Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 13728 wyświetleń

Naturalna oczyszczalnia

Przy Szkole Podstawowej w Rudzie gmina zagospodarowała teren za istniejącą salą gimnastyczną i urządziła na nim naturalną oczyszczalnię roślinno – stawową. Oczyszczalnia obok obsługi szkoły będzie także pełniła rolę ogródka edukacyjno – ekologicznego. Mieszkańcy gminy zainteresowani budową tego typu oczyszczalni mogą na miejscu zapoznać się zastosowaną technologią i bezpłatnie otrzymać dokumentację projektową dostępną w Urzędzie Gminy Grajewo. Proces ten został już wdrażany.

Opis funkcjonowania:
W oczyszczalni roślinno-stawowej przebiegać będą procesy oczyszczania ścieków w osadniku gnilnym, filtrze roślinnym, stawie denitryfikacyjnym i zbiorniku retencyjno-chłonnym. W osadniku gnilnym podczyszczanie ścieków odbywać się będzie dwiema metodami. Metodą mechaniczną, w której będą się oddzielać ścieki świeże dopływające do osadnika z zawiesin i części pływających oraz metodą biologiczną, polegającą na fermentowaniu osadu w warunkach beztlenowych (w procesie tym przefermentowany osad będzie osiadał się na dnie zbiornika). Do tego procesu zostanie wykorzystany istniejący osadnik gnilny żelbetowy o pojemności 30 m3. Następnie za osadnikiem zostanie wybudowana przepompownia I wykonana z kręgów betonowych o Ø 1 m do której spływać będą ścieki z osadnika gnilnego. Zamontowana pompa w przepompowni podczyszczone ścieki będzie tłoczyć rurą kanalizacyjną z PCV na filtr roślinny. W filtrze roślinnym następować będzie zasadniczy proces oczyszczania ścieków. Zachodzić tu będzie redukcja związków organicznych w ponad 90 %, nitryfikacja azotu amonowego i częściowo denitryfikacja oraz usuwanie organizmów chorobotwórczych. W filtrze roślinnym nastąpi eliminacja zanieczyszczeń w stopniu: BZT5 95 %, CHZT 85 %. Filtr wykonany będzie z otaczaków wysłany folią, na której umieszczone zostaną warstwy filtracyjne, zadaniem ich będzie redukcja zanieczyszczeń znajdujących się w ściekach. Podczyszczone ścieki z filtra roślinnego rurą z PCV grawitacyjnie przepłyną do stawu denitryfikacyjnego umieszczonego poniżej filtra o powierzchni 30 m2 i pojemności użytkowej 10 m3 wody. Następować tam będzie usuwanie azotu azotanowego w osadach dennych związków organicznych fosforu i bakterii chorobotwórczych. Staw wyłożony folią będzie posiadał warstwę piasku, w której obsadzi się roślinnością wodno-bagienną, wspomagać procesy doczyszczania ścieków. Ze stawu denitryfikacyjnego ścieki poprzez studzienkę kanalizacyjną przepływać będą do zbiornika retencyjno-chłonnego o powierzchni 45m2 i pojemności użytkowej 9m3. Dno zbiornika i częściowo skarpy zostanie wyłożone folią, w której umieści się warstwy żwiru. Ponadto do zbiornika wprowadzone zostaną również wody opadowe pochodzące z dachu szkoły.
Zbiornik zostanie obsadzony roślinnością wodno-bagienną, mającej za zadanie doczyszczanie ścieków oraz stworzenie warunków do przebywania zwierząt żyjących w środowisku wodnym. Ponadto nadmiar ścieków w stawie retencyjno-chłonnym przepływać będzie do gruntu oraz do studni, w której znajdować się będzie pompa umożliwiająca nawodnienie płyty boiska szkolnego.

www.gminagrajewo.pl

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (6)

bieszcie znich przykład a nie na łatwizne ten pomysłto mi sie podoba gratuluje

Ruda jest naj naj najlepsza:):)Pzdr dla Pana Dyrektora i Grona Pedagogicznego

A nie będzie tam capiło??????

moim zdaniem to jest dobry pomysł z tą oczyszczalnią przynajmniej gmina cos robi i sie rozwija gratulacje dla dyrka fajnie wyszedł na zdjeciu

moja szkoła jest the best :) pozdrawiam szczególnie dyrektora, wychowawczynię i panią pedagog :) reszte też pozdrawiam :)

Pozdrowienia dyrektorowi i Gronu pedagogicznemu! -pracowity dyrektor i pomysłowy

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.