności karnej podlegają osoby będące w stanie nietrzeźwości.

Stan nietrzeźwości
Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 ‰ albo 0,25 mg na dm³ wydychanego powietrza. Osoby prowadzące pojazd, które znajdują się w stanie nietrzeźwości podlegają na mocy art.  178. kodeksu wykroczeń karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Komentarze (6)

Ciekawe czy zabiorą prawo jazdy jeżeli je posiada?

za tyle promili powinni mu dac medal ze dal rade jeszcze kręcic pedałami

na rower nie ma prawka... jak sończył 18 lat (a skończył) to na rowerze jeździ na dowód.. a nie na prawko..

to już ścieżką rowerową nie można jeździć po piwku? ludzie to za komuny tak nie było! po ch.. nam taka wolność!

czytalem kiedys artykul o radnym,ktory jechal na dobrym fleku rowerem po sciezce rowerowej.jego bystry adwokat udowodnil,ze sciezka rowerowa nie jest droga publiczna i guzik mu zrobili.panowie policjanci musieli oddac prawo jazdy i jeszcze przeprosic.ale wiadomo co wolno wojewodzie to nie tobie sm....ie

Czy samochód czy rower tak samo bym karał za picie alkoholu i siadanie do jazdy.Żeby ten pijak tylko sobie zrobił krzywdę wtedy to dla niego byłaby największa kara a oni z tego wychodzą dobrze a mogą skrzywdzić drugą osobę.Jestem za ukaraniem!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.